Žijú v biednych chatrčiach bez tečúcej vody. V jednej miestnosti sa tiesni niekoľko ľudí. O počítači a internete, vďaka ktorým by sa v čase pandémie DIŠTANČNE VZDELÁVALI, môžu iba snívať.

Koronavírus spôsobil, že slovenské školy zatvorili svoje brány a žiaci základných škôl či študenti sa v tom najkritickejšom období vzdelávajú z domu, teda dištančne. Na túto situáciu doplácajú hlavne deti z biednych rómskych osád, pre ktoré je práve vzdelanie únikovou cestou z bezútešného a beznádejného sveta chudoby. Ako sa však môžu vzdelávať z domu, keď im okrem motivácie chýba počítač a pripojenie na internet?

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Vľúdne slovo

Europoslanec a slovenský politik rómskej národnosti Peter Pollák, ktorý v minulosti pôsobil ako splnomocnenec vlády pre rómsku problematiku, to ako človek znalý pomerov vystihol. „Obávam sa, že žiaci z týchto komunít nemajú podmienky ani na bežné vzdelávanie, nie ešte na vzdelávanie cez internet. V obydliach, kde v jednej miestnosti bývajú aj desiati, by sa do školy nedokázal pripraviť ani ten najšikovnejší žiak z akejkoľvek komunity,“ uviedol pred časom pre médiá. Podľa dát rezortu školstva navštevuje základné školy zhruba 40-tisíc detí zo sociálne slabšieho prostredia.

Vybrali sme sa do obce Ostrovany v okrese Sabinov na východe Slovenska. Voľba na túto dedinu padla zámerne. Miestny starosta Rastislav Popuša predstavuje zhmotnenie sna o lepšom živote, ak sa človek nevzdáva a ide za svojím snom. Hoci stál na menej priaznivej štartovej čiare než jeho „bieli“ rovesníci, chlapec z rómskej rodiny dokázal vyštudovať vysokú školu telesnej výchovy a športu. Ako odchovanec dedinského futbalu na vysokej škole súperil so spolužiakmi, ktorí mali na konte reprezentáciu krajiny v rôznych športoch.

Rozhodol sa pomáhať deťom, na ktoré sa ukazuje prstom, bohužiaľ, ako na tie hlúpejšie. Preto vyštudoval aj špeciálnu pedagogiku a v rodnej dedine učil dlhé roky v špeciálnej škole. Napokon sa dal na starostovanie. Ako učiteľ telom aj dušou má na vzdelávanie z domu jasný názor: „Hoci ten žiak má možnosť virtuálne sa spojiť so svojím učiteľom, nestačí to. Pedagóg nie je pre deti iba ten, kto ich učí spočiatku čítať či písať. Je pre nich osobnosť, vzor, je nápomocný aj pri riešení iných než školských problémov. Pri dištančnom vzdelávaní chýbajú dôležité maličkosti, ako je očný kontakt, obyčajné pohladenie ako forma pochvaly. Aj vľúdne slovo má úplne inú váhu, ak sa povie osobne, nie na diaľku.“

Článok pokračuje na následujúcej strane.

Ilustračná snímka

ZANIETENÍ CHALUPÁRI: Kam unikal pred svetom Chudík, Dočolomanský a iné hviezdy?

Populárne články
Do kostola sa trúsia po jednom, po dvoch, v tichu sa pomodlia a potom idú domov.

Oravčania chcú otvárať kostoly. Odvážna ponuka kňazov: Čo až sú ochotní urobiť?

Švédsky kráľovský pár.

Nešťastný pád: ŠVÉDSKA KRÁĽOVNÁ SILVIA utrpela úraz a skončila v nemocnici

NÁLEZY V NEMŠOVEJ! Skúsený archeológ žasne: Ide o najbohatšie nálezisko, aké som kedy skúmal

NÁLEZY V NEMŠOVEJ! Skúsený archeológ žasne: Ide o najbohatšie nálezisko, aké som kedy skúmal

Herec a zabávač Jiří Krampol (82) má už očkovanie za sebou.

Vakcína ho potrápila: Herec JIŘÍ KRAMPOL po očkovaní stratil vedomie

S Robom Kazíkom ho spájalo úprimné priateľstvo.

Smutné vyznanie speváka Stašáka: Prečo sme sa s Kazíkom nemohli rozlúčiť?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia