Oravčania sú ochotní rešpektovať všetky pravidlá, aby mohli ich DETI CHODIŤ DO ŠKOLY a miestni kňazi slúžiť v chrámoch sväté omše.

Pandémia rozdelila Slovensko. Niektoré samosprávy ako zriaďovatelia materských a základných škôl nechali tieto inštitúcie zavreté, pretože sa obávajú šírenia nákazy. Úplne iná je situácia na Orave. V kraji, ktorý v minulosti patril medzi tie najchudobnejšie, sú ľudia naučení práve v ťažkých životných podmienkach v prípade patových situácií zomknúť sa, byť jednotní, odjakživa žijú komunitným spôsobom života.

Podobne je to teraz v čase, keď svet opantal strach z koronavírusu. Oravčania sú takmer zajedno, majú rovnaký názor na otvorenie škôl a kostolov. Preto spolu 24 predstaviteľov miestnych samospráv z okresu Námestovo napísali premiérovi a vláde list. Chcú, aby sa žiaci vrátili do školských lavíc a veriaci zase mohli navštevovať kostoly.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

 

Jarné prázdniny

Na Oravu až k poľským hraniciam do obce Mútne sme sa vybrali v čase, keď si v hlavnom meste Slovenska pre čvachtajúce blato bolo treba obuť gumáky. Rázovitý kraj nás však privítal snehom takmer po kolená, husté sneženie poriadne preverilo šoférske schopnosti nášho redakčného fotografa. Idúc po dedine sme míňali deti, ktoré sa venovali zimným športom, užívali si jarné prázdniny. Na tento paradox sa poriadne hnevá miestny starosta Marián Murín.

„Niekoľko mesiacov boli naše deti zavreté doma. Konečne sme mohli otvoriť školu aspoň pre žiakov v ročníkoch jeden až štyri. Minuli sme nemalé peniaze na testovanie a iné hygienické opatrenia. Iba jeden týždeň však chodili naše deti do školy a pre stredoslovenský kraj sa začali jarné prázdniny. Je to postavené na hlavu. Veď aj tak sa nikam nedá cestovať, nedajú sa podnikať žiadne výlety. Zase sú deti zatvorené doma. Akú to má logiku? Myslím si, že nikto by sa nehneval, keby sa tieto prázdniny zrušili. Aspoň že nasnežilo a pri škole máme zriadené ľadové klzisko.“

Iba týždeň chodili deti do školy a potom si užívali jarné prázdniny.
Iba týždeň chodili deti do školy a potom si užívali jarné prázdniny.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Bohatú nádielku snehu si užívali aj tri najmladšie deti miestnej obyvateľky Jany Veselovskej. Práve s autom dorazila k ľadovému klzisku, deti si obúvali korčule. Ich rodina je početná, 46-ročná predavačka, ktorá pracuje v miestnej predajni potravín, je matka šiestich detí vo veku od sedem do 25 rokov. Na oravské pomery nič výnimočné, dedinský priemer je 4,5 dieťaťa na jednu rodinu.

Tak ako takmer všetci rodičia v regióne, aj Jana Veselovská je za to, aby sa miestna škola otvorila. Jej staršie deti študujú na vysokej škole, mladšie zase navštevujú základnú školu. Na deti je veľmi často sama, manžel pracuje ako vodič kamióna. „Doma máme iba dva počítače, takže niektoré moje deti museli na dištančné vyučovanie využívať mobilné telefóny. Myslím si, že to nie je dostatočná forma vzdelávania. Škola je škola – aj pre sociálne kontakty,“ hovorí. Keď sa jej pýtame, ako zvláda organizáciu v domácnosti v tomto kritickom čase, hovorí: „Vyžaduje to dobré plánovanie počas celého dňa.“

Predsa len úprimne priznáva, že tak ako tisícky iných rodičov, aj ona z času na čas prepadá frustrácii. „Boli aj také dni, keď som večer mala pocit, že som zlyhala, že som nezvládala situáciu. Lenže prišlo ráno a ten druhý deň bol lepší. Musíme ísť ďalej, nech sa deje, čo sa deje,“ hovorí optimisticky táto obyvateľka Oravy.

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Národné legendy: 10 najobľúbenejších hrdinov Slovenska!

Herečku týždenník Život navštívil krátko pred jej smrťou.

Bolestivý príbeh lásky: Kolníkovú nechal manžel so štyrmi deťmi. Do smrti verila, že sa vráti

Sisa Lelkeš Sklovská

SISA SKLOVSKÁ zažíva peklo: Ďalšej operácii sa nevyhne!

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Jána Dojčana si veľmi rýchlo vzala korona.

Odplával vodácky vizionár: Ján Dojčan nedokázal kovid poraziť ani napriek výbornej kondícii

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia