Hoci Rusko nepatrí medzi najvyhľadávanejšie výletné ciele, ukrýva množstvo turistických lákadiel. Na Zlatom kruhu za hranicami Moskvy, ktorý je nasiaknutý históriou, si pripadáte ako v starých rozprávkach.

Vydať sa za mestami na Zlatom kruhu znamená cestovať severne od Moskvy do krajiny, ktoroú pretekala rieka Moskva aj mohutná Volga. Kruh dnes spája príbehy ôsmich historických miest, pričom všetky od seba ležia len pár desiatok kilometrov. Na malom kúsku krajiny sa koncentruje obrovské kultúrne dedičstvo, pretože tieto miesta boli obchodnými centrami už pred stáročiami. V mnohých akoby sa zasekol čas, iné sa prispôsobili modernej dobe, a tak sa ich historické reálie prelínajú so súčasným Ruskom.

Zlatý kruh – Rusko

Tento názov označuje skupinu turistických výletov po ruských historických mestách, ktoré sa nachádzajú severovýchodne od Moskvy. Tento región sa v minulosti volal Zálesie a považuje sa za kolísku ruskej štátnosti. Je to centrum národných remesiel, zachovali sa tam jedinečné pamätníky histórie a kultúry krajiny. Mestá Zlatého kruhu sa nachádzajú v piatich oblastiach: Moskovskej, Vladimirskej, Ivanovskej, Kostromskej a Jaroslavlianskej. Termín zaviedol v 60. rokoch minulého storočia sovietsky žurnalista Jurij Vyčkov.

 

(Zdroj: Wikipedia)

Pokoj lesa a Volgy

Za Jaroslavľom, najznámejším mestom Zlatého kruhu, treba cestovať z Moskvy približne 270 kilometrov. Vyberte sa tam vlakom a dokonca budete kopírovať jednu z trás Transsibírskej magistrály. Pred železničnou stanicou panuje príjemný ruch. Ľudia sa náhlia k vlaku s obrovskými kuframi, taxikári si premeriavajú tých, ktorí vystúpili, a mnohí sa vítajú so známymi či s rodinami. Do centra to odtiaľto vôbec nie je ďaleko. Najzaujímavejším miestom Jaroslavľa je vzácny historický kremeľ.

Nemá ho len Moskva, ako by si mohol nezainteresovaný návštevník Ruska myslieť, kremľov nájdete v krajine podstatne viac. Keď sa v diaľke vynárajú vežičky a zlaté kupoly, vieme, že o chvíľu budeme na mieste. Podľa legendy založil mesto knieža Jaroslav I. Múdry už v 11. storočí a vďaka tomu sa Jaroslavľ stal najstarším dodnes existujúcim mestom ležiacim na bájnej Volge. Za hradbami sa vynorí zelený park, v ktorom okrem stromov rastú monumenty kremľa. Dominuje mu Spaso-preobraženský kláštor, ktorý bol v stredoveku ekonomickým, duchovným aj kultúrnym srdcom mesta.

Hneď vedľa sa vypína vysokánska zvonica, na ktorú sa dostanete po zdolaní niekoľkých desiatok schodov. Za vynaloženú námahu sa vám odmení krásnym panoramatickým výhľadom. Pod nohami sa objavia ošúchané kupoly, zlaté kríže aj hviezdy a za nimi sa rozlieva do diaľky celé mesto. Tu hore si človek uvedomí, koľko kostolov či kláštorov Jaroslavľ ukrýva. Na druhej strane z krajiny sála pokoj lesa a dlhokánskej Volgy. Krajina je tichá, no za svoju históriu si vytrpela dosť. Po mongolskom vpáde v roku 1257 ju o pár desaťročí pustošila čierna smrť, a keď sa už-už zdalo, že Jaroslavľ sa stratí z máp, mesto dokázalo povstať a svojou krásou očaruje dodnes.

˃˃˃ Fotografie z historického Zlatého kruhu Ruska nájdete v galérii. ˂˂˂

Medzi kupolami a krížmi

Z kremľa sa možno k ďalším pamiatkam mesta a na hlavné námestie dostať cez spleť rušných ulíc alebo si môžete vybrať pokojnú prechádzku nábrežím Volgy. Množstvo domácich využíva túto promenádu na bezcieľne potulky, stretávanie s priateľmi alebo jednoducho na vyvetranie hlavy. Promenáda sa obtáča okolo Volgy a pod stromami, kde je príjemný tieň, našli miesto predavači suvenírov, drobností, zbytočností, ale aj zmrzliny a vynikajúcich ruských nanukov. Pohľad na Volgu a jej brehy, posiate brezami, je majestátny.

Rusi na ňu nedajú dopustiť a ich vzťah k tejto obrovskej rieke vyjadruje prezývka Matka. Volga si razí cestu ruskou krajinou a je dlhá úctyhodných 3 500 kilometrov, čo z nej robí najdlhšiu rieku Európy. Matka dala dušu mnohým ruským mestám, ale Jaroslavľ je jej najobľúbenejšie dieťa. Pamätný kameň v parku pripomína založenie mesta a sem-tam si v okolí všimnete aj erb ozdobený medveďom. Legenda hovorí, že Jaroslav I. založil Jaroslavľ na mieste, kde premohol medveďa, a tak si ho dodnes mesto ponechalo v znaku.

Večný oheň za obete vojny v Jaroslavli, za ním katedrála z 13. storočia.
Večný oheň za obete vojny v Jaroslavli, za ním katedrála z 13. storočia.
Zdroj: Tomáš Kubuš

Plápolajúci plameň večného ohňa spomína na obete „veľkej vojny“ a aj dnes pri ňom ležia čerstvé kvety. Spomienky na vojnu nájdete v každom ruskom meste, dotkla sa každej rodiny a zrejme sa už nikdy nestratí. Za katedrálou s typickými zlatými kupolami sa cestička vinie hlbšie do moderného centra. Na jeho okraji zdobí mesto Kostol proroka Eliáša zo 17. storočia. Päť zelených kupol, dve zašpicatené zvonice a interiér posiaty jedinečnými maľbami.

Ako to, že ho neobliehajú davy turistov? Moderný Jaroslavľ je spleťou širokých ulíc s obchodmi, podnikmi, reštauráciami, ale aj so starými budovami z 19. a 20. storočia s ozdobenými fasádami. Pútače lákajú ľudí do divadla na hru od Čechova, na námestí hrá mladík na husliach a snaží sa zarobiť pár rubľov, skupina dievčat sedí na káve a sleduje okoloidúcich. Preteká tadiaľto život a presne tak to má byť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia