Opatreniam vlády sa vysmievali, mysleli, že sa ich COVID-19 netýka. Nákaza sa však po Taliansku začala šíriť obrovskou rýchlosťou a má na svedomí tisíce obetí.

Na najväčšie prešľapy Talianov upozorňuje Beata Gubány, Slovenka žijúca v Rimini, ktorá svojim rodákom posiela úprimnú prosbu.

Žijete v kritickej zóne talianskeho Rimini. Keď sa začali šíriť prvé správy o nákaze, cítili ste, že sa v meste zmenila atmosféra?

Pochádzam z Martina a v Rimini žijem už 25 rokov. S bývalým manželom máme menšiu firmu, výrobu ručne farbených dámskych tašiek. V Bologni máme obchod a tašky dodávame aj iným obchodom v severnom Taliansku a v zahraničí. Koncom januára sa začalo viac hovoriť o koronavíruse. Brali sme to dosť na ľahkú váhu, aj keď zo správ nás strašili, že ide o vážnu záležitosť.

 

Nedotkol sa nás SARS v Taliansku, prasacia chrípka ani iné choroby za posledné desaťročia... Prečo by sme sa my mali nakaziť nejakou ďalšou „hlúpou“ chrípkou? Nikto to nebral vážne, pizzerie, bary, diskotéky, posilňovne... Talian doma sedieť nebude. Dnes už aj ten Talian sedí doma, či chce, či nechce. Počet nakazených od minulého týždňa rapídne stúpa z jednej noci na druhú.

Ako hodnotíte opatrenia, ktoré Taliani prijali po vypuknutí koronavírusu? Čo podľa vás kompetentní najviac podcenili?

Talianska vláda začala upozorňovať na vážnosť tohto vírusu hneď na začiatku, nikto to však nebral vážne. Keď začali miznúť turisti, zákazníci, objednávky, začali sme sa hnevať na vládu, že narobila zbytočnú paniku. Dnes si myslím, že, naopak, neurobila dostatočné opatrenia. Nikto to nemohol vedieť. Počty chorých rástli veľkou rýchlosťou, keby sme od začiatku boli upozornení a boli by zavedené tvrdé opatrenia, myslím, že by dnes neboli toľkí ľudia mŕtvi a nakazení.

Jednotky intenzívnej starostlivosti nemocníc sú preplnené, pacientov už dávajú aj na chodby, stavajú stany pre ľahšie prípady a prvé vyšetrenie býva pred nemocnicami. Ak máte príznaky, nesmiete ísť do nemocnice, ale volať núdzovú linku. Problém je v tom, že veľa ľudí sa nedovolá, nik nedvíha a nikto sa nedostaví k vám domov na výter z hrdla. Vtedy nastupuje panika a neviete, čo robiť.

V čom sa najviac zmenil váš každodenný život, keď to porovnáte s obdobím spred mesiaca?

Deti sú zo škôl doma už mesiac. Podobne ako iní podnikatelia, aj ja som nechala zamestnancov už pred dvoma týždňami doma. Lety do Bologne a iných talianskych veľkomiest zrušili, turisti teda úplne vymizli. Hotely sú zatvorené, väčšina obchodov je tiež kompletne zatvorená, otvorené ostávajú len potraviny a lekárne, do ktorých môže vchádzať len pár ľudí naraz. Do lekárne napríklad len po jednom a ostatní čakajú v bezpečnej vzdialenosti vonku. Zdá sa, že v týchto dňoch zatvoria aj fabriky. Samozrejme, panuje tu veľký strach a pesimizmus, cítiť to na každom kroku.

Prežili sme prvý víkend, keď sme sa nemohli pohnúť z domu. Krásne počasie nás priam ťahá na pláž, ktorú máme od domu päť minút. Ani na pláž, všade zákaz, aj do parku. Ak potrebujete ísť von so psom, len okolo domu. Ak vás uvidia na ulici, kontrolujú vás, či máte povolenie buď z práce, alebo pre neodkladné zdravotné záležitosti. Prvé dni bolo niekoľko tisícok udaní na nedodržanie pokynov a zákazu vychádzania. Zatiaľ si asi ešte poriadne neuvedomujeme zmenu, ktorú teraz zažívame. Zatiaľ sa zdá, že máme všetko.

Taliansko je v karanténe, čo to pre vás ako obyvateľku znamená?

Taliansko v karanténe... Toto nás núti rozmýšľať o tom, prečo práve Taliansko. Celý svet chodí do Číny a len jeden Talian nakazí – ako hovoria – celú Európu? Je nám to veľmi ľúto, je to dosť ponižujúce a cítime sa odrezaní od zvyšku sveta. Ďalšia otázka je dokedy. Kedy sa budeme môcť vrátiť do klasického životného „stresu“? Väčšinu času sedím za počítačom alebo upratujem, pozerám televízor, na ktorý som doteraz nemala čas. Trávim viac času so svojimi 18-ročnými synmi, ktorí sú tiež nútení sedieť doma a nemôžu sa stretávať s kamarátmi alebo ísť do posilňovne. Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Elisabetta Canalis

Modelka to priznala narovinu: Čo stálo za rozpadom jej vzťahu s Georgeom Clooneym?

Ilustračná snímka

Kráľovské rúško v podaní slovenskej návrhárky: Jana Pištejová opäť ohúrila

Erika žiari spokojnosťou. Jej outfity sú konzervatívnejšie, no pôsobí šťastne a prirodzene.

Už kúpila kočík: Erika Judínyová (49) žiari šťastím, zháňa výbavičku pre bábätko

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 3. do 9. apríla?

Kráľovský pár sa utiahol počas pandémie do svojho sídla vo Windsore.

Monarchia v karanténe: Kde sa schováva kráľovná Alžbeta II. pred vírusom?

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia