Rotavírus je odolný a nebezpečný. Rýchlo sa množí a po vypuknutí príznakov dieťa môže dostať do nemocnice doslova za pár hodín.

Rotavírusy sú nebezpečné malé vírusy guľovitého tvaru, ktoré na rozmnožovanie potrebujú tráviaci trakt. Keď rotavírus osídli tráviacu sústavu dieťaťa, začne sa masívne rozmnožovať. Hovoríme o inkubačnom štádiu choroby, ktorá sa zatiaľ neprejavuje žiadnymi príznakmi. Takéto dieťa ešte pokojne môže navštevovať materskú škôlku a ľahko tak zanesie infekciu do celého kolektívu.

Približne po jednom až troch dňoch od nakazenia prudko nastupujú ťažkosti: nevoľnosť a vracanie, vysoká horúčka a úporná hnačka. S detským organizmom dokážu poriadne zamávať. Podľa štatistík WHO dokonca v dôsledku rotavírusovej hnačky každú minútu umrie jedno dieťa. Rodičia batoliat sa nákazy svojich malých detí obávajú oprávnene – až 90 percent pacientov s rotavírusom sú deti do troch rokov. Toto ochorenie je však najrizikovejšie pre dojčatá, teda pre deti do jedného roka, u ktorých môže bez rýchlej pomoci spôsobiť smrť.

Čo sú rotavírusy?
  • Rotavírusy patria medzi vysokoinfekčné okrúhle vírusy. Sú vysokoodolné proti teplu, kyselinám aj bežným dezinfekčným prostriedkom.
  • Na rukách prežívajú štyri hodiny, no pri izbovej teplote na kontaminovaných predmetoch vydržia aj niekoľko týždňov. Najvhodnejšie podmienky na život majú pri nižších teplotách, a preto ich výskyt prudko rastie počas chladnejších mesiacov.
  • Vyvolávajú takzvané gastroenterokolitídy, teda ochorenia tráviaceho traktu, ktoré sa prejavujú hnačkami a vracaním. Predpokladá sa, že na Slovensku sú zodpovedné asi za 40 percent všetkých hnačkových ochorení u dojčiat a malých detí.
  • Prenášajú sa fekálno-orálnou cestou, teda prostredníctvom neumytých rúk, kontaminovanou potravou či tekutinami, a nedá sa vylúčiť ani vzdušná cesta. Na vyvolanie ochorenia pritom stačí už niekoľko desiatok rotavírusov.

Bežná hygiena nepomáha

 

Počas raného detstva sa s rotavírusmi stretne prakticky každé dieťa, sú totiž mimoriadne nákazlivé. Na nakazenie jedného človeka stačí desať častíc vírusu, vo výlučkoch chorého dieťaťa je ich, samozrejme, mnohonásobne viac. Dieťa možno dať proti rotavírusom zaočkovať, čo je asi na dva roky aj jediná spoľahlivá ochrana proti nákaze, a očkovaním sa dá preklenúť kritické obdobie, keď detský organizmus ešte nie je dostatočne silný. So zvyšujúcim sa vekom si telo postupne vytvára odolnosť.

Dospelý človek napadnutie vírusom znáša väčšinou už len ako menšiu nepríjemnosť. Dieťa sa však pri súbežnej horúčke, vracaní a hnačke veľmi rýchlo odvodní. Malým deťom preto hrozí dehydratácia a bez infúznej liečby prichádza rozvrat vnútorného prostredia, kŕče, šok, kolaps krvného obehu a zlyhanie srdca. Nebezpečenstvo infekcie teda spočíva v rýchlom odvodnení detského organizmu a v následnom poškodení obličiek, pečene a mozgu. V týchto prípadoch je nevyhnutná hospitalizácia a podávanie infúznych roztokov. U väčšiny malých pacientov však ochorenie po štyroch až piatich dňoch spontánne prejde aj v domácom prostredí.

Rotavírusy sú okrem vysokej nákazlivosti aj veľmi odolné a nie je jednoduché ich zničiť. Na vzduchu a na neumytých povrchoch prežívajú aj niekoľko dní, na ľudských rukách vydržia niekoľko hodín. Dobre znášajú chladnejšie počasie i teplo, nezničia ich dokonca ani bežné hygienické prostriedky. Rotavírusy sú bežná a neželaná súčasť ľudskej mikroflóry a musíme s nimi rátať. Deti sa môžu nakaziť aj z kontaminovaných povrchov v domácnosti, z telefónov, kľučiek, hračiek, z jedla, ktorého sa niekto dotýkal neumytými rukami po použití WC, zo spoločných ihrísk či z prebaľovacích stolíkov na verejných miestach. Infekcie spôsobené týmito vírusmi sa vyskytujú najčastejšie koncom jari, nákaza však môže vypuknúť kedykoľvek. V momente, keď rotavírus získa vhodné podmienky, začína sa rýchlo množiť a napádať svoje okolie.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Matt Damon a Ben Affleck

Hollywoodski spolužiaci: Ktoré známe tváre spolu drali lavice?

Populárne články
Odlíšiť chrípku od koronavírusu a iných respiračných ochorení bude tento rok výzva.

Chrípka má vždy čím prekvapiť. Ako jej nedať šancu?

Choreograf a režisér Ján Ďurovčík s manželkou.

Dočkal sa! JÁN ĎUROVČÍK sa tesne pred 50-tkou stal otcom. Aké meno dostal jeho vytúžený syn?

Soňa Skoncová prežíva najkrajšie obdobie svojho života. Je tehotná.

BABYBOOM V TOP STARE! Dve moderátorské hviezdičky sa pochválili tehotenským bruškom

„Ku každému vzorcu treba konkrétne príklady z reálnych životných situácií, na čom stroskotáva aj väčšina mojich študentov,“ hovorí docent Ján Šebo.

Kam s peniazmi v ťažkých časoch? Možno vám napovie Oranžová obálka

Do legendárnej marikovskej postele sa pýtali takmer všetky nevesty v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Noblesa a uvoľnenie: Nevesty sa tešili na svadobnú noc v malej posteli v Besnom

Napriek hendikepu sa CHANG a ENG BUNKEROVCI dokázali v živote presadiť.

Najznámejší siamskí bratia nikdy nemali deti. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia