Na dobrodružnej ceste po Ázii padol ADAMOVI KOVÁČOVI do oka pozemok na rozprávkovej pláži. Doma dal výpoveď, pri mori si rozbalil stan a s pomocou Kmérov bambus po bambuse vybudoval malé ekologické stredisko s vychýrenou reštauráciou, v ktorom si plní sen.

Adam Kováč začína každé ráno osviežením v mori, ktoré má pár metrov od bungalova, a najmä širokým úsmevom na tvári. Pri pohľade na piesok biely ako sneh, príjemný tieň paliem, všadeprítomné hojdacie siete a vône čerstvo pripraveného jedla priamo z rybárskych sietí sa niet čomu čudovať, že mu dobrá nálada vydrží až do večera, a to aj popri takmer nonstop práci v rezorte. Ten je pre neho viac než len splnený sen, hoci jeho realizácia prišla neplánovane. „Pôvodne som chcel ísť na Borneo dobrovoľne sa starať o orangutany, s priateľkou sme však skončili pri brázdení ázijských krajín. Na kambodžskom ostrove Koh Rong Sanloem sme našli raj,“ hovorí mladý cestovateľ.

Po návrate na Slovensko dal v práci výpoveď a vrátil sa do džungle pri tyrkysovom mori, kde zo stanu na pláži vybavoval povolenia a postupne budoval bambusový ekorezort. „Niekde vzadu v hlave som mal vždy odloženú myšlienku na vlastný penzión či reštauráciu s morskými živočíchmi. Ani sa mi nesnívalo, že to raz budem mať päť metrov od mora.“

FOTOGRAFIE Z OSOBNÉHO RAJA ADAMA KOVÁČA NÁJDETE V GALÉRII

Osudná prechádzka

Šikovný Slovák mal túlavé topánky odmalička. S rodinou preplachtil Karibik, navštívili aj Afriku či európske metropoly. Keď mu pre zranenie nevyšla futbalová kariéra, v osemnástich odišiel študovať do Austrálie, neskôr žil v Liverpoole aj na Isle of Man. Popritom pracoval ako manažér, ale aj ako barman v Sydney a neskôr kuchár vo vychytenom bratislavskom tapas bare. Nápad zužitkovať skúsenosti prišiel spontánne.

Počas dobrodružnej cesty si prenajal posledný pozemok na pláži Saracen Bay.
Počas dobrodružnej cesty si prenajal posledný pozemok na pláži Saracen Bay.
Zdroj: Archív A. K.

„Počas našej dovolenky som sa išiel prejsť po pláži a s myšlienkou ‚Ale je tu krásne!‘ som sa rozhodol nadviazať pár miestnych priateľstiev. Slovo dalo slovo a na druhý deň sme sedeli na stretnutí s majiteľmi posledného voľného pozemku na trojkilometrovej pláži Saracen Bay. Pri pár pollitrových drinkoch Cuba Libre sme si dohodli podmienky prenájmu pozemku na dvadsať rokov a podali sme si ruky,“ hovorí Adam.

Na Slovensku všetko prediskutoval s otcom a rozhodli sa pustiť do projektu ako partneri s tým, že on zabezpečí finančnú podporu a Adam všetko zrealizuje priamo na mieste. Do Kambodže sa Adam vrátil, netušiac, či dohoda stále platí. O tom, aké sú pomery v krajine a ako tam funguje podnikanie, nevedel takmer nič. „Ani som tu nikoho nepoznal. Ale to by som nebol ja, keby som to neskúsil,“ smeje sa dobrodruh.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Angela Merkelová a Joachim Sauer.

Plánuje odísť: Bude ANGELA MERKELOVÁ tráviť dni na dôchodku sama?

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Zuzana Smatanová

Namiesto spevu kreslenie: ZUZANA SMATANOVÁ sa vrátila k starej záľube. To je talent!

Ilustračné foto.Sponzorované

Nech stres neovládne náš život

Každoročne slávený festival sa začína v druhú sobotu pred Popolcovou stredou. Spája v sebe pozostatky pôvodných náboženských praktík s importovanými kresťanskými prvkami.

Obeta matke Zemi: Diabolský festival v Argentíne aj ako božstvo hýrenia či nemravnosti

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia