„Dá sa povedať, že som hral odmalička. Bavilo ma to, nemal som pocit, že je to vec, do ktorej ma niekto núti,“ povedal Richard Stanke (53), ktorý herectvu obetoval život.

Narodil sa 12. januára 1967 a pochádza zo Šale. Má staršieho brata Róberta (58), ktorý tiež istý čas pôsobil v šoubiznise ako gitarista. Od útleho veku sa obaja mali veľmi radi a dodnes majú pekný vzťah. To, že má mladší syn Stankeovcov divadelné nadanie, si vraj ako prvá všimla učiteľka v škole. Často s deťmi pripravovala rôzne pásma a brávala ich do rozhlasu. „Keď bol prvák či druhák na základnej škole, poslali ho na prijímacie pohovory do detskej rozhlasovej družiny. Tam ho skúšala režisérka Páldiová a hovorila, že je zázračné dieťa. Odvtedy som ho do rozhlasu vodievala takmer každý deň,“ zaspomínala si pre náš týždenník ešte v roku 2012 Richardova mama Mária, ktorá je psychologička.

˃˃˃ Fotografie známeho herca a jeho momentálneho partnera nájdete v galérii. ˂˂˂

Z rozhlasu mladý herec postupne prešiel do televíznych inscenácií a filmov. Prvýkrát stál pred kamerou v snímke Červená lentilka z prostredia detského domova. Už v mladom veku účinkoval asi v desiatke rôznych filmov a zároveň bol aktívny v dabingu. Prvýkrát daboval v siedmich rokoch a spolu s Petrom Kočišom, Matejom Landlom a Katkou Zatovičovou patril v 70. a 80. rokoch k detským televíznym hviezdam. Doma sa to však nepovažovalo za nič výnimočné. „Viete, my sme sa na to dívali tak, že aspoň má koníčka, zmysluplne trávi voľný čas a netúla sa po uliciach,“ priznala pani Stankeová, ktorá je od roku 2005 vdova.

Ako dieťa bol Richard mimoriadne poslušný. „Spustil“ sa až ako násťročný, pretože mal pocit, že umelci musia viesť bohémsky život. Po skončení gymnázia viedli jeho kroky úplne prirodzene k herectvu na VŠMU. Stalo sa však to, čo ani v najhoršom sne nečakal – neprijali ho. „Bol to šok, nemohol to prežiť. Trápilo ho to a chcel ísť robiť kulisára do divadla. Vtedy som zakročila, povedala som, že pekne pôjde študovať na inú vysokú školu a o rok to skúsi znova. Tak aj bolo, rok chodil na žurnalistiku, a keď boli talentové skúšky, potajme na ne išiel znova. Ročník mal otvárať Miloš Pietor a ten ho vzal. Richard bol konečne šťastný a spokojný, že sa mu splnil sen,“ zaspomínala si jeho mama.

Dielo

Od detstva pôsobil v Detskej rozhlasovej dramatickej družine. Zá­ujem o herectvo ho priviedol na VŠMU v Bratislave. Na doskách SND účinkuje od roku 1989. Rád hosťuje v iných divadlách, no široká verejnosť ho pozná najmä z filmov a televízie.

 

Medzi najznámejšie inscenácie a filmy, v ktorých účinkoval, patrí Dievča z jazera (1978), Kúzelné mestečko (1982), Alžbetin dvor (1986), Obyčajný špás (1989), Na krásnom modrom Dunaji (1994), O dve slabiky pozadu (2004) či seriály Zborovňa (1999), Rodinné tajomstvá (2005), Ordinácia v ružovej záhrade (2007) alebo Pustina (2016). Na divadelných doskách ho diváci od septembra uvidia napríklad v tituloch Elity, Projekt 1918, Dnes večer nehráme, Krotká, Vojna a mier, Vedľajšie účinky či Divadelný román.

 

V novembri 2016 sa Richard Stanke stal držiteľom Výročnej ceny Literárneho fondu za postavu biskupa Eduarda Vergérusa v inscenácii Fanny a Alexander s prihliadnutím na dabingovú postavu vo filme Dobrodružstvá Hucka Finna a réžiu Rozprávok bratov Grimmovcov. V januári 2019 mu prezident Andrej Kiska udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Dovolenkujeme na Slovensku: Tieto TECHNICKÉ A KULTÚRNE PAMIATKY musíte vidieť

Populárne články
Táňa pochádza z intelektuálnej rodiny. V detstve mala prísnu výchovu. S mamou si k sebe hľadali cestu.

TÁŇA PAUHOFOVÁ mala prísnu výchovu, oporu našla u dedka. Čo tajila pred vlastnou matkou?

Pápež dostal do daru aj Saganov podpísaný dres. Na audiencii sa tiež zúčastnila Petrova mama.

Pápež pomáha dobrej veci, do dražby poskytol Saganov bicykel. Vydražili ho za neuveriteľnú sumu

Ilustračná snímka

Kto riadi naše životy? To, ako sme stretli, nemôže byť náhoda...

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 3. do 9. júla?

Kelly Brook

Známa PLUS SIZE MODELKA sa korony nebojí: Užívala si dovolenku a dráždila fotkami v plavkách

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia