Zbožňovaný aj zatracovaný. Veriaci, ale aj verný svojmu presvedčeniu. Výnimočný človek a herec Gustáv Valach (†81). V týchto dňoch si pripomíname jeho nedožité sté narodeniny. A s nami si na umelca zaspomínal aj jeho syn lekár Augustín Valach (72), ktorý hlasom aj výzorom pripomína svojho otca.

Gustáv Valach neodmysliteľne patril do éry zlatej generácie hercov so silnými mravnými zásadami. Počas kariéry stvárnil desiatky nezabudnuteľných divadelných a filmových postáv. Mnohí si ho pamätajú napríklad ako charizmatického horára Straku z českej televíznej trilógie Pod jezevčí skálou (1976), Na pytlácké stezce (1977) a Za trnkovým keřem (1978), kde hral dedka Tomáša Holého (†21). A neprehliadnuteľný bol aj jeho rečový prejav a výrazný barytón, ktorý sa často ozýval zo Slovenského rozhlasu. „Keby otec nebol pred devätnástimi rokmi zomrel následkom mozgovej príhody, neviem, či by zvládal to, čo zažívame dnes. Keď si predstavím jeho reakciu na to, ako sa dnes ľudia vyjadrujú a prznia materinskú reč v inštitúciách, ktoré sa vyhlasujú za nositeľov kultúry, určite by ho to ‚odrovnalo‘,“ priznáva umelcov syn, ktorý celý produktívny život zasvätil patológii. Dnes si užíva dôchodok, svoje štyri deti, sedem vnučiek a jedného pravnúčika.

FOTOGRAFIE GUSTÁVA VALACHA Z RODINNÉHO ARCHÍVU NÁJDETE V GALÉRII

Úžasné prázdniny

Herca Gustáva Valacha poznali ľudia predovšetkým z divadla a filmov. Aký bol však jeho súkromný život? „Otec sa narodil v Hontianskych Nemciach, ale časť života prežil so sestrou Valikou a s rodičmi v Banskej Štiavnici. Tam vyštudoval Gymnázium Andreja Kmeťa a dnes na budove visí jeho pamätná tabuľa spolu s menom herca Júliusa Pántika (†80). Okrem učenia tam spolu hrávali volejbal za školské družstvo. Mimochodom, študovala tam aj moja mama Vierka (†92) a s otcom ich zoznámila jeho sestra, moja krstná mama. Do Štiavnice sme chodievali so starším bratom Petrom (†70) k starým rodičom na prázdniny. Boli to nezabudnuteľné chvíle plné zážitkov. Starý otec nás brával na futbal, do cukrárne, kupoval nám každému po pol kila cukríkov. Za mesiac tam nechal aj sedemdesiat korún, čo bol v päťdesiatich rokoch veľký peniaz. Rozmaznával nás, a aby sa to vyrovnalo, stará mama nám občas pohrozila štiavnickým dialektom. Detstvo tam bolo úžasné,“ spomína lekár.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Krivdy a závisť z minulosti neobchádzajú ani život známych osobností. Niektoré nemali byť nikdy odhalené

Tichá vojna v šoubiznise! Krivda a závisť neobišli Turjanovú, Šoralovú ani Bohdalovú

Populárne články
Pierce Brosnan

Nevymenil ju: PIERCE BROSNAN dokazuje, že aj v Hollywoode existuje pravá láska

Milan Lasica rozplakal Stanislava Štepku.

Veľké obavy Milana Lasicu: Štepka neudržal slzy! Prídu o svoje divadlá?

Deti si dokážu obhrýzať nechty na rukách i na nohách, robí to až 30 percent z nich.

Obhrýzate si nechty? TOTO môže byť dôvod, skúste ho odstrániť.

Rakva princa Philipa prichádza do Kaplnky svätého Juraja.

Dráma na kráľovskom pohrebe: Napäté stretnutie Williama a Harryho!

Ilustračná snímka

Ako si politici a političky poradili s problémom zatvorených kaderníctiev?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia