Už si presne nepamätám, kde to bolo. Nedal sa prepočuť rozhovor dvoch chlapíkov, ktorí sedeli vedľa mňa. Bavili sa o dovolenkách a cestovaní.

Zrejme preto ma to zaujalo a akosi podvedome som sa potajomky zapojil do ich rozhovoru. Samozrejme, len v mojej hlave. Boli odo mňa o poznanie starší. Jeden hovoril po slovensky a druhý po česky. Nadšené opisovanie Chorvátska v slovenskom jazyku trvalo celkom dlho. Dobre sa to však počúvalo. Je mi jasné, že tento chlapík nedá dopustiť na najbližšie more k našej krajine. Keď skončil, ani jeho prísediaci sa nedal zahanbiť. „Jó, jó, tam je tedy moc prima. Vy Slováci rádi jezdíte na Balkán. My Česi spíš táhneme opačným směrem. Máme rádi Kanáre. Tam je bezva...“

Kanárske ostrovy a Guančovia
Súostrovie Kanárske ostrovy tvorí trinásť ostrovov, obývaných bolo kedysi len sedem. Pôvodní obyvatelia Kanárskych ostrovov sa zriedka vzájomne ovplyvňovali, ak vôbec. Každý ostrov má vlastný dialekt a často aj spôsob života. Na každom z nich sa obyvatelia nazývali inak. Na Tenerife sa pôvodní obyvatelia nazývali Guanches - Guančovia. Toto pomenovanie je odvodené od slovného spojenia guanchinet.. Slovo guan znamená osoba a Chinet alebo Achinet je staré pomenovanie ostrova Tenerife, čiže v preklade človek z Tenerife. Etymologicky by sa týmto termínom mali správne označovať iba obyvatelia tohto ostrova, no Španieli tak začali volať domorodcov všetkých ostrovov a od nich to prebral aj okolitý svet.

Let plný očakávaní

Tento rozhovor ma nenechal na pokoji. Hneď, ako to bolo možné, otvoril som notebook a začal hľadať dôvody, prečo sa Čechom viac páči na Kanárskych ostrovoch. Prečo im nestačí to, čo nám? Zasa chcú byť iní či vari lepší?

Päťhodinový let trvá omnoho kratšie, ak necestujem sám. Ako skupinka šiestich kamarátov sme sa vybrali na výlet. Mierime tam, kam to údajne ťahá aj našich západných susedov. Počas letu na ostrov Gran Canaria som si spomenul na to, ako som sa s touto destináciou zoznámil. Tí dvaja chlapíci o tom celkom isto ani len netušia. Nie je to podstatné. Jediné, na čom mi pár minút pred pristátím záleží, je to, aké je asi počasie tam dole.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE Z PUTOVANIA TÝMTO OČARUJÚCIM MIESTOM NÁJDETE V GALÉRII

Preč od turistického cirkusu

Hlavný ostrov Gran Canaria spolu so svojím hlavným mestom Las Palmas bol veľmi dôležitým bodom našej cesty. Presnejšie povedané, potrebovali sme tu navštíviť len dve miesta – letisko a prístav, čo najrýchlejšie sa presunúť a nechať za chrbtom všetok ten turistický cirkus, ktorým je ovešaný takmer celý ostrov. Pevnú zem pod nohami sme teda dlho nemali. Z letiska sme šli pár autobusmi k trajektu, ktorým sme mierili na západné ostrovy. Tie sú na rozdiel od východných vlhkejšie a hornatejšie. Presne to, čo potrebujeme.

Na lodi sledujem pobrežie ostrova Tenerife. Teraz ho len oboplávame, ale o pár dní sa sem vrátime. Máme v pláne pokoriť jeho najvyššiu horu a zároveň najvyššiu horu celého Španielska, stále aktívny vulkán Pico del Teide. Bude na nás musieť počkať, lebo najskôr namierime na jeden z najvýchodnejších ostrovov – La Palma. Svoje meno dostal podľa tvaru pobrežia. V preklade znamená dlaň a pri pohľade na mapu musím silno zapojiť fantáziu, aby som s týmto tvrdením súhlasil.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Nové obvinenia! Neuveríte, kvôli čomu vraj Meghan spravila cirkus pred svadbou

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Monika Beňová

Politička alebo bývalá modelka? MONIKA BEŇOVÁ sa zmenila na nepoznanie!

Hotel Apache ako prvý zamestnal ženy krupierky.

Pri zrode bola aj mafia: LAS VEGAS vyrástlo uprostred púšte

Asteroid s priemerom asi jeden kilometer preletel okolo Zeme vo vzdialenosti dva milióny kilometrov a dosiahol rýchlosť 35 kilometrov za sekundu.

Najväčší ASTEROID roka: Dosahuje stonásobne vyššiu rýchlosť než zvuk

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia