Nemôcť sa nadýchnuť je asi najhorší pocit na svete. Pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc ho dôverne poznajú. K lekárovi však často prídu až vtedy, keď je neskoro.

Pán Ivan prvý raz zažil pocit, že nemôže lapiť dych, na ceste domov z dovolenky na Islande. Tento zážitok náruživého fajčiara tak vydesil, že navštívil lekára. Po sérii testov mu diagnostikovali chronickú obštrukčnú chorobu pľúc. „Dovtedy som vôbec netušil, že také ochorenie existuje. Myslel som, že mám infarkt alebo metastázy v celých pľúcach. Dnes viem o CHOCHP všetko. Moje pľúca už nikdy nebudú v poriadku. Poctivo však inhalujem svoje lieky, denne chodíme na prechádzky. A prestal som fajčiť,“ dodáva úprimne.

Poškodené pľúca

CHOCHP začne ľudí zaujímať často až vtedy, keď svojim rovesníkom doslova nestačia s dychom, či už pri chôdzi, športe, alebo dokonca aj pri obyčajnom rozhovore a v pokoji. Toto ochorenie charakterizujú zhoršovanie priechodnosti dýchacích ciest, zápal dýchacích ciest a postupná deštrukcia pľúcneho tkaniva. Pľúcne mechúriky – alveoly – zanikajú a nahrádzajú ich rôzne veľké nepravidelné priestory vyplnené vzduchom, ktoré sú pri dýchaní nefunkčné.

Ľudí trpiacich CHOCHP trápia predovšetkým pocity nedostatku vzduchu, kašeľ, produkcia hlienov, tieseň na hrudníku, hvízdanie a dýchavica pri námahe. Žiaľ, mnoho pacientov vyhľadá lekára neskoro. I napriek tomu, že toto ochorenie je liečiteľné, pľúca pacientov s CHOCHP už nikdy nebudú také ako pľúca zdravého človeka. Preto sa považujú za chronických pacientov, ktorí si vyžadujú trvalú a dôslednú liečbu.

Obyčajné prechladnutie?

Otestujte sa

Ak na 3 alebo viac nasledujúcich otázok odpoviete ÁNO, môže ísť o prvý signál, že trpíte CHOCHP. V takom prípade by ste mali požiadať svojho lekára o podrobné vyšetrenie pľúc.

Fajčíte alebo ste v minulosti fajčili?

 Zadýchate sa rýchlejšie ako vaši rovesníci?

 Kašlete niekoľkokrát denne?

 Vykašliavate každý deň hlieny, aj keď nie ste chorý?

 Máte viac ako 40 rokov?

 Robí vám problém vykonávať bežné činnosti bez toho, aby ste sa zadýchali?

 Bráni vám pocit nedostatočného dychu rozprávať počas rýchlejšej chôdze?

Všetko sa začína veľmi nenápadne a chorí často na možnosť CHOCHP ani nepomyslia. Ochorenie má v počiatočných štádiách veľmi podobné príznaky ako obyčajné prechladnutie alebo zápal priedušiek, no zvyčajne bez zvýšenej teploty. Ani rozbor krvi či RTG hrudníka nič neodhalia. A práve to môže byť nebezpečné. Pacienti totiž lekára vyhľadajú príliš neskoro, až keď majú nezvratné závažné zmeny na pľúcach.

Prvým príznakom ochorenia je chronický kašeľ, väčšinou s vykašliavaním hlienov. Zvyčajne sa objaví a potom naraz prestane, ale ako ochorenie postupuje, kašeľ sa stáva trvalejším – chronickým. Ak kašlete dlhšie než tri mesiace v roku a takýto stav sa opakuje viac ako dva roky po sebe, môže to predchádzať vzniku CHOCHP. Mnohí pacienti však tento stav považujú za obyčajný „fajčiarsky kašeľ“ a pomoc preto nevyhľadajú.

Asi najviac obťažujúcim príznakom CHOCHP je dýchavičnosť. Chorý zvyčajne cíti, že nemôže úplne vydýchnuť. Ako dôsledok opakovaného zápalu a rozdutia pľúc totiž vzniká zúženie, ktoré sa prejavuje poruchou priechodnosti dýchacích ciest a obmedzením prúdenia vzduchu v dýchacích cestách. Dýchavičnosť sa zvyčajne zhoršuje časom a predovšetkým pri námahe. V pokročilých štádiách sa objavuje neustále, aj v úplnom pokoji. Dýchavičnosť býva hlavným zdrojom úzkosti a zhoršenej kvality života. Je tiež príčinou úbytku na váhe a celkovej slabosti. Pozornosť treba venovať aj nadmernej produkcii hlienu rôznej konzistencie a farby. Nepríjemným sprievodným javom CHOCHP sú aj bakteriálne a vírusové infekcie dýchacích ciest, ktoré majú ťažký priebeh.

Ak vás trápi časté vykašliavanie hlienu, nemusí to byť „fajčiarsky kašeľ“.

Cigarety a jazvy

Na Slovensku trpí chronickou obštrukčnou chorobou pľúc 8 – 16 percent ľudí starších než 40 rokov. Odhaduje sa však, že diagnostikovaných je len asi 15 percent ľudí. Hoci na vzniku CHOCHP sa podieľajú aj znečistenie ovzdušia tuhými časticami a genetika, jeho hlavnou príčinou je fajčenie. Spomedzi fajčiarov, ktorí denne vyfajčia 2 škatuľky cigariet, ochorie na CHOCHP každý štvrtý. Spomedzi tých, ktorí denne vyfajčia 20 cigariet, prepukne toto ochorenie asi u každého šiesteho. Ak je teda cigareta vaším každodenným spoločníkom, okrem ďalších ochorení môže u vás vypuknúť práve táto choroba, ktorá sa v poslednom štádiu končí nevyhnutnosťou používania kyslíkového prístroja a bezvládnosťou.

Nikto neurčí, ako veľmi sú vaše pľúca citlivé na poškodenie cigaretovým dymom a koľko vyfajčených cigariet u vás chorobu spustí. Ublížiť vám tak môže aj občasné fajčenie s malým množstvom cigariet. Faktorom vzniku a vývoja CHOCHP sú totiž práve zápalové zmeny vyvolané dlhodobým vdychovaním inhalačných škodlivín. Náš organizmus na poškodenie reaguje zápalom. Ak poškodenie trvá dlho a je intenzívne, zápal sa nikdy nevyhojí bez následkov, ale vzniká jazva s väzivovou prestavbou pôvodného tkaniva.

Cigarety váš stav zhoršia.
Cigarety váš stav zhoršia.
Zdroj: Profimedia.sk

Cigarety váš stav zhoršia.

Pozor na drevo

Väčšie riziko prepuknutia CHOCHP majú ľudia žijúci vo veľkých mestách v porovnaní s tými na vidieku. V mnohých rozvojových krajinách ľudia často varia a kúria biomasou, ako je napríklad palivo z hnoja. Pľúcni lekári nie sú nadšení ani novým trendom v slovenských domácnostiach, kde sa kvôli šetreniu opäť vo veľkom kúri drevom. Práve vdychovanie takýchto splodín totiž rokmi môže vyvolať CHOCHP. Náchylné sú na to predovšetkým ženy. Svoju úlohu zohráva aj genetika. CHOCHP oveľa častejšie prepukne u ľudí, ktorí ju už majú alebo mali v rodine.

Príďte včas!

Včasná diagnostika je pre pacientov s týmto ochorením veľmi dôležitá. Znamená nádej na úspešnú liečbu a lepšie vyhliadky do budúcnosti. No keďže mnohí pacienti si príznaky tohto ochorenia dlho s CHOCHP nespájajú a považujú ich za bežný zápal priedušiek, lekára vyhľadajú až v neskorších štádiách, keď im ochorenie začne komplikovať bežné fungovanie v priebehu dňa. Inak povedané, vtedy, keď svojim rovesníkom už „nestačia s dychom“. Je to škoda, pre pacientov s CHOCHP totiž existuje liečba, ktorá ich ťažkosti účinne zmierni a priebeh choroby výrazne spomalí.

Spirometrické vyšetrenie

Toto vyšetrenie robí špecialista pneumológ na odporúčanie praktického lekára či iného špecialistu. Spirometria je nevyhnutná na stanovenie diagnózy, pomáha pri určení štádia CHOCHP, monitorovaní choroby a hodnotení úspešnosti liečby. Ukáže mieru spomalenia prúdenia vydychovaného vzduchu a tým určí aj stupeň zúženia priedušiek a závažnosť poškodenia pľúcneho tkaniva. V pokročilejších štádiách sprievodný odber krvi z tepny odhalí nedostatok kyslíka v krvi.

Vaše problémy s dychom sa dajú diagnostikovať
Vaše problémy s dychom sa dajú diagnostikovať
Zdroj: Profimedia.sk
Najtenší dom na svete.

Pôjdete do kolien: Neuveríte, prečo vznikol a ako vyzerá tento dom!

Populárne články
Ilustračná snímka

Pri hľadaní dokumentov na manželov pohreb objavila cédečko: Ako ho mohol nahrať?

Nie je dňa, keď by si herečka Hana Gregorová nespomenula na svojho manžela Radka Brzobohatého, s ktorým prežila 32 rokov.

Hana Gregorová: Nie je dňa, keď by som si na Radka nespomenula, boli sme ako oheň a voda

Joanne sa stala slávnou, zmenila štýl obliekania aj farbu vlasov, čo je však dôležité, nezabudla súcitiť s ľuďmi, ktorí trpia, zarobené milióny rozdáva na charitu.

Z dna na výslnie: Vedeli ste, akým utrpením si prešla autorka slávneho Harryho Pottera?

Moderne vybavená nemocničná kuchyňa vydáva denne okolo 1 500 porcií jedla pre pacientov a ďalších 800 pre zamestnancov.

Zo zákulisia Rooseveltovej nemocnice: Hoci týchto ľudí nevidíte, chod zariadenia stojí na nich

Dušan Cinkota na skúške muzikálu West Side Story v DK Ružinov.

Dušan Cinkota po šiestich rokoch vo väzení varuje mladých: „Je to autoterapia,“ hovorí

Vedeli ste

Označenie „made in...“ malo zabrániť kúpe?

Zobraziť viac
Diskusia