Chrípkové obdobie sa blíži, tento rok však bude komplikované aj pandémiou koronavírusu.

Chrípka rozhodne nie je ochorenie, ktoré by bolo možné brať na ľahkú váhu. Odborníci upozorňujú, že tento rok môže príznaky chrípky skomplikovať infekcia koronavírusom. V tom prípade by mohla vzniknúť takzvaná superinfekcia, ktorá by mohla ohroziť život. Veľa ľudí z chrípky nemá obavy, pretože si myslia, že ju už v minulosti prekonali s väčšími či menšími ťažkosťami. V skutočnosti však mohlo ísť o inú infekciu, ktorá nie je natoľko nebezpečná. „Mnohí z nich žiadnu chrípku nemali, mali inú, banálnejšiu virózu, ktorá cirkulovala v rovnakom období.

Ako sa chrániť proti chrípke?

Ochrana proti chrípke je podobná ako ochrana proti koronavírusu a iným respiračným vírusom.

 

  • Kľúčová je hygiena rúk. Nepriamy prenos rukami je veľmi častý, napríklad dotyk s držadlom v MHD a následné siahnutie na vlastný nos. Dôležité je aj ihneď vyhadzovať použité jednorazové vreckovky a neskladovať ich pri sebe.
  •  Dôležité je aj nosenie rúšok,ktoré sa používajú na verejných miestach ako ochrana proti koronavírusu. Podľa všoebecných lekárov bolo na jar zaznamenaných menej prípadov respiračných ochorení, než je obvyklé, ochorenia aj vďaka noseniu rúšok.
  • Najistejšou špecifickou ochranou proti chrípke je však je očkovanie.

Nie je neobvyklé, že tí, ktorí sa dali zaočkovať proti chrípke, dostanú inú infekciu spôsobenú adenovírusom, rinovírusom či RSV vírusom. Potom tvrdia, že chrípku dostali napriek očkovaniu, a nie je to pravda. Skutočná chrípka je oveľa vážnejšie ochorenie, než si väčšina ľudí myslí. Každý rok sa do nemocnice dostane niekoľko mladých ľudí bez rizikových faktorov, ktorí sa pre chrípku ocitnú na ventilátore a bojujú o život. Na chrípku na Slovensku i v Česku každoročne zomrú až stovky ľudí. Ďalších zhruba dvetisíc pacientov podľahne následným komplikáciám. Chrípku by som určite nepodceňoval. Rizikové skupiny by sa rozhodne mali dať očkovať,“ hovorí epidemiológ MUDr. Rastislav Maďar.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Dom vyzerá navonok obyčajne, vnútri však ukrýva plechovkové kráľovstvo.

Nebudete veriť vlastným očiam! Dom vyzdobený plechovkami od piva vyzerá úžasne

Populárne články
Petra Polnišová

Ktorý politik leží herečke PETRE POLNIŠOVEJ v žalúdku?

Ilustračná snímka

ČESKO ZAVÁDZA LOCKDOWN: Vláda obmedzuje pohyb ľudí, zatvára obchody

Monika Beňová je v nemocnici. Pôrod je už na spadnutie.

Problémy pred pôrodom? MONIKA BEŇOVÁ (52) skončila v nemocnici

Ilustračné foto.Sponzorované

Nech stres neovládne náš život

Erika Stárková

Kritička opatrení skolabovala kvôli koronavírusu. Českú herečku musela odviezť sanitka

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Gepard je krotký ako mačka. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia