Na Slovensku každoročne ochorie na rakovinu krčka maternice 630 žien a približne 230 žien na ňu umiera. Na toto ochorenie by však nemusela zomrieť žiadna z nich.

Rakovina krčka maternice je jediné onkologické ochorenie, ktoré by mohlo takmer úplne zmiznúť z ambulancií a nemocníc. V krajinách, kde je zavedená dôsledná moderná prevencia rakoviny krčka maternice spolu s včasným očkovaním tínedžerov proti HPV, sa znížil jej výskyt až o 80 percent. Toto vážne onkologické ochorenie má preukázaný infekčný pôvod spôsobený vírusom HPV. Za odhalenie tejto súvislosti v roku 2009 získal Švajčiar Harald zur Hausen Nobelovu cenu. Od tých čias súčasná medicína pozná účinné metódy prevencie tejto infekcie a pred jej následkami by sa skutočne dala stopercentne ochrániť každá žena.

VIAC FOTOGRAFIÍ K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Na Slovensku však zatiaľ nie. Realita je u nás, žiaľ, taká, že karcinóm krčka maternice je tretie najčastejšie onkologické ochorenie žien. Až 99 percent prípadov tohto ochorenia spôsobuje vírusová infekcia niekoľkými typmi vysokorizikových vírusov HPV. V súčasnosti je známych vyše 50 druhov vírusu HPV, z nich HPV 31, 33, 45, 52 a 58 spôsobujú okolo dvadsať percent prípadov rakoviny krčka maternice, HPV 16 a 18 sú zodpovedné až za 70 percent prípadov.

Nákaza HPV je v populácii veľmi rozšírená, až štyria z piatich ľudí sa počas aktívneho sexuálneho života stretnú s vírusom HPV, v populácii je už bežne rozšírený. HPV infekcia prebieha spravidla nepovšimnute, nezanecháva však dostatočné hladiny protilátok, preto je potrebná vakcinácia. Infekcia sa rozvinie až u dvadsiatich percent HPV pozitívnych ľudí. Najčastejšie nakazení sú mladí ľudia vo veku 18 až 25 rokov. Najvyšší výskyt rakovinotvorného HPV je aj vo vekovej kategórii 25 až 29 rokov. Vývoj od infekcie k nádoru môže trvať aj pätnásť rokov.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Koza Cave Hotel

Jaskynný hotel či mrakodrap ako čistička vzduchu... Kam by ste radšej zavítali?

Populárne články
Každoročne slávený festival sa začína v druhú sobotu pred Popolcovou stredou. Spája v sebe pozostatky pôvodných náboženských praktík s importovanými kresťanskými prvkami.

Obeta matke Zemi: Diabolský festival v Argentíne aj ako božstvo hýrenia či nemravnosti

Herečka Zuzana Skopálová.

Zmena profesie? Žiaden problém! Neuveríte, čím sa živí herečka ZUZANA SKOPÁLOVÁ

Nevystavte sa zbytočne pneumokokovej nákaze, 
dá sa pred ňou ochrániť.

Postrach seniorov: Viete, ako sa ochránite pred pneumokokmi?

Marta Kubišová

Brat speváčky MARTY KUBIŠOVEJ zomrel pred dvomi rokmi. Prečo sa s ním doteraz nerozlúčila?

Boris Valábik

Tajná svadba: BORIS VALÁBIK je v chomúte. TAKTO vyzeral jeho veľký deň

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia