Počuli ste už o tomto syndróme? Z dovolenky si okrem zážitkov môžete priniesť nebezpečnú srdcovú arytmiu, hoci predtým ste problémy nemali.

Keď sa povie syndróm dovolenkového srdca, mnoho ľudí si možno predstaví ľúbostné pletky s pekným plavčíkom či servírkou v hoteli. O žiadne zaľúbenie však nejde, hoci srdce sa vám môže rozbúchať naozaj poriadne. V skutočnosti ide o nepríjemnú srdcovú poruchu, ktorá vzniká práve počas voľných chvíľ. Lekári si už dávnejšie všimli, že po víkendoch či po sviatkoch, ako je Silvester, prípadne Vianoce, pribúdajú v ambulanciách pacienti so srdcovou arytmiou, najčastejšie s fibriláciou srdcových predsiení.

Aké sú príznaky syndrómu dovolenkového srdca?
  • Najčastejšie ide o palpitácie, teda o zvýšené uvedomenie si srdcového rytmu. Človek má pocit, že jeho srdce bije príliš nahlas a príliš rýchlo.
  •  Mnohí vnímajú tiež nepravidelnosť svojej srdcovej frekvencie. Uvedomujú si prestávky v srdcovom rytme a nárazové údery rýchlo za sebou.
  •  Medzi ďalšie príznaky patria tie, ktoré sa spájajú s poruchou funkcie srdcovej pumpy, ako sú únava, bolesť na hrudi, zadýchavanie sa, závraty, mdloby, slabosť a podobne.

Po sviatkoch na pohotovosti

Ide pritom o zdravých ľudí, ktorí dovtedy žiadne kardiologické problémy nemali. Ani vyšetrenia neodhalili srdcové anomálie a anamnéza nenaznačovala, že by mali srdciarov v rodine. Všetci však mali jedno spoločné: počas dovolenky či sviatkov pili viac, než bolo v ich prípade obvyklé. Zaujímavé je aj to, že fibrilácia predsiení sa u nich zvyčajne neopakovala, a ak áno, tak opäť až po konzumácii alkoholu. K lekárovi prišli najčastejšie s tým, že im búši srdce, prípadne cítia chvenie či nepravidelný tlkot srdca.

Ako prvý si u týchto nezvyčajných pacientov všimol súvislosť ich ťažkostí s nadmerným príjmom alkoholu doktor Philip Ettinger. Tento jav opísal ako „syndróm dovolenkového srdca“, z anglického „holiday heart syndrome“. Nešlo však o alkoholikov, ktorí by konzumovali alkohol v nadmernej miere pravidelne. Boli to skôr ľudia, ktorí pili nárazovo počas dovolenky, sviatkov či víkendu. Zaujímavé je, že syndróm dovolenkového srdca sa prejavuje viac u mužov než u žien, ale to zrejme súvisí s tým, že muži konzumujú alkohol nárazovo a v nadmerných množstvách častejšie než ženy. Tento jav zaujal odborníkov a počas mníchovského Oktoberfestu v roku 2016 urobili prieskum medzi jeho účastníkmi. Výsledky boli zarážajúce.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia