Obhrýzanie nechtov môže byť prejavom vnútorného napätia. Azda nikto si dnes už nemyslí, že je to prejav duševnej choroby. Príčinu však treba riešiť.

Obhrýzanie nechtov sa odborne nazýva onychofágia. Podľa odborníkov je to komplexný problém – porucha kontroly impulzov, ktorá sa prejavuje nutkavým obhrýzaním nechtov. Podobnými poruchami sú dermatilománia – manipulácia s pokožkou (vytláčanie vyrážok na tvári, končatinách a iných častiach tela), hryzenie vnútornej strany líca, pier.

Čo s obhrýzaním nechtov?
  • Pri strese či frustrácii môžu pomôcť relaxačné dychové cvičenia, naučte sa ich spolu s dieťaťom. 
  • Strihajte nechty nakrátko. Existuje horký priesvitný lak na nechty, ktorý vydrží niekoľko umytí rúk a vás či dieťa môže od obhrýzania odradiť. 
  • Skúste dať dieťaťu žuť žuvačku alebo surovú zeleninu, aby malo zamestnané ústa, to isté platí pre dospelého. Obhrýzanie nechtov sa často viaže na stres, a keď vtedy zamestnáte žuvacie svaly, odvrátite pozornosť mozgu od nechtov. 
  • Majte pri sebe manikúru a každý nedostatok hneď opravte pilníkom. Práve zlomený necht môže byť impulzom na obhrýzanie ďalších.
  • Ak máte prestoje, zamestnajte si ruky, aby sa nenudili. Pri sledovaní televízie môžete napríklad štrikovať, vyšívať. Pomôže aj relaxačná loptička, s ktorou sa budete hrať.

Podobná je aj porucha TTM, teda vytrhávanie vlasov, mihalníc či obočia. Tieto poruchy tvoria jednu skupinu, majú podobné spúšťacie mechanizmy i liečbu. Nechty si obhrýza asi 30 percent detí a rodičia tomuto javu zvyčajne nepripisujú význam. V pubertálnom veku je počet vyšší, tento zlozvyk má približne 45 percent tínedžerov a mnohým zostane až do dospelosti. Ľudia si zvyčajne nevyberajú niektorý prst, ale ohrýzajú si všetky nechty rovnomerne.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia