Keby populárna relácia Svokra ešte bežala v premiérových častiach na televíznych obrazovkách, Gizka Oňová (72) by s mnohými rodinami mala v kovidovom období opäť plné ruky práce.

Aktuálne presviedčate seniorov, aby sa dali zaočkovať. Aj po tom všetkom, čím sme za posledný rok prešli, starší ľudia ešte stále odmietajú vakcináciu?

Áno, zistilo sa, že s očkovaním váhajú. Nie sú dostatočne informovaní a podaktorí si možno povedia, že to pre nich nemá význam, keďže sa teraz tak často nestretávajú s vonkajším svetom. Ja si však myslím, že každý ľudský život, bez ohľadu na vek, sa ráta. Všetci tu máme na určitý čas nejaké poslanie, a to by sme nemali brať na ľahkú váhu. Osobne vychádzam z toho, že môj otecko mal 93 rokov, keď odišiel z tohto sveta a až na finálne obdobie, keď už bolo jasné, že je na odchode, stále niečo málinko urobil alebo povedal… Išlo o činnosti, ktoré až s odstupom času nabrali na význame a boli pre nás dôležité. To znamená, že aj vo vysokom veku obohatil náš život. Z toho dôvodu som prijala ponuku televíznych tvorcov zúčastniť sa kampane, ktorá má motivovať hlavne seniorov, aby uverili, že práve očkovanie ich môže ochrániť pred kovidom. Ja sama som už zaočkovaná a zastávam názor, že by sme mali dôverovať odborníkom. Nemôžeme predsa všetci všetko vedieť. Spevák vie spievať, učiteľ vie učiť, lekár vie liečiť. To, čo sa aktuálne deje, je celosvetové nešťastie, ktoré nás postretlo. Osobne si myslím, že najrozumnejšie je nechať odborníkov, aby ukočírovali túto tragédiu.

Aj vy, rodená optimistka, vnímate koronu ako tragédiu?

Dá sa povedať, že to je tragédia, lebo zasiahla do mnohých životov. A keď sme konečne našli riešenie, ako z tejto „šlamastiky“ von, povedala som si, že nebudem na internete čítať výroky ľudí, ktorí s tým nemajú žiadne skúsenosti, len nabádajú, aby sme sa nedali očkovať a rozosievajú okolo seba strach. Preto som sa zúčastnila na kampani v spolupráci s MZ SR. Momentálne je najdôležitejšie, aby seniori nabrali v tomto smere odvahu.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Myslíte, že to pomôže?

Osobne si myslím, že takisto ako vo Svokre, ani tu nie je vopred zaručená úspešnosť a sú aj veci, ktoré sú nemerateľné. Napriek tomu verím, že si starší ľudia uvedomia, že deti, vnúčatá, pravnúčatá ich ešte budú potrebovať.

Kým ste ešte neboli zaočkovaná, prežívali ste pre možnú nákazu strach?

Pamätám si ako dnes, že 12. marca minulý rok som ešte pracovala. Vtedy niekto z techniky prišiel povedať, že je zle, lebo niekoľko ich kamarátov skončilo vo vážnom stave v nemocnici. Ja nie som typ človeka, ktorý sa hneď zľakne. O seba som sa až tak nebála, ale začala som sa obávať o deti, vnúčatá… Ja som už vo veku, keď by som nemusela robiť, mohla by som si užívať dôchodok, ale keď je raz človek rodičom, nedá mu to a začne sa o svoje potomstvo báť. Oni všetci sú vo veku, keď ešte potrebujú pracovať. Nemajú také finančné zásoby, že by si mohli dovoliť stráviť dva či tri roky ničnerobením. Predstava, čo bude s deťmi a vnúčatami, mi robila vrásky.

Ako sa korona dotkla vašej rodiny?

Výrazne, ale ani nie tak mojich detí, lebo začal fungovať home office (práca z domu, pozn. red.), ale dvoch mojich vnúčat, lebo pracovali v gastronómii. Ostali dlhší čas bez roboty a na podpore. Až teraz sa to, chvalabohu, začalo pomaly rozbiehať.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia