Je známa ako hudobníčka Horana. Veronika Kicková prišla na Slovensko z Karlových Varov pred štvrťstoročím. Zlákala ju legendárna Zaježová a jednoduchý život.

Jej cesta viedla cez Brno, kde študovala scenáristiku. Zo Zaježovej sa presťahovala na očovské lazy, kde sa manželovi Mirovi nepáčilo. Keď k nim zrušili autobusové spojenie, bolo rozhodnuté. Presťahovali sa. Miro si vybral samotu pri dedinke Prochot, kam chodieval ešte ako malý chlapec.

Odvtedy sa tam starajú o domček a malé hospodárstvo. „Sem je výborné autobusové spojenie aj v nedeľu,“ pochvaľuje si Veronika. Od zastávky to majú do kopca necelých desať minút chôdze. „Ako muzikantke mi vyhovuje, keď nám ide posledný spoj zo Žiaru nad Hronom po desiatej večer. To je fantastické, pretože auto nemáme a ani ho mať nechceme,“ dodáva. Dobré spojenie je jedna zo základných požiadaviek jej alternatívneho života na samote po starom.

Postfolková tvorba

Ako dievča z mesta si nad Prochotom plní sny mladosti. Má rodinu, ktorá nemá veľké nároky na život. Spočiatku im stačila voda a aspoň jedna obývateľná miestnosť. Veronika s Mirom sa našli cez médiá. Mirov otec videl kedysi v bulvárnom plátku článok o Veronike. Ukázal ho synovi so slovami: „To by bola žena pre teba.“ Tak sa Miro vybral za ňou, že si ju vezme. Dnes majú spolu dve deti.

Jednoduchý život neprekáža ani chlapcom Jankovi a Štefanovi. Ten starší, ktorý sprevádza mamu na koncertoch, sa nasťahoval dolu do dediny k babke, Veronikinej mame. Aj tá sa presťahovala pred dva a pol rokmi na Slovensko z Karlových Varov za rodinou, aby nezostala sama. Janko má u babky viac energie. Elektrickej. Na samote ju majú len zo solárneho systému a z akumulátorov, u babičky je neobmedzená – zo siete.

Spolu s mamou vystupovali ako Horana a syn, dnes sa volajú Hmlisto. „Horanu sme si nechali na dobovú historickú hudbu, na seriózne pesničkárske vystúpenia máme Hmlisto,“ vysvetľuje. „Naša autorská tvorba je našou osobnou výpoveďou. Janko hudobne vyrástol a prišiel s čímsi, čo voláme post folk. Netrváme na tom, že naša hudba musí byť akustická a prvoplánovo prírodná. Skôr naopak, vďaka elektrickej gitare a použitiu zvukových efektov dostáva moderný výraz. Stredovek s Horanou robíme preto, že nás to stále baví a občas živí. Tento spôsob života znamená aj to, že nám naň stačí oveľa menej peňazí. Mnoho potravín máme vlastných. Veci si opravujeme. Na každodenné prežitie nám stačí, keď zarobím štyri stovky mesačne,“ hovorí o ich finančných nárokoch.

Okrem koncertov chodí Veronika na jarmoky s vlastnoručne vyrobeným dreveným riadom. Korytárstvo je jej druhá profesia, ktorá finančne pomáha ťahať rodinu. „Život na samote je pekný, pomalý, prírodný a ani veľa nevyžaduje.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia