Vedcom sa podarilo určiť oblasť v Afrike, kde pred 200-tisíc rokmi žili predkovia prvých moderných ľudí. Tí následne začali migrovať aj na iné kontinenty.

Podľa štúdie publikovanej v časopise Nature žili prví ľudia na území dnešnej severnej Botswany, v miestach, kde sa dnes nachádzajú pusté soľné pláne.

Podľa BBC však ide o nepresný údaj, pretože veľa vedcov túto teóriu spochybňuje. Už dlho však vieme, že predchodcovia dnešných ľudí sa objavili približne pred 200-tisíc rokmi práve v Afrike.

Testy DNA

Skupina vedcov pod vedením hlavnej autorky štúdie a zároveň juhoafrickej genetičky Vannessy Hayesovej svoju štúdiu založila na genetickom výskume, ktorý umožňuje skúmať modely migrácie populácie.

S každou zmenou lokality sa podľa V. Hayesovej mení aj genetická informácia človeka. Vedci skúmali genetické informácie mitochondriálnej DNA na súčasnej populácii Namíbie a Juhoafrickej republiky. Táto oblasť bola totiž dlho považovaná za jednu z kolísok ľudstva.

Testy DNA však ukázali len veľmi malé spojenie týchto obyvateľov s genetickou líniou pravekých predchodcov dnešných ľudí. Následne zistili tieto stopy u dnešných ľudí nazývaných Kojsania. Ide o etnikum ľudí, lovcov a zberačov, ktorí v oblasti severnej Botswany žijú dodnes. V slovenčine ich poznáme aj pod menom Krováci.

Na základe výsledkov, ktoré ukázali, že títo ľudia majú vo svojej DNA rovnaký genóm, aký sa nachádzal u predchodcov dnešných ľudí, prišiel tím vedcov k záveru, že prví ľudia žili práve na tomto území.

Dnes je táto oblasť súčasťou rozľahlej púšte Kalahari, no kedysi bývala plná zelene a vody. Geologická analýza ukázala, že na tomto mieste sa kedysi nachádzalo veľké jazero. To však začalo vysychať, čo spôsobilo migráciu tamojších obyvateľov.

Krováci sú pôvodní obyvatelia Afriky a zároveň jedno z najstarších etník na svete.
Krováci sú pôvodní obyvatelia Afriky a zároveň jedno z najstarších etník na svete.
Zdroj: Pixabay

Jediná kolíska ľudstva?

Tím vedený V. Hayesovou si myslí, že po niekoľkých desaťtisícoch rokov migrácie sa ľudia zo severnej Botswany dostali na všetky kontinenty. Túto štúdiu však kritizuje niekoľko popredných vedcov, ktorí si myslia, že ide o príliš unáhlené a rozsiahle závery.

Iné štúdie poukazujú na to, že ľudia pochádzajú z východnej Afriky, či dokonca na to, že by mohli pochádzať z viacerých oblastí, čím by sa vylúčila možnosť jedinej kolísky ľudstva.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
Obrazy apokalypsy: V prešovskom paneláku to vyzerá ako po bombardovaní, byty sú zničené na nepoznanie, dom budú musieť zbúrať.

Podobnosť, z ktorej mrazí. Prešov zažil už druhý výbuch plynu s tragickými následkami

Táňa si zahrala jednu z hlavných postáv v romantickej vianočnej komédii Šťastný nový rok. Nakrúcanie pre ňu bolo rozprávkové najmä po vyčerpávajúcej práci na seriáli Bez vedomia z produkcie HBO.

Dojímavé vyznanie: Herečka Táňa Pauhofová o tom, čo miluje cez Vianoce

Martina sa odmietla zmieriť s tým, že na pracovnom trhu nie sú žiadaní skúsení ľudia.

Po štyridsiatke bez práce? Martina sa odmieta zmieriť s tým, že skúsení ľudia nie sú žiadaní

Phil Collins s bývalou manželkou Orianne.

Útrapy Phila Collinsa: Dlhý chorobopis a nadmerné pitie alkoholu

Ilustračné foto.Sponzorované

5 tipov ako sa vyhnúť predvianočnému stresu

Pepek námorník

Mal Pepek námorník veľké svaly vďaka špenátu?

Zobraziť viac
Diskusia