Sťažnosť jedného hosťa spôsobila, že vznikla nočná mora pre dietológov, súčasne však najobľúbenejšia pochúťka na celom svete. Reč je o zemiakových lupienkoch nazývaných aj čipsy.

Na jednej strane stoja odborníci na zdravú výživu, ktorí dvíhajú varovne prst, pokiaľ ide o ich konzumáciu, a vystríhajú pred obezitou. Ale milióny ľudí im nedokážu odolať a množstvo z nich hovorí dokonca o závislosti.

Odkiaľ sa však vzali, kto ich vynašiel? Verzie sú tri, ale takmer všetci sa prikláňajú k Georgeovi Crumovi a považujú ho za ich vynálezcu.

Bol Crum teda skutočne prvý, kto ich v roku 1853 vytvoril? Pretože podľa jedného zdroja sa už v britskej kuchárskej knihe z roku 1822 nachádza recept na zemiakové lupienky. Áno, je tam, ale tieto boli omnoho hrubšie než tie Crumove.

Podľa ďalšieho názoru ich autorkou bola Georgeova sestra Katie. Podobne ako jej brat pracovala v kuchyni jedného hotela a údajne nepozornosť spôsobila, že jej kúsok zemiaka spadol do fritézy. George, ktorý práve prechádzal okolo nej, ju upozornil, že jej prihára zemiak.

Mal však zvláštnu zlatohnedú farbu, tak ho vybral z fritézy, posolil, ak by mal spálením horkastú chuť, a zjedol. Neveril vlastným chuťovým bunkám. Zemiak bol výborný. Chcel vedieť, ako to Katie dokázala. Povedala len, že to bola nehoda a náhoda zároveň.

Milióny ľudí na celom svete nevedia čipsom odolať ani v súčasnosti.
Milióny ľudí na celom svete nevedia čipsom odolať ani v súčasnosti.
Zdroj: Shutterstock

Ale neskôr, keď opúšťala tento svet, v nekrológu o nej sa spomínal aj jej prínos k vzniku čipsov. Dnes ťažko posúdiť, do akej miery. Minimálne možno v tom, že bratovi Georgeovi pomáhala pri ich výrobe.

Jej samej nezišlo na um začať ich ponúkať vo veľkom. To bol nápad Georgea Cruma a tu je verzia, ktorá sa objavuje v historických dokumentoch v súvislosti s čipsami.

Pomsta pre hosťa

Z nej vyplýva, že minimálne na americkom kontinente bol naozaj prvý, vďaka ktorému svet spoznal tenučké solené zemiakové plátky vypražené v oleji. Všetko sa to začalo v roku 1853.

George pracoval ako kuchár v reštaurácii Moon’s Lake House, na brehu jazera Saratoga v meste Saratoga Springs v štáte New York. Jazero bolo v čase, keď tam George pôsobil, vyhľadávaným miestom na oddych najmä americkou smotánkou.

V jedno letné popoludnie zavítal do podniku boháč Cornelius Vanderbilt. Objednal si špecialitu reštaurácie – vyprážané francúzske zemiaky. Keď mu ich priniesli, ohrnul nad nimi nos, poslal ich späť do kuchyne a žiadal si novú porciu, kde budú zemiaky nakrájané na tenšie plátky a nebudú plávať v oleji.

Darmo mu majiteľ vysvetľoval, že pre francúzsku špecialitu sú typické hrubšie plátky jemne pokvapkané olejom. Nepochodil. O chvíľu mal bohatý hosť pred sebou ďalší tanier zemiakov, tenších než prvýkrát, ale ani tentoraz mu personál podľa jeho slov nevyhovel.

Možno jeho nespokojnosť v ten letný sparný deň spôsobil tesný golier, ktorý podľa etikety páni nosili, možno zbytočne veľa vrstiev oblečenia namiesto ľahkého odevu vhodného na slnečné dni, alebo len chcel dokázať za každú cenu silu peňazí.

Keď prišiel čašník do kuchyne druhýkrát s požiadavkou na ešte tenšie plátky, to už prešla trpezlivosť aj kuchára Georgea. Na kritiku svojich kulinárskych výtvorov bol veľmi citlivý.

Vraj si výborne pochutil, takú lahôdku ešte nejedol.
 

Vedomý si svojho kuchárskeho umenia rozhodol sa dať snobskému hosťovi poriadnu lekciu. Spod jeho noža vyšli zemiaky tenučké ako papier. Ponoril ich do oleja a vyprážal dovtedy, až sa pri napichnutí na vidličku rozpadli. A aby sa pomstil dokonale, poriadne ich presolil. Takže skôr pripravoval pomstu než skutočné jedlo.

Bol presvedčený, že Vanderbilt ich opäť nedotknuté pošle do kuchyne a znechutený odíde. Aké však bolo jeho prekvapenie, keď prišiel čašník s požiadavkou od hosťa na ďalšiu porciu tých vynikajúcich tenkých slaných zemiakov. Vraj si výborne pochutil, takú lahôdku ešte nejedol.

Pre zemiakové lupienky sa stal častým návštevníkom reštaurácie. Vanderbilt ani nevedel ako, ale spravil im takú reklamu, že postupne sa stali najžiadanejším pokrmom reštaurácie.

Jej majiteľ Carey Moon hneď vytušil ich potenciál a natrvalo ich zaradil medzi špeciality, hostia ich začali nazývať Saratoga chips.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
Ako rada opakuje, nikam sa neponúka, napriek tomu pracovné príležitosti stále prichádzajú.

Nezabúdajme na dotyk: Televízna svokra radí, ako prežiť tie najkrajšie Vianoce

Fiľakovo za posledné roky výrazne opeknelo.

Fiľakovo sa úspešne rozvíja, bojuje však so zúfalou infraštruktúrou

John Travolta

Hollywoodsky smoliar: Časy keď bol Travolta parketovým levom sú dávno preč

Spevácka hviezda,ktorá zmenila svet hudby oslavuje osemdesiatku.

Tina Turner oslávila okrúhle narodeniny. Žije s manželovou obličkou

Alec Baldwin a Hilaria Baldwin na nákupoch s deťmi.

Po smutnej udalosti prvýkrát na verejnosti: Alec Baldwin s manželkou prišli o dieťa

Alkohol predlžuje únavu

Predlžuje alkohol únavu?

Zobraziť viac
Diskusia