Najčastejšou príčinou úmrtia na Slovensku sú srdcovo-cievne ochorenia. Problémy so srdcom a s cievami sa začínajú u ľudí skôr než v iných európskych krajinách. Napriek lepším číslam v porovnaní s minulosťou sú Slováci populáciou kardiakov.

Rizikové faktory srdcovo-cievnych ochorení nebolia a často sa spočiatku neprejavujú žiadnymi príznakmi, preto ich ľudia jednoducho ignorujú. O svojom vysokom krvnom tlaku sa mnohí dozvedia až vtedy, keď im spôsobí napríklad cievnu mozgovú príhodu, infarkt, zlyhávanie srdca či poruchy funkcie obličiek. Ak človek nechodí na preventívne prehliadky a krvný tlak si pravidelne nemeria, nemusí si ochorenie vôbec všimnúť, pretože hypertenzia sa nemusí nijako prejaviť.

Patrí teda k tichým zabijakom a vysoký tlak ročne diagnostikujú viac ako 30-tisíc Slovákom za viac či menej dramatických okolností. Obavy vyvoláva aj to, že stále neklesá počet nových infarktov a mozgových porážok. S vekom tieto čísla rastú, a to v porovnaní s ostatnými krajinami relatívne priskoro.

Dve fázy činnosti srdca
Prvú, pri ktorej je krvný tlak najvyšší, nazývame systola. Počas systoly sa srdečný sval stiahne a krv je vytláčaná zo srdca cez aortu do cievneho riečišťa pod tlakom, ktorý nazývame systolický. Jeho hodnota je vyjadrená ako prvé číslo v zázname o hodnote krvného tlaku, napr. 120/80 mmHg. Výška systolického tlaku závisí od zdravotného stavu srdečného svalu, od priechodnosti ciev a od telesnej záťaže.

Lieky i hospitalizácie

Až deväť z desiatich Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor vzniku kardiovaskulárneho ochorenia. Hlavnými faktormi, ktoré spôsobujú tento typ ochorení, sú fajčenie, nedostatok fyzickej aktivity, nadváha a obezita, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu či celkovo zlá životospráva. Problémy so srdcom a s vysokým krvným tlakom sa prejavujú v rebríčku najpredpisovanejších liekov.

Najbežnejšie diagnózy zo skupiny srdcovo-cievnych chorôb, ktorými Slováci trpia, sú napríklad chronická ischemická choroba srdca, mozgový infarkt, srdcové zlyhanie, predsieňová fibrilácia, hypertenzia či akútny infarkt myokardu. Ich výskyt je taký častý, že sa umiestňujú vysoko aj v zozname najčastejších príčin hospitalizácií.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Petra Polnišová

Prečo musí obľúbená herečka PETRA POLNIŠOVÁ riešiť otázky smrti?

Pezinok je okresné mesto, ktoré sa pre blízkosť Bratislavy stáva jej nocľahárňou.

Víno a ponožky pod Karpatmi: Pezinku chýba oceán. Uličky, ktoré by k nemu mohli viesť, má

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Zabavte sa s týždenníkom ŽIVOT :) Prinášame pondelkovú dávku humoru

Jon Cryer

JON CRYER zažil situáciu hodnú smoliara Alana z Dva a pol chlapa: Neuveríte, čo sa mu stalo

Nelipla na úspechu. Svoje povolanie v skutočnosti nechcela vykonávať a možno preto sa jej tak darilo.

Prvá dáma divadla EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ sa pretĺkla búrlivým manželstvom. V kom našla ideál muža?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Ekobilancia avokáda je zdrvujúca. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia