Únava, nevoľnosť, bolesti hlavy, vracanie a slabosť. Ak ste strávili niekoľko hodín NA PRIAMOM SLNKU, zrejme máte úpal.

Prehriatie vznikne, ak telo samo vytvára alebo prijíma viac tepla, ako je schopné odovzdať do okolia. Spočiatku sa organizmus snaží pomôcť si tak, že presúva krv z centrálnych častí tela do kože. Sme rozhorúčení a červení. Neskôr však zlyháva tepelná regulácia, teplota sa zvyšuje a výsledkom je tepelný úpal. Telo sa začne prehrievať, keď sa organizmus nestačí ochladzovať, pretože vonku je extrémne teplo alebo ak máme napríklad vysokú horúčku. Ak dôjde k zlyhaniu udržiavania telesnej teploty, napríklad pri prehriatí v zavretom aute, prichádza k vzniku tepelného šoku. Ten býva sprevádzaný zlyhávaním dôležitých orgánov a postihnutím mozgu.

Vyžarovanie a vyparovanie

U mladých zdravých ľudí zvyčajne vzniká takýto vážny stav následkom extrémnej alebo dlhodobej telesnej námahy na priamom slnku. Telo sa zbavuje tepla v horúcom prostredí dvomi spôsobmi – vyžarovaním a vyparovaním. Pri 35 °C sa však vyžarovanie zastavuje a ostáva jediný spôsob – vyparovanie. Počas cvičenia je bežné, že tvorba potu dosahuje jeden až dva litre za hodinu, ale pri stopercentnej relatívnej vlhkosti ovzdušia sa zastavuje aj vyparovanie a organizmus stratí poslednú možnosť ochladzovania.

Vtedy sa naruší udržiavanie tepelnej rovnováhy a telo sa začína prehrievať. Príznaky prehriatia nemusia byť jednoznačné. Spočiatku sa môžu podobať nástupu virózy s horúčkou, napríklad chrípke. Prichádza únava a slabosť, nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy a svalov. Mnohí ľudia majú závraty, svalové kŕče a bolesti. Sú podráždení, búši im srdce, mení sa tlak krvi a rýchlosť tepu. Môžu prísť vysoké teploty až do 41 °C. Tepelný šok má ešte vážnejšie príznaky. Charakteristické sú poruchy vedomia s náhlym nástupom u 80 % ľudí. Môžu sa bizarne správať, prichádzajú halucinácie, zmeny duševného stavu, zmätenosť, dezorientácia a bezvedomie.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
Na mieste, kam sa Zuzana sťahuje, nikdy nebola a má z toho trošku stres.

Belohorcová opúšťa slnečné Miami: Pozrite, v akom luxuse bude žiť, FOTO

V posledných rokoch známy komik žil väčšinou sám. Manželke Hanke pomáhali špecialisti.

Manželka skonala JIŘÍMU KRAMPOLOVI v náručí: Prežili spolu 27 rokov. Aký bol ich vzťah?

Pri zbieraní hmyzu v Papue-Novej Guinei používali aj svetelné lapače.

Hmyz a nuda? Nemožné! Zanietená entomologička objavila na výprave dva nové druhy

Známe tváre už čakajú na návštevníkov.

Beckham, Beyoncé a Alžbeta II. na jednom mieste: Vďaka komu môžeme obdivovať voskové figuríny?

Ján Koleník

Koniec všetkým dohadom: Aký je KOLENÍKOV osud v Oteckoch?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia