Milujú závesy, záclony, koberce, matrace a prach. Mikroskopickí obyvatelia našich príbytkov sú pre mnohých alergikov v tom období postrachom.

Na roztoče je alergická asi desatina populácie. Až 80 percent alergických detí chorobne reaguje práve na ne. Tieto voľným okom neviditeľné živočíchy žijú v prachu a sú našimi vernými spolubývajúcimi. Ich prítomnosť neznamená, že domácnosť nie je čistá alebo málo upratujeme. Nachádzajú sa totiž všade okolo nás a žijú asi šesť týždňov.

Jeseň a zima je akýmsi vrcholom ich sezóny, práve pre kúrenie a častý pobyt ľudí vnútri. Na prežívanie a rozmnožovanie potrebujú teplo a vlhko, prekáža im priame slnko a mráz. Aj ich potrava je dosť nechutná – živia sa kúskami odumretej ľudskej kože a lupinami.

Sliny a výlučky

Spolu so zimou za oknami prichádza obdobie, keď sa logicky viac zdržiavame doma. Najlepšie zabalení do teplej deky alebo schovaní pod perinou. V tomto období viac vychutnáme, keď máme pod bosými nohami huňatý koberec, namiesto otvárania okien si radšej prikúrime. A poniektorí zároveň vyťahujú papierové vreckovky, inhalátor, kvapky do svrbiacich očí a antihistaminiká.

Okrem domácej pohody vo svojom teplučkom byte sme totiž vytvorili ideálne podmienky na život a rozmnožovanie roztočov. Malí, voľným okom neviditeľní votrelci, ktorým sa najviac páči v našich lôžkovinách, dekách, závesoch a kobercoch, sú pre niektorých alergikov celoročným trápením. Toto obdobie je však pre roztoče v našich domoch mimoriadne priaznivé a alergia sa môže rýchlo rozvinúť do naozaj nepríjemnej podoby.

Alergizujúce sú výlučky a sliny roztočov. Tie totiž obsahujú proteíny, ktoré sa naviažu na vlhkosť vo vzduchu a dostávajú sa do dýchacích ciest. Stačí, keď sa prejdeme po koberci, drgneme do závesu alebo sa v noci pretočíme na posteli. Výsledkom sú alergická nádcha, kašeľ, záchvatové poruchy dýchania či zhoršenie atopického ekzému. Roztoče sú najvýznamnejším vyvolávačom celoročnej alergickej nádchy.

Typické je zhoršovanie príznakov tejto alergie krátko po zobudení. Okrem hygienických opatrení a úpravy teplotného režimu a vlhkosti v byte môže pri tejto rozvinutej alergii pomôcť zimný pobyt na horách. V nadmorskej výške nad 1 200 metrov totiž roztoče hynú, neznášajú chladnú a suchú horskú klímu.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Inteligentné zrkadlo aj toaleta: Kúpeľňa budúcnosti prináša technológie pre najnáročnejších

Populárne články
Prvú sobotu po Troch kráľoch sa jubilejným 20. ročníkom Plesu v opere otvorila plesová sezóna na Slovensku. Po prvýkrát sa moderátorského žezla chopili herecké legendy Emília Vášáryová a Martin Huba.

NAJ momenty Plesu v opere: Najprestížnejšia udalosť roka oslávila jubileum

Na začiatku kariéry jej veľmi pomohol HUGO HAAS. Bola jeho žiačkou, hereckou kolegyňou a takisto milenkou.

Herecké šťastie Adiny Mandlovej trvalo 12 rokov. Jej život bol plný dramatických zvratov

Na Slovensku nájdete tri dediny, ktoré majú názov Lúčky.

Na Slovensku sú až tri obce s názvom Lúčky: Ako sa žije pod bielou perinou?

Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Ženu s tromi deťmi zachránili po vyše mesiaci v dažďovom pralese

Jaromír Jágr (47) a Elizabeth Kopecká (24)

Špekuláciám o vzťahu Jágra a Hantuchovej odzvonilo: Po svojom boku má túto krásku

Život prišiel z vesmíru. Je to pravda?

Prišiel život z vesmíru?

Zobraziť viac
Diskusia