Z českej Vysočiny pochádza Pyšná princezná či Čarovný mešec. Filmári sú tu pečení-varení. Dôvodom je množstvo historických skvostov i zákutí prírody.

Cez hory i cez doly, lúkami aj pastvinami vedie kľukatá cesta malými dedinami až do nenápadnej obce Pohleď. Neviaže sa na ňu žiadna povesť, domáci dokonca ani len netušia, kedy sem prvýkrát prišli ich predkovia. Jedno je však isté: silné stopy minulosti presahujúce do 21. storočia tu zanechal niekdajší poľnohospodár Karel Michal.

Česká vysočina
Je geomorfologická provincia, ktorá zaberá podstatnú časť českého územia a presahuje aj do susedných štátov – do Nemecka, Rakúska a Poľska. Niektoré časti tejto oblasti sú staré 350, 500, výnimočne až 800 miliónov rokov. Pôvodne išlo o pohorie porovnateľné prinajmenšom s Východnými Alpami. Erózia trvajúca milióny rokov ho však pripravila o 1 500 metrov výšky. Najvyšší bod je Sněžka (1 603 m n. m.).

Jedinečný areál

Rodinné väzby niekdajšieho rodáka z tohto kúta Česka hovoria, že panstvo v centre dediny spravoval on a následne jeho potomkovia štyristo rokov. Dom, ktorý tu bývalý predseda jednotného roľníckeho družstva postavil, sa stal národnou kultúrnou pamiatkou. Dôvodov je na to viacero. Jedným z nich je unikátnosť areálu, ktorý sa v takejto podobe zachoval v obci ako jediný.

„Karel bol odmlada najskôr súkromný hospodár, ktorý mal zopár teliat a býkov. Išlo však o pokrokového chlapíka, lebo sa zaoberal aj šľachtením koní. Svojpomocne si na svojom pozemku postavil päť hospodárskych budov a dva domy, v ktorých býval s rodinou. Maximálny počet ľudí, ktorí tu sídlili, bol za čias Márie Terézie – bolo ich pätnásť. Na osemnástich hektároch pôdy pestovali najmä žito a pšenicu. Žili skutočne len z toho, čo si vypestovali. Išlo o veľmi chudobný región,“ prezrádza všetky zaujímavosti sprievodca a zároveň starosta obce Jindřich Holub.

Sám je aj hospodárom a krčmárom. Z toho mála, čo zarobí, často prispieva aj do miestnej pokladnice. „Keď sa postarám o dobytok, večer utekám otvoriť krčmu a s chlapmi preberieme všetky klebety, ktoré sa šíria po okolí. Niekedy za večer načapujem len tri pivá,“ hovorí s úsmevom.

˃˃˃ Fotografie miest z oblasti Česká vysočina nájdete v galérii. ˂˂˂

Starosta píli, seká, opravuje

Vyštudovaný strojný mechanik však nemá pocit, že by „krpatel“. Keď už má všetkého dosť, uteká sa nadýchať mestského vzduchu. A to buď do Prahy, alebo do Viedne. Nikdy by si však nebol pomyslel, že raz bude stáť na čele dediny. Jeho snom bolo vyrábať hudobné nástroje. Občas o tom sníva ešte aj teraz, ale vraj je už pristarý.

„Strojnícka škola ma vôbec nebavila. Napriek tomu som ju skončil s vyznamenaním. Teraz sa mi odborné vzdelanie veru často zíde. Zužitkoval som ho napríklad pri rekonštrukcii jednotlivých objektov, ktoré sú na statku. Keďže peňazí v obecnej pokladnici máme málo, všetko si robíme, ako vieme. Navyše dbáme o to, aby sme historické domy obnovovali spôsobom, ako ich kedysi budovali naši predkovia. Nechceme, aby sa z nich vytratila atmosféra minulých čias. Už dvadsať rokov ide o vlastníctvo obce. Aby nás nevymazali z mapy Česka, spravili sme z toho turistickú atrakciu. Inak by sa u nás zrejme zastavil len málokto,“ pokračuje v rozprávaní niekdajší najmladší starosta v celej Českej republike.

Prvýkrát kandidoval, keď mal dvadsaťdva rokov a aj po siedmich funkčných obdobiach má stále dôveru obyvateľov. Mimochodom, žije ich tu zhruba sedemdesiat, zvyšok sú chatári.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Pre chorého brata je oporou.

Po problémoch v manželstve herca SVÄŤA MALACHOVSKÉHO zasiahla bratova diagnóza

Spolupacientka na chemoterapii Marianne požičala pre zábavu blond parochňu, hoci pred liečbou mala tmavé vlasy.

Rakovina prsníka ju takmer zabila: Marianna žije s metastázami po celom tele

Ilustračná snímka

Zvláštne miesto. Cítiť z neho pokoj, no zároveň nevysvetliteľnú záhadu, akej inde niet...

Diana a Charles

PRINCEZNÁ DIANA bola najkrajšia! Chirurg tvrdí, že má dôkaz

Celý život strávil po boku manželky Dariny, bývalej letušky, s ktorou mali tri deti.

Stano Dančiak miloval jednu z prvých letušiek v Československu. Aký bol skutočne ich vzťah?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia