Nekonečný dav a spleť rikší vo večnej hmle, kde kravy majú vždy prednosť. Chudoba pod pavučinou káblov, očista od mäsa. Hoci som si pred odchodom do Indie čo-to naštudovala, bola to pre mňa kultúrna facka.

Pripadalo mi to také nerealistické, že som si to ani nedokázala predstaviť. Realita druhej najľudnatejšej krajiny sveta ma ohromila viac než čokoľvek iné. Bolo to moje prvé vycestovanie z Európy do úplne iného sveta. A to myslím doslova. V Indii majú úplne inú stravu, úplne inú dopravu, úplne iný prístup k zvieratám, dokonca úplne iný vzduch.

Sedem zaujímavých faktov o Indii
  1. India je momentálne druhá najľudnatejšia krajina na svete, počet jej obyvateľov presahuje jednu miliardu. Iba tesne zaostáva za Čínou.
  2. Indická ústava uzákoňuje 23 oficiálnych jazykov. Ako úradný jazyk sa najčastejšie používa angličtina a hindčina. Medzi tradičné indické jazyky patrí sanskrt a tamilčina. No materinských jazykov má India viac ako 1 600.
  3. Himaláje, najvyšší horský systém na svete, zasahujú aj na severné územie indického štátu. Nachádza sa tam dokonca niekoľko stanových mestečiek pre turistov.
  4. Spojené kráľovstvo spravovalo Indiu ako svoju kolóniu od roku 1600 až do roku 1874 pod záštitou Východoindickej spoločnosti. Napriek tomu Britskú Indiu uzákonili ako kolóniu až v roku 1858, keď britská koruna oficiálne prevzala nadvládu od britskej obchodnej spoločnosti.
  5. V roku 1947 India oficiálne získala nezávislosť od britskej koruny. Vedúcou osobnosťou hnutia za nezávislosť bol Mahátma Gándhí. Druhý október, dátum jeho narodenia, sa dnes v Indii oslavuje ako štátny sviatok.
  6. Kastový systém je jedna z posledných sociálnych stratifikácií na svete. Toto rozdelenie obyvateľstva sa upevnilo počas britskej nadvlády, keď sa príslušníci jednej kasty nemohli sobášiť s príslušníkmi inej kasty. Dnes sa rozdelenie do kást zmierňuje a India bojuje proti diskriminácii nižších kást. Napriek tomu ľudia nosia v mene označenie, z ktorej kasty pochádzajú.
  7. Svetový index otroctva odhaduje, že v roku 2016 bolo v Indii až osem miliónov ľudí v novodobom otroctve. Novodobé otroctvo zahŕňa detskú prácu, nútenú prostitúciu či nútené manželstvo.

Prvý šok na letisku

Po štrnástich hodinách letu sa z príchodu najviac tešil môj ubolený zadok. Mala som parádnu príležitosť rozchodiť sa a ponaťahovať, kým sme uprostred noci našli východ z letiska v Naí Dillí. Tam nás mal čakať ďalší odvoz. Najprv by som však asi mala vysvetliť dôvod svojej cesty. Indiu som navštívila spolu s divadelným súborom, ktorého som bola súčasťou. Boli sme účastníkmi medzinárodného festivalu hudby, tanca a divadla v meste Barélí.

Preto na nás čakal pred letiskom vopred dohodnutý odvoz. Nevedeli sme, že vonku nás čaká ďalšie bludisko. Nebolo však poskladané z chodbičiek a cestičiek ako na letisku. Bolo úplne iné a neprehľadnejšie. Tvoril ho obrovský dav ľudí, v ktorom sme mali nájsť neznámeho človeka. V mojich spomienkach je z tejto noci všetko také zahmlené. Vôbec nie preto, že by som si to už dobre nepamätala, práveže naopak.

Dobre si spomínam, ako ten dav ľudí postával v hmle. Pre mňa niečo zvláštne, no pre nich úplne normálne. Táto hmla je totiž trvalé znečistenie vzduchu spôsobené priemyselnými spoločnosťami v okolí hlavného mesta krajiny. Či je noc, či je deň, hmla nikdy ne­zmizne. To bol prvý šok. Čakalo ich na mňa ešte veľa...

FOTOGRAFIE Z DRUHEJ NAJĽUDNATEJŠEJ KRAJINY NÁJDETE V GALÉRII

Intímne chvíle s kuframi na streche

No teraz naspäť k cudzincovi, ktorý nás čakal v tomto zahmlenom dave. Keď sme sa dostatočne prehrabali ľudmi natlačenými na seba ako na koncerte, konečne sa nám podarilo nájsť domáceho pána, ktorý nás čakal s ceduľkou pri svojej dodávke. Všetkých nás hneď zarazili jej rozmery. Na objasnenie: cestovalo nás dokopy štrnásť ľudí a s dodávkou po nás prišli dvaja šoféri.

Milý dopravný prostriedok zvonku vyzeral tak, že neodvezie viac ako desať ľudí, ale vnútri sme sa pekne všetci potlačili a štrnásť kufrov a batohov sme uložili na strechu. Na jednej strane sme mali všetci príležitosť na intímnu chvíľku so spolusediacim, ktorý nechcene napádal náš osobný priestor, na druhej strane ľudia sediaci pri oknách strážili, či náhodou niekomu neodletel kufor zo strechy.

Článok pokračuje na ďalšej strane... 

Diskusia