Nedajte sa zmiasť slnečnými lúčmi za oknom, lebo už o chvíľu môže byť všetko inak. Drsné pobrežie Severného Írska je úchvatný dôkaz toho, čo všetko dokáže vykúzliť matka príroda.

Pri plánovaní výletov alebo dovoleniek po Európe sa väčšina z nás pozerá južným smerom. Hľadáme to, čo doma nemáme, absenciu mora pociťujeme najmä v letných mesiacoch. Na chladný sever vrátane Spojeného kráľovstva cieli Slovák skôr s vidinou zaujímavého zárobku. Sám som sa vybral týmto smerom, no neskôr som zistil, že ani tu nepadajú peniaze len tak z neba. Severné Írsko ako menšia časť zeleného ostrova býva niekedy oproti írskemu susedovi prehliadané, čo je veľká škoda.

Aj keď napríklad s Islandom ho porovnávať nemožno, nejde ani o kus rovnej zeme, kde sa bezvýznamne dookola krúti vietor medzi ovčími stádami. Najmä jeho severné pobrežie je skutočný unikát. O jeho kráse už odnepamäti kolujú rôzne historky a príhody. Niektoré z nich boli natoľko zaujímavé, že o ich pravdivosti sa údajne prišli na vlastné oči presvedčiť aj obri z podsvetia. Jedným z dôkazov, že ich sem neprišlo málo, je hojne navštevovaný Obrov chodník.

Severné Írsko

Je krajinou Spojeného kráľovstva, rozkladá sa na severovýchode írskeho ostrova. Vzniklo v roku 1921 po rozdelení Írska a vzniku Írskeho slobodného štátu. V 60. rokoch minulého storočia tam vypukol konflikt medzi protestantmi a katolíkmi, ktorý si vyžiadal okolo tritisíc obetí a ktorý sa skončil až v roku 1998. V krajine s rozlohou 13 843 štvorcových kilometrov žije bezmála 1,9 milióna obyvateľov.

 

Hlavným a najväčším mestom je Belfast približne so 600-tisíc obyvateľmi. V Severnom Írsku je najväčšie sladkovodné jazero Britských ostrovov Lough Neagh s rozlohou 392 štvorcových kilometrov. Krajinu tvorí šesť grófstiev: Antrim, Armagh, Down, Fermanagh, Londonderry a Tyrone, hoci toto delenie sa na správne účely už nepoužíva. Z náboženstiev prevládajú rímski katolíci (vyše 40 percent), nasledujú presbyteriáni, anglikáni, metodisti a ostatní kresťania.

˃˃˃ Dychberúce fotografie zo Severného Írska nájdete v galérii. ˂˂˂

Skaly bičované vetrom

Po pravdivosti týchto bájí určite pátrať nebudem, veď práve vďaka rôznym legendám a historkám naberajú mnohé miesta na záhadnosti a atraktivite. Tak ako skamenené útvary pravidelných tvarov, ktoré dennodenne bičuje silný vietor a slaná morská voda, a sú skutočnou pastvou pre oči. Cesta k nim bola trochu zdĺhavejšia, keďže pravidelná linka medzi mestami Bushmills a Kysucké Nové Mesto zatiaľ nefunguje, ale o to krajšia.

Pamätám si, že ako malý chlapec som miloval ohňostroj. V malom meste sme ho mali len dvakrát za rok – na Vianoce a počas Silvestra. No postupom času jeho čaro akosi opadlo a našiel som si iné zábavky. Tá najnovšia bola cestovanie. Sedel som pri vianočnom kaprovi s majonézovým šalátom a nevedel som sa dočkať nasledujúceho dňa. Vedel som, že na druhý deň odletím na zelený ostrov a strávim tam prelom rokov.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Princ Philip

15 faktov o živote princa Philipa, ktoré poznal málokto

Populárne články
Maroš Kramár

V otcových stopách nepôjde: Kramárovho syna už v žiadnom seriáli neuvidíme

Peter Kelíšek sa dlhodobo stará o vizuálnu stránku markizáckych seriálov. Z kameramana je dnes hlavne producent.

Sivá eminencia: Za úspešnými markizáckymi projektmi stojí tento muž

Anička a Mária si za fotografiu na titulke vyslúžili posmech aj milé úsmevy.

Dievčatá z titulnej stránky: Po 70 rokoch opäť hviezdami časopisu Život

Moderátorka je na obrazovkách viac ako 20 rokov.

Prekvapená Zlatica: Puškárovú nová kariéra bývalej kolegyne poriadne zaskočila

Ilustračná snímka

Spomienky na PRINCA PHILIPA: Kráľovskí bratia si vyliali srdcia. Na čo nikdy nezabudnú?

Banány sú rádioaktívne. Je to pravda?

Banány sú rádioaktívne. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia