NÁDORY KOŽE sa ľuďom spájajú so znamienkami a s letom. Aj v zime však treba myslieť na nemelanómovú, takzvanú bielu rakovinu kože.

Každý rok pred letom lekári upozorňujú na riziko vzniku melanómu – zhubnej rakoviny kože, ktorá vzniká zo znamienka. Súčasťou slnečného žiarenia, ktoré nie je viditeľné voľným okom, sú ultrafialové (UV) lúče. Tie dokážu preniknúť hlboko do kože a spôsobujú, že sa stáva náchylnou na zápal a zvyšuje sa tak riziko rakoviny kože.

Už menej ľudí však vie, že zmena znamienka nie je jediný príznak rakoviny kože. Nemelanómová rakovina je pritom takmer dvadsaťkrát častejšia ako melanóm! Za vznik nemelanómovej rakoviny kože (NMRK) je zodpovedné najmä ultrafialové žiarenie typu B (UVB), ktoré poškodzuje bunkovú DNA a spôsobuje jej mutácie. Pravdepodobnosť vzniku NMRK zvyšuje opakované intenzívne slnenie, akútne spálenie a celková celoživotná dávka žiarenia, ktorá dopadne na kožu.

Typicky ju teda dostávajú ľudia, ktorí trávia veľa času na slnku bez toho, aby si chránili kožu. Tá si totiž každé spálenie „pamätá“ a škodlivý efekt sa kumuluje. Na riziko vzniku týchto nádorov treba myslieť aj v zime. Slnečné lúče na ňu dopadajú aj počas lyžovačiek či pobytov na horách, kde je UV žiarenie zo slnka intenzívnejšie.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia