Reklama

Lastovičie hniezdo v Božej dlani: Na kostolianskych krosnách utkali aj dar pre kráľovnú Alžbetu

Obec je vstupnou bránou do Hornádskej doliny.

Zdroj: Peter Ličák

Reklama

Peter Ličák

Prispievateľ

Historik Anton Medvec vedie samosprávu v Kostoľanoch nad Hornádom dvanásť rokov, ale za ten čas nezažil ani jeden normálny rok. Všetky skomplikovala nejaká kríza.

Tak ako vo všetkých končinách Slovenska, aj pod riadenie obce v údolí Hornádu sa podpísala dokonca celá séria kríz. „Najprv to bola finančná kríza, potom pandemická, ledva odzneli jej dôsledky, ruské vojská napadli Ukrajinu, teraz zažívame najväčšiu politickú krízu od vzniku Slovenskej republiky. Dúfam, že vo funkcii starostu sa mi pošťastí zažiť konečne aj jeden normálny rok,“ nádeja sa Anton Medvec (38), ktorý prvý volebný súboj o post starostu vyhral spomedzi siedmich kandidátov. Mal vtedy 26 rokov, v okrese Košice-vidiek sa stal najmladším starostom. Keď sa niektorým obyvateľom zdal na takú funkciu primladý, s úsmevom ich upokojoval slovami: „Nebojte sa, čas to vyrieši.“

Kostoľany nad Hornádom

Poloha: Košický kraj, okes Košice-vidiek, región Abov

Počet obyvateľov: 1 204

Prvá písomná zmienka: 1423

Nadmorská výška: 258 m

Vodný tok: Hornád

Výnimoční rodáci

Je celkom prirodzené, že ako absolvent odboru história na Prešovskej univerzite kladie históriu obce na najvyšší piedestál. Zdôrazňuje, že jej históriu písali mnohí významní rodáci. V januári uplynulo 130 rokov od narodenia katolíckeho kňaza a básnika Jozefa Mártončíka, ktorý písal pod umeleckým menom László Mécs. Básne písal v maďarskom jazyku, preto ho Maďari považujú za svojho básnika. Málokto vie, že za tvorbu bol dokonca nominovaný na udelenie Nobelovej ceny. Literatúre sa venovala aj jeho staršia sestra Mária Mártončíková-Kočanová, k jej najznámejším prozaickým dielam patria Šarišské povesti vydané v roku 1935 a súbor poviedok Ukradnuté šťastie z roku 1943.

Slávna gymnastka

Výnimočnou rodáčkou bola aj reprezentantka Československa v športovej gymnastike Matylda Pálfyová. Ako členka telovýchovnej jednoty Sokol sa venovala ľahkej atletike, stolnému tenisu, volejbalu a športovej gymnastike. V roku 1936 dokonca získala na olympiáde v Berlíne striebornú medailu v gymnastike v súťaži družstiev. O dva roky neskôr získala zlatú medailu v súťaži družstiev aj tretie miesto v súťaži jednotlivkýň na majstrovstvách sveta v športovej gymnastike v Prahe. V obci sa narodila aj sólistka SĽUK-u Anna Nigutová-Baková, ktorá si ako ľudová speváčka zahrala vo filmoch Rodná zem a Rok na dedine aj v televíznej inscenácii Kubo.

Článok pokračuje na ďalšej strane.