Svoj názov dostala po žihľave. Na koži sa pri žihľavke objaví bolesť, začervenanie a výsyp podobne ako po šibnutí žihľavou. Okrem toho, že koža svrbí a páli, žihľavku môžu zriedkavo sprevádzať nebezpečné opuchy hrtana a hlasiviek.

Žihľavka, koprivka alebo urtikária sú rôzne názvy pre to isté ochorenie, ktoré je veľmi pestré svojimi prejavmi, príčinami vzniku i miestom výskytu na tele. Nepríjemné vyrážky, ktoré nemokvajú a môžu sa zlievať až do veľkých červených plôch na koži, sa môžu vyskytnúť kdekoľvek. Od tváre po celé časti tela. Svrbľavé vyrážky môžu obťažovať človeka len niekoľko hodín alebo sa drobný výsyp objaví len občas.

Ak žihľavka trvá dlhšie ako šesť týždňov, hovoríme o chronickej žihľavke. Vyrážky sú vtedy zvyčajne drobnejšie, jemnejšie a dokážu veľmi znepríjemniť život. Liečba je v týchto prípadoch náročná. Kým akútna niekoľkohodinová žihľavka trápi najmä deti, chronická sa objavuje najčastejšie u dospelých, najmä u mladých žien.

VIAC FOTOGRAFIÍ K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Alergie i vírusy

So žihľavkou sa počas života stretne aspoň raz asi dvadsať percent ľudí. Patrí medzi dvadsať najčastejších dermatóz – zápalových reakcií kože. Najčastejšia príčina akútnej žihľavky u detí je infekcia, ktorá spôsobí výsev vyrážok. Asi šestinu prípadov sprevádza aj angioedém, teda opuch. Dôvodom môže byť vírus, baktéria či parazity. Takúto žihľavku môže sprevádzať horúčka či ďalšie prejavy infekcie. Ďalším častým pôvodcom nepríjemných vyrážok je alergia.

Vyrážky sú v tomto prípade reakciou na alergický podnet. Alergénom sú najčastejšie potraviny, napríklad jahody, bobuľové ovocie, ale i mlieko či orechy. Ďalším dôvodom je pôsobenie tepla, chladu i slnečného žiarenia. Spúšťačom môže byť u každého niečo iné. Pre niekoho sú nebezpečné jahody, pre iného to, že vyjde na slnko alebo si, naopak, zabudne v zime dať rukavice. Niektorí ľudia dokonca žihľavkou reagujú na stres či silné emócie. Žihľavku nevyprovokujú len potraviny, ale aj kozmetické prípravky, parfumované mydlá či pracie prostriedky. Deti často z výskytu žihľavky „vyrastú“ a v dospelosti ňou už netrpia, pretože ich telo si dokáže s dráždivými faktormi poradiť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Koza Cave Hotel

Jaskynný hotel či mrakodrap ako čistička vzduchu... Kam by ste radšej zavítali?

Populárne články
Každoročne slávený festival sa začína v druhú sobotu pred Popolcovou stredou. Spája v sebe pozostatky pôvodných náboženských praktík s importovanými kresťanskými prvkami.

Obeta matke Zemi: Diabolský festival v Argentíne aj ako božstvo hýrenia či nemravnosti

Herečka Zuzana Skopálová.

Zmena profesie? Žiaden problém! Neuveríte, čím sa živí herečka ZUZANA SKOPÁLOVÁ

Nevystavte sa zbytočne pneumokokovej nákaze, 
dá sa pred ňou ochrániť.

Postrach seniorov: Viete, ako sa ochránite pred pneumokokmi?

Marta Kubišová

Brat speváčky MARTY KUBIŠOVEJ zomrel pred dvomi rokmi. Prečo sa s ním doteraz nerozlúčila?

Boris Valábik

Tajná svadba: BORIS VALÁBIK je v chomúte. TAKTO vyzeral jeho veľký deň

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia