Profesor MUDr. Vladimír Krčméry vyzýva ľudí, aby v najbližších týždňoch necestovali do Afriky a Južnej Ameriky. Nové varianty koronavírusu, ktoré sa vyskytujú v týchto krajinách, by znamenali ďalší nárast počtu chorých.

Počet nakazených koronavírusom v nemocniciach neklesá, denne zomiera viac ako sto ľudí, na umelej pľúcnej ventilácii je vyše 330 ľudí. Pozitivita PCR testov je 20 percent a v úmrtnosti na milión obyvateľov sme momentálne najhorší na svete. Lockdown už máme niekoľko týždňov. Prečo opatrenia nefungujú?

Normálne by sme videli efekt lockdownu aj masívneho testovania, keby sme sa nachádzali len v ďalšej fáze pôvodnej epidémie. Ale my v nej už nie sme. Máme tu novú epidémiu. Odborne sa to volá epidémia v pandémii. Čakali sme, že na pandémiu koronavírusu „nasadne“ pandémia chrípky. To sa nestalo, no prišiel britský variant, ktorý my epidemiológovia musíme považovať za osobitnú epidémiu. Tým, že medzi Vianocami a začiatkom januára bol voľnejší režim, veľa ľudí pricestovalo na sviatky zo Spojeného kráľovstva domov a s nimi prišla nová epidémia. Tá má stúpajúcu krivku a stará epidémia zase klesajúcu krivku. Klesajúca a stúpajúca krivka oboch epidémií sa v tomto čase prekrývajú, preto sa neprejavuje efekt opatrení. Nevidíme pokles ani stabilizáciu. Počet chorých v nemocniciach je medzi 3 500 až 4 000, pozitivita PCR testov je okolo 20 percent. Vidieť len mierny pokles v mestách, ktoré sa testovali niekoľkokrát za sebou, čo je logické.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Malo by celoplošné testovanie v tejto situácii ešte zmysel?

V novembri malo určite zmysel, bohužiaľ, to ďalšie, ktoré malo byť začiatkom decembra, sa už nerealizovalo, lebo sme nemali testy. Z toho prvého plošného testovania sme „žili“ v novembri. Za dva víkendy sa vychytalo 50-tisíc pozitívnych ľudí, počet nakazených klesol, ale pokles trval len do Vianoc – bol to necelý mesiac. V ďalších, menších testovaniach sa efekt toho plošného testovania už neprejavil. Cez Vianoce bolo možné stretnúť sa s jednou rodinou a otvorili sa lyžiarske strediská s podmienkou negatívneho testu. Prišli ľudia zo Spojeného kráľovstva a priniesli sem britský variant. Prijal sa lockdown a počas neho má zmysel testovať len v ohniskách nákazy. Celoplošné testovania už teraz zmysel nemá.

Čo teda zmysel má?

Teraz má zmysel urobiť to, čo sa robí vždy, keď prichádza nová epidémia, a presne to sme urobili na jar – teda zavrieť hranice. Hoci podľa mňa sme ich mali zavrieť skôr, možno už od začiatku januára. Zavrieť letiská a zaviesť povinnú karanténu po príchode na Slovensko. Anglicko to urobilo cez víkend, dokonca zaviedlo povinnú štátnu karanténu.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Národné legendy: 10 najobľúbenejších hrdinov Slovenska!

Herečku týždenník Život navštívil krátko pred jej smrťou.

Bolestivý príbeh lásky: Kolníkovú nechal manžel so štyrmi deťmi. Do smrti verila, že sa vráti

Sisa Lelkeš Sklovská

SISA SKLOVSKÁ zažíva peklo: Ďalšej operácii sa nevyhne!

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Jána Dojčana si veľmi rýchlo vzala korona.

Odplával vodácky vizionár: Ján Dojčan nedokázal kovid poraziť ani napriek výbornej kondícii

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia