Posledné septembrové dni si slovenskí športovci museli pripadať ako v zlom sne. Po hrozbe úplného zastavenia súťaží sú nakoniec šťastní aspoň za to, že môžu hrať bez divákov, ich starosti sa však zďaleka nekončia.

Nervy zástupcov našich športových klubov si prešli poriadnou zaťažkávacou skúškou. Pre zhoršujúcu sa situáciu pandémie koronavírusu zažili najskôr šok z ústredného krízového štábu v podobe úplného zákazu športových podujatí, aby napokon Úrad verejného zdravotníctva SR ustúpil požiadavkám športovcov a povolil organizáciu týchto podujatí s podmienkou účasti maximálne 50 ľudí bez ohľadu na ich konanie v interiéri či exteriéri.

Zrejme najväčšie napätie ovládlo hokejové hnutie, kde sa k hroziacemu zákazu pridal zásah NAKA v sídle SZĽH v súvislosti so sporným verejným obstarávaním a hroziaci štrajk rozhodcov, ktorý sa podarilo odvrátiť až deň pred začiatkom Tipos extraligy. Namiesto dolaďovania formy vyrazili hokejisti z klubov po celom Slovensku na protest pred úrad vlády a hoci im po zmiernení pôvodného verdiktu odľahlo, za daných podmienok je ekonomické fungovanie klubov dlhodobo neudržateľné. V čase štartu najvyššej súťaže sa o štátnych kompenzáciách za výpadok zo vstupného a ďalších tržieb ešte len rozprávalo. Profesionálni hokejisti, ako aj ich kolegovia z iných športov sa tak stávajú ohrozeným druhom.

Rozprávkové zárobky?

Rozprávkové zárobky, po skončení kariéry „zahojení“ až do konca života. Táto veta v spojení s profesionálnymi hokejistami skutočne platí, avšak len v prípade hviezd z najslávnejších súťaží sveta. Slovenská extraliga do tejto skupiny vyvolených rozhodne nepatrí. U najlepších hráčov sa pohybujú platy rádovo v niekoľkých tisíckach eur, treba však zohľadniť skrátenú dĺžku zmluvy a odvody. „Ak niekto poukazuje na naše vysoké príjmy, treba si uvedomiť aj ďalšie fakty. Napríklad hrozbu vážnych zranení, kvôli ktorým už nikdy nebudete môcť hrať a každé ráno budete vstávať s bolesťami. Kým v bežnom povolaní vydržíte až do dôchodku, športovci končia o celé desaťročia skôr a v pracovnom živote začínajú úplne odznova. Takmer po každej sezóne riešime, kam pôjdeme hrať. Pokiaľ nám nevyjde, o to ťažšie sa hľadá. nový klub. Aj výška platu potom kolíše,“ vysvetľuje Radovan Puliš.

Letná drina s otáznikmi

Majú za sebou letnú prípravu v podobe niekoľkých hodín každodennej driny, aby boli čo najlepšie pripravení na novú sezónu. Za normálnych okolností by sme sa s kapitánom zvolenských hokejistov Radovanom Pulišom rozprávali o tom, ako túži pod Pustým hradom zopakovať majstrovský titul z roku 2013, namiesto toho sme však museli otvoriť oveľa vážnejšiu tému budúcnosti profesionálneho hokeja na Slovensku. „Aj keď sa snažím vnímať správy z médií čo najmenej, ťažko to, samozrejme, vypudiť z hlavy. Z nášho pohľadu je najhorší ten pocit neistoty, keď neviete, čo môžete čakať. Jeden deň bolo okolo koronavírusu povedané jedno, na druhý niečo iné. Pokiaľ by dostal šport na Slovensku ,stopku‘, osobne nemám problém hľadať si iné zamestnanie, hoci som hokeju obetoval celý život a chcem ho ešte nejaký čas hrať. Čo však bude s ďalšími tisíckami ľudí – mládežníckymi trénermi, rolbármi, vrátnikmi, upratovačkami a ďalšími zamestnancami vo futbalových, basketbalových či hádzanárskych kluboch? Kde potom nájdu prácu?“ pýta sa viacnásobný slovenský reprezentant.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE K HOKEJOVEJ TÉME NÁJDETE V GALÉRII

Zodpovednosť, ale aj zdravý rozum

O tom, že nežije len vo svojej hokejovej bubline a už vôbec nepatrí medzi odporcov štandardných epidemiologických opatrení, svedčí aj jeho nevšedná dobrovoľnícka aktivita počas prvej koronavírusovej vlny. Po tom, čo bola predčasne ukončená minulá sezóna, sa s manželkou Martinou pustil do výroby rúšok. „Cez sociálnu sieť sme dali na známosť, že ich budeme dodávať zadarmo. Čoskoro sa už nehlásili iba priatelia a známi, ale aj sestričky, lekári, vodiči autobusov, učiteľky a ďalší. Šili sme od rána až do večera,“ spomína.

Keďže play off bolo v nenávratne, absolvoval operáciu zraneného členka a po ukončení angažmánu v bratislavskom Slovane ohlásil návrat do Zvolena. Po rehabilitácii začal naplno trénovať. „Spočiatku to bolo veľmi nepríjemné, lebo jazva v korčuli poriadne štípala. Postupne sa to však zlepšovalo,“ tešil sa, že ťažké časy pominuli a bude sa môcť konečne zamerať len na hokej. Ostalo len pri želaní. A hoci stále volá po zodpovednosti so všetkým, čo k zabráneniu šírenia vírusu patrí, mal by podľa neho stále fungovať zdravý rozum. Týka sa to aj obmedzenia návštevnosti na štadiónoch, ktoré by sa malo riešiť spravodlivejšie a percentuálne prispôsobiť počet divákov veľkosti športového stánku. Radovan Puliš pripomína, že keď sa chce, vždy sa dajú nájsť riešenia.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Koza Cave Hotel

Jaskynný hotel či mrakodrap ako čistička vzduchu... Kam by ste radšej zavítali?

Populárne články
Každoročne slávený festival sa začína v druhú sobotu pred Popolcovou stredou. Spája v sebe pozostatky pôvodných náboženských praktík s importovanými kresťanskými prvkami.

Obeta matke Zemi: Diabolský festival v Argentíne aj ako božstvo hýrenia či nemravnosti

Herečka Zuzana Skopálová.

Zmena profesie? Žiaden problém! Neuveríte, čím sa živí herečka ZUZANA SKOPÁLOVÁ

Nevystavte sa zbytočne pneumokokovej nákaze, 
dá sa pred ňou ochrániť.

Postrach seniorov: Viete, ako sa ochránite pred pneumokokmi?

Marta Kubišová

Brat speváčky MARTY KUBIŠOVEJ zomrel pred dvomi rokmi. Prečo sa s ním doteraz nerozlúčila?

Boris Valábik

Tajná svadba: BORIS VALÁBIK je v chomúte. TAKTO vyzeral jeho veľký deň

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia