Ľudia odtiaľto odchádzajú za prácou do sveta. Možností zamestnať sa je v severovýchodnom kúte Slovenska menej než inde. Napriek tomu v Snine žije veľa spokojných obyvateľov, ktorí by toto mesto za iné nevymenili.

Mesto v jadre síce vyzerá ako skanzen socializmu, ale priamo v ňom či v jeho okolí je veľa jedinečných prírodných a historických zaujímavostí. Napríklad vyhasnutá sopka Vihorlat. Na skok od mesta je aj niekoľko malebných drevených kostolíkov. Nie je to stratený svet, v ktorom nič nie je.

Snina

Najvýchodnejšie zemplínske mesto.

 

Prvá písomná zmienka: 1317. Uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou listinou potvrdil darovanie viacerých dedín na hornom Zemplíne vrátane Sniny svojmu vernému prívržencovi šľachticovi Filipovi Drugetovi. V druhej písomnej zmienke z roku 1343 je už obec súčasťou majetku Drugetovcov.

 

Lokalizácia: Mesto leží v zovretí Laboreckej vrchoviny, Bukovských a Vihorlatských vrchov. Na západe sa otvára do Cirošskej doliny. Vchádza sa z nej do Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat a do Národného parku Poloniny.

 

Počet obyvateľov: 19 520 (k 31. 12. 2019)

Primátorka očarená mestom

Primátorka Daniela Galandová (41) prišla do Sniny z Dolného Kubína cez Bratislavu. „Počas štúdia som stretla človeka, ktorý ma očaril. Priviedol ma k rozhodnutiu, že po skončení vysokej školy v hlavnom meste odídem na opačný koniec republiky,“ hovorí s úsmevom. „Nebolo to len chvíľkové pobláznenie. S manželom sme spolu už dlho.“ Študovala cestovný ruch na ekonomickej univerzite. Vždy k nemu mala blízko, tak ako ku kultúrnemu dedičstvu. „Záľuby som sa snažila vždy prenášať do práce. Stále máme čo robiť. Každá časť Slovenska má vlastné špecifiká a potenciál. Primárna ponuka u nás je iná než v Bratislave, ktorá sa orientuje najmä na biznis. U nás ide skôr o kultúru a poznávanie. Musíme ‚vytiahnuť‘ to zaujímavé a cenné.“

Snina je pre primátorku pekné mesto. Ten, kto doň zavíta po prvý raz, však vystúpi z vlaku či zaparkuje na okraji centra a vidí jednu ulicu, paneláky, socialistické obchodné budovy a dom kultúry uprostred námestia. „Napriek tomu, že Snina v minulosti nemala najcitlivejší stavebný rozvoj, je pekná,“ trvá na svojom primátorka. „Hromadná výstavba, búranie starých budov, historických námestí a alejí nás neobišlo. To je možno jediný nedostatok mesta. Pekné zákutia však zostali. Snina je zelená. Chceme, aby sa ľudia naučili, že za každý strom vyrúbaný počas výstavby treba zasadiť iný. Snina je pekná aj vďaka ľuďom, ktorí sem počas priemyselného rozvoja prišli zo širokého okolia. Vidiek tu máme rovnako pekný,“ dodáva s úsmevom.

FOTOGRAFIE Z NAJVÝCHODNEJŠIEHO ZEMPLÍNSKEHO MESTA NÁJDETE V GALÉRII

Pamiatková starostlivosť a efektívne využívanie kultúrneho dedičstva je primátorkina srdcová záležitosť. Kým sa dostala do kresla hlavy mesta, venovala sa vojenským cintorínom, najmä z prvej svetovej vojny. Ako dobrovoľníčka zachraňovala park aj kostolík. „Organizovala som dve petície. Jednu v roku 2007, keď pripravovali projekt výstavby plavárne v historickom parku. Stavbu nakoniec presunuli. V roku 2012 to bola petícia proti prevozu dreveného gréckokatolíckeho kostola zo Šmigovca na pútnické miesto v Ľutine. Pamiatka má zostať na mieste opravená. Prevoz sme zastavili a získali sme zdroje na opravu už ako nezisková organizácia Karpatské drevené cerkvi. Po nástupe do úradu som sa musela vzdať všetkých funkcií v tomto združení.“

Dve volebné obdobia bola poslankyňou. Motiváciou kandidovať za primátorku bolo pre ňu ukázať ľuďom, čo všetko sa dá pre mesto urobiť. „Výpadok príjmu z podielových daní počas koronakrízy môže byť pre malé mesto, ako je naše, výrazná komplikácia. Najväčším zamestnávateľom u nás je práve mesto so svojimi inštitúciami. Máme verejnoprospešné služby, prevádzkujeme nemocnicu, školy, mestský sociálny podnik a ďalšie.“ Ľudí zamestnávajú aj výrobné podniky, najmä firmy v priemyselnej zóne. „Nezamestnanosť sme mali aj pred koronou oproti ostatným častiam Slovenska vyššiu. Veľa ľudí od nás pracovalo v zahraničí. Ak budú mať obavu vycestovať, budeme sa musieť celá spoločnosť zamyslieť, ako z toho von. Možno máme jedinečnú šancu ponúknuť zvyšku Slovenska všetko, čo sa dá, a podporiť u nás cestovný ruch. To je jedna z mojich priorít. Snina by mala byť lídrom miestneho regionálneho rozvoja.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
PRESTAŇTE NÁM KOMÁROM S TÝM REPELENTOM KONEČNE PIŤ KRV

Prinášame tie najlepšie vtipy z týždenníka ŽIVOT :)

Herec Pierce Brosnan s manželkou Cassandra Harris.

Prišiel o manželku aj dcéru: Život sa s predstaviteľom Jamesa Bonda nemaznal

Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia