Drevený bicykel ako dvojkolesové vozidlo poháňané nohami si nakreslil a zrejme aj zostrojil renesančný majster Leonardo da Vinci na konci 15. storočia. Nápad pravdepodobne nebol z jeho hlavy, ale kdesi jeho základ okukal.

Z dnešného pohľadu to spočiatku neboli bicykle, ale iba akési neohrabané odrážadlá pre dospelých. Wikipédia napriek tomu tvrdohlavo tvrdí, že bicykel pochádza až z 19. storočia. Že vraj: „Nie je jednoduché určiť vynálezcu bicykla. Najstarší predchodca bicykla bol velocipéd. Predstavoval mnoho rôznych typov dopravných prostriedkov na ľudský pohon. Jeden z nich bol skútrovitý dandy horse – odrážadlo. Vytvoril ho nemecký barón Karl von Drais okolo roku 1790. Tento dandy horse bol dlho považovaný za najstarší bicykel.“

Dielňa majstra opravára. Jednoduché dvojkolesové šliapacie dopravné prostriedky majú niektoré súčasti citlivé na nešetrné zaobchádzanie.
Zdroj: Vladimír Kampf

Na poštu a späť

Na Leonarda v tomto prípade encyklopédia nehľadí. Drais si dal odrážadlo patentovať pod názvom drezina. V origináli drai­sienne, podľa barónovho priezviska. Verejnosti jedinečný vynález predstavil 12. júna v Mannheime. Barón sa rozkročil na dvojkolesový stroj a odrážal sa na ňom až k schwetzingerskej poštovej stanici a naspäť. Trinásťkilometrovú cestu zdolal za menej ako hodinu. Škótsky kováč Kirkpatrick MacMillan pridal v roku 1840 na drezinu pedálový mechanizmus a začala sa éra bicyklov, ktoré aspoň trochu vyzerajú už ako tie súčasné. Draisov tátoš pred dvesto rokmi rýchlo vyšiel z módy.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia