Reportáže

Mekka Royal Hotel Clock Tower – päťhviezdičkový hotel s výhľadom na hlavné nádvorie Veľkej mešity v Mekke, dokončený v roku 2012, je treťou najvyššou budovou sveta.
včera 8:00

Saudská Arábia: Krajina kontrastov opradená tajomstvom

Môj manžel, anglický architekt, prijal v roku 2011 ponuku pracovať v Rijáde, vtedy na najväčšej stavbe Blízkeho východu. Nakoniec sme tam žili šesť rokov.. V decembri 2019 som tam strávila mesiac už ako turistka a na vlastnej koži som zažila, ako sa Saudská Arábia pomaly mení… 

Podhorská obec Kosorín.
29.11. 2021 6:00

Pod úbočou: V obci Kosorín nájdete ticho a pokoj, ktoré sú čoraz vzácnejšie a vyhľadávanejšie

V obci KOSORÍN, desať kilometrov od priemyselného okresného mesta, nájdete ticho a pokoj, ktoré sú čoraz vzácnejšie a vyhľadávanejšie.

O 32 rokov neskôr na tom istom mieste.
25.11. 2021 5:00

Deň pred: Na začiatku Nežnej revolúcie boli pražské obušky

V Prahe sa začiatok Nežnej revolúcie zomlel 17. novembra 1989. Nežné to tam nebolo. Zato v Bratislave to nežné bolo už 16. novembra.

Masívne protesty vo Viedni zvolali organizátori cez sociálne siete.
24.11. 2021 15:00

Takto vyzerala VIEDEŇ posledné hodiny PRED LOCKDOWNOM: Je to naozaj jediná CESTA Z PEKLA?

Rakúšania boj proti kovidu rozbalili naplno. Zavreli sa. Vraj ich snaha nie je len o boji proti pandémii, ale aj o boji proti ľudskej ľahostajnosti a hazardu so zdravím.

Slávna baletka MAJA PLISECKÁ si svojím umením získala celosvetovú popularitu.
24.11. 2021 8:00

Slávna primabalerína MAJA PLISECKÁ štátu prinášala milióny, konfliktom s KGB sa nevyhla

Slávna primabalerína MAJA PLISECKÁ (1925 – 2015) dostala do vienka azda všetko, o čom mnohé tanečnice len snívajú: nesmierny talent, silu a oduševnenú krásu. Bola jednou z veľkých legiend ruského a svetového baletu.

Takto poznajú Martinu Jankolovú klienti vo firmách, s ktorými spolupracuje.
24.11. 2021 6:00

Uznávaná lektorka vie, ako motivovať druhých, zvládla vyše 100-kilometrový pochod divočinou

„Posúvaj z bodu A do bodu B každého, kto chce, ale nevie ako,“ prezrádza svoje životné krédo Martina Jankolová (46). V prípade tejto uznávanej lektorky, ale aj vášnivej turistky ide o pojem, ktorý má veľmi veľa podôb.

Španielska Cartagena je nádherné prístavné mesto na pobreží Stredozemného mora. Medzi najznámejšie pamiatky patrí rímske divadlo z 1. storočia pred
naším letopočtom.
23.11. 2021 5:00

Ostrov pirátov a hlavné mesto ponoriek: Tabarcu a Cartagenu zvládnete za jeden deň

Majú rovnaké názvy, aj keď sa nachádzajú v iných častiach sveta. Ostrov Tabarca a prístavné mesto Cartagena sú v Španielsku, ale aj v Tunisku a Kolumbii. My vám predstavíme tie na Pyrenejskom polostrove.

Iveta Bartošová (†48)
22.11. 2021 8:00

Bartošová krátko pred samovraždou volala o pomoc. Dalo sa podobnej tragédii predísť?

Pri príležitosti nášho sedemdesiateho výročia vám otvárame svoj bohatý archív. Vráťte sa s nami do roku 2014 a začítajte sa do článku, ktorý pôvodne vyšiel pod názvom: "Ivetino SOS".

Okolo Nadlaku sú široko-ďaleko len roviny a poľnohospodárska pôda.
22.11. 2021 6:00

Metropola krajanov z Dolnej zeme: Ako žijú Slováci v Rumunsku?

Necelá polovica obyvateľov v rumunskom meste Nadlak je slovenskej národnosti. Je príjemné počuť slovenčinu za hranicami, krížom cez celé Maďarsko.

Bohatý americký zberateľ Samuel H. Kress kúpil v Taliansku tieto maľby na dreve Filippa Lippiho. Aj súčasní historici umenia ho nazývajú géniom.
21.11. 2021 6:00

Poodhaľte záhady z kníh Milana Vároša: Mních s mníškou splodili svetoznámeho maliara

Filippo di Tommaso Lippi žil v prvej polovici 15. storočia. Matka mu zomrela krátko po pôrode, otec pekár o dva roky neskôr. Chudobná teta ho nedokázala uživiť, a tak ho v roku 1414 zaniesla do kláštora karmelitánov neďaleko Florencie.

Táto drobná, na prvý pohľad krehká blondína udusila postupne svoje deti mäkkou textíliou.
19.11. 2021 10:00

Dusila ich a utopila: Matka, ktorá zabila päť vlastných detí, už pozná svoj trest

Súd v nemeckom meste Wuppertal odsúdil na doživotie iba 28-ročnú ženu za VRAŽDU PIATICH DETÍ.

Prezidentka sa na klimatickej konferencii stretla s princom Charlesom.
18.11. 2021 8:00

Zuzana Čaputová očarila princa Charlesa. O čom sa zhovárali?

Prezidentka Zuzana Čaputová (48) bola na nedávnej klimatickej konferencii v Glasgowe príkladom pre všetkých. Nadviazala tam aj silné kontakty s britskou monarchiou.

Najvzácnejším exponátom je hraničný stĺp a drôty, pri ktorých zomierali ľudia utekajúci na Západ.
17.11. 2021 10:00

Za boľševika od neho peniaze nechceli: Miloš Majko vo vlastnom dome zriadil MÚZEUM TOTALITY

V Seredi stretnete Lenina a môžete sa dotknúť hraničných drôtov, pri ktorých umierali ľudia túžiaci dostať sa na slobodu. Cestovateľ, publicista a aktivista Miloš Majko vo vlastnom dome zriadil MÚZEUM TOTALITY.

V HVIEZDOSLAVOVOM pohľade možno postrehnúť atmosféru oravskej krajiny a jej obyvateľov. Aj známe verše: „Pozdravujem vás lesy, hory,   z tej duše pozdravujem vás!“
17.11. 2021 8:00

Muž s mašľou na krku: Ako sa z Hviezdoslava stal jeden z našich najznámejších básnikov

Zberatelia kuriozít na portrétoch Pavla Országha Hviezdoslava, dostupných v digitalizovanej Slovenskej národnej knižnici (SNK), rátajú básnikove mašle. Vari má ozaj vždy inú? Svetlú, károvanú, bez vzoru, tmavšiu so vzorom, inokedy väčšiu či menšiu. V bodkovanej v novembri presne pred sto rokmi umelca pochovali.

Hamám osvetľuje prirodzené svetlo z troch kopúl so zasklenými otvormi. Vytvárajú ilúziu hviezdnej oblohy. Výstavba trvala od roku 1886 do roku 1888.
17.11. 2021 5:00

Z horúcej vody do histórie: Ešte pred štvrťstoročím si hamám mohli užívať len muži

Hamám znamená v preklade z arabčiny kúpeľ. Ten v Trenčianskych Tepliciach dostavali v roku 1888. Pôvodne bol voňavým kúpeľom, posledné storočie je odpočivárňou pre kúpeľných hostí.

Zuzana Čaputová na stretnutí s Macronom.
16.11. 2021 15:00

Čaputová nemá problém s recykláciou svojho šatníka: Neuveríte, že toto sú tie isté šaty

Prezidentka Zuzana Čaputová (48) bola na nedávnej klimatickej konferencii Glasgowe príkladom pre všetkých. Nadviazala tam aj silné kontakty britskou monarchiou.