Na Slovensku je Marek Parajka (42) jediný výrobca bicyklových rámov na mieru. Niektorým sa jeho práca môže zdať bizarná.

Načo kdesi v Hradišti pod Vrátnom zvára z rúrok kostry? Nespomína si, že by mal v mladosti nejaké konkrétne sny o tom, čo by chcel robiť. Ani potápač, ani hasič, ani kozmonaut asi byť nechcel. „Bol som technicky nadaný. Po strednej škole som sa hneď mohol venovať plynárenstvu, obrábaniu kovov či metalurgii. Mal som aj zváračské skúšky. Odpracoval som si dva roky u plynárov, ktorí financovali moje štúdium,“ spomína.

Hneď, ako sa Slovensko pripojilo k Európskej únii, išiel pracovať doprostred Írska. „Tam sa vo mne prebudili gény. Otec bol klampiar, karosár a lakýrnik. Mal dielňu v Cíferi pri Trnave, kde som sa narodil. Chodil som za ním do práce. Jeden dedo bol zámočník, druhý zasa kováč. Pod Cífer patria ešte dve dediny – Pác a Jarná. V Jarnej bola kováčňa. Dedo ma do nej brával na bicykli. Kovali tam sekery a poľnohospodárske náradie. Vzťah ku kovu som zdedil. Bicykle mám rád odmalička,“ vysvetľuje.

˃˃˃ Fotografie z dielne Mareka Parajku nájdete v galérii. ˂˂˂

Pokušenie

Napriek genetickej výbave by si nikdy ani len nepomyslel, že sa bude venovať výrobe bicyklových rámov na mieru. Toto pokušenie sa v ňom začalo formovať až v Írsku. „Až tam som sa stretol s tým, že niekto vyrábal rámy podľa potreby na zákazku. Vtedy mi došlo, že to nie je o nejakých korporáciách či výrobe kdesi v Ázii. Samozrejme, globálnemu trhu sa nedá vyhnúť, ale kdesi v pozadí vždy boli majstri, ktorí sa ručnej práci venovali desaťročia a vyrábajú špičkové bicykle dodnes. Niekoľko som ich tam stretol a videl. Bol to silný podnet. Začal som sa zamýšľať nad tým, že keď to môže fungovať tam, prečo by to nemohlo fungovať aj tu?“

V roku 2008 sa vrátil domov a rok nato začal pracovať pre korporáciu v IT sektore. Popri tom sa pustil do veľkých investícií. Zháňal informácie. Na túto činnosť nie sú skriptá a ani návody. Je to o pokusoch a omyloch. „Hromadní výrobcovia bicyklov boli aj na Slovensku, ale ja sa od nich líšim. V čase, keď fungovali, boli zameraní na široké masy a pokrývali vysoký dopyt po bicykloch. Vyrábali štandardizované rámy na kusy. Nikto neriešil stavbu rámu tak, aby zapasovala konkrétnemu človeku.

Zákazková výroba neexistovala. Nikto sa nezaoberal nejakými anomáliami. Možno mali v ponuke aj desiatky štandardizovaných rámov. Ja ich mám v ponuke 80 až 150.“ Jednoduchý postup je ísť do obchodu a kúpiť si bicykel, veď ich je k dispozícii kopa. Nie je to žiadny úzky profil. Človek si vyberie, aký chce... Marek však krúti hlavou a rázne hovorí: „Nie. Ak to mám k niečomu prirovnať tak: Kto chce mať sako alebo topánky od majstra, má istotu, že dostane k nim aj pridanú hodnotu. Tú má aj ručne vyrobená kostra bicykla.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Nový PCR test je ešte citlivejší, presnejší a takisto menší než pôvodný.

Koniec nepríjemným výterom? Testovať sa bude aj zo slín

Známy režisér si verejný pohreb neželal. Vdova Olga Menzelová tak rozhodla pre veľký záujem jeho najbližších.

Posledná rozlúčka s Jiřím Menzelom bez vdovy! Prečo na nej chýbala?

Dcéru Adrianu Tessu pripomínajú manželom Bujňákovcom obrazy, ktoré im namaľovala počas poslednej návštevy.

Desaťtisíce opustených rodičov: Slovensko je na zozname starnúcich a vymierajúcich krajín

Členovia novovznikajúceho Slovenského rybárskeho klubu by privítali väčšiu angažovanosť členov Slovenského rybárskeho zväzu.

Ryba smrdí od hlavy! Ako sa hospodári v našich štátnych vodách?

Královná krásy Gessica Notaro predtým, ako ju priateľ polial kyselinou.

Expriateľ polial prekrásnej modelke tvár kyselinou. Teraz sa hrdo ukázala na červenom koberci

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia