Dovoz liekov do nemocníc, dezinfekcia miest s nízkou hygienou obyvateľov či policajná kontrola nosenia rúšok. Na toto všetko dnes viaceré štáty používajú drony- šikovné malé lietadielka, ktoré nepotrebujú pilota a dajú sa riadiť zo zeme.

Bezposádkové drony nachádzajú svoje uplatnenie v mnohých odvetviach a na ich programovanie sa vytvárajú stále nové apolikácie. Aj pred vypuknutím pandémie COVID-19 sa vo veľkých mestíách využívali na prepravu krvi, liekov či donášku jedla.  Mnohé krajiny v súčasnej situácii bojujú so šírením vírusu  rôznymi spôsobmi. Medzi opatrenia  patrí aj príkaz nosenia rúšok a zákaz zhromažďovania sa na verejných priestranstvách.

Na dodržiavanie a kontrolu týchto opatrení začali policajné zložky v niektorých krajinách používať bezposádkové lietajúce prostriedky, ktoré nielen sledujú dianie na verejných priestranstvách, ale napríklad pomáhajú monitorovať teplotu osôb. Kontrolujú tiež dodržiavanie karantény, alebo pomáhajú prepravovať vzorky, aby zdravotníci čo najmenej prichádzali do kontaktu s nakazenými pacientmi.

Doprava vzoriek

Japonská spoločnosť Terra Drone cez svoju dcérsku spoločnosť Antwork poskytla svoju technológiu na boj s koronavírusom počas vypuknutia nákazy v Číne. V meste Xinchang v provincii Zhejiang,  ktorá  patrila k najzasiahnutejším oblastiam, drony rozvážali materiál na testovanie. Pomocou dronov sa podarilo až o 50 percent urýchliť rýchlosť dopravy vzoriek a zdravotníckeho materiálu  do nemocníc a centier epidemiologickej prevencie a kontroly.

V Madride v týchto dňoch polícia používa drony na to, aby pomocou nich vysielala zo vzduchu na verejných priestranstvách pokyny pre ľudí a kontrolovala zákaz vychádzania okrem nevyhnutných nákupov potravín a liekov.  V krajine, kde je v týchto dňoch v izolácii 47 miliónov ľudí, sa polícia snaží kontrolovať námestia, parky a turistické miesta  aj pomocou dronov. Pravidelne vysiela výstrahy, opakuje pravidlá nosenia rúšok a vyzýva z poletujúcich dronov ľudí, aby sa vrátili do svojho domu, ak nemajú závažný dôvod, prečo sa zdržiavajú vonku.

Dezinfekcia miest

Inú úlohu majú drony v týchto dňoch v Indii, kde tiež rastie počet ľudí nakazených COVID-19. Spoločnsť IMC tam používa drony na dezinfekciu miest s vysokým výskytom obyvateľstva  a nízkym hygienickým štandardom. Vo viacerých mestách, ako sú Vijay Nagar, Palasia, Rajwada dvakrát denne pomocou dronov dezinfikujú oblasť.

Každý dron má kapacitu asi na 20 litrov dezinfekčného prostriedku a  obsiahne plochu asi 10 kilometrov štvocových. Dezinfekcia  je neškodná pre zdravie človeka a dá sa teda používať aj na priestory zeleninových a ovocných trhov, kde sa schádza veľa ľudí.  Podobným spôsobom dezinfikovala svoje vidiecke oblasti počas epidémie aj Čína.  Na ten istý účel sa drony v týchto dňoch používajú aj v slumoch filipínskej Manily, kde sa  miestna vláda takisto obáva rozšírenia nákazy. 

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Jonáš nakrútil video o priebehu choroby, aby ľuďom vysvetlil, čo sa s ním počas nej deje.

Útoky počas karantény: Nakazený Jonáš opísal desivé správanie agresívnych ľudí

Lídri hnutí a strán sa dohodli na zložení vlády. Čakajú ich ťažké časy. Je však dôležité, aby dokázali vládnuť celé funkčné obdobie a splniť svoje sľuby.

Aké šance má vláda? Politológovia opísali plusy a mínusy nových ministrov

ZIKA ASCHER nad návrhmi látok v roku 1946.

Tvorili pre Alžbetu II. či princeznú Dianu: Ascherovci do textilného biznisu zlákali aj Picassa

Prechádzka na čerstvom vzduchu robí zázraky.

Prebuďte sa zo zimného spánku: Za Jarnou únavou je nedostatok vitamínov

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia