Úspešné pristátie rovera po dvoch týždňoch nasledovali jeho prvé pohyby.

Kráter Jezero je hlavným cieľom skúmania zatiaľ najdokonalejšieho rovera, ktorý pristál na Marse. Špeciálna helikoptéra Ingenuity, ktorá pristála koncom februára s roverom Perseverance, je stále súčasťou vozidla. NASA hľadá vhodné miesto na uvedenie helikoptéry do pohybu.

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vyslal na Mars v poradí piate vozidlo, ktorého cestu mohli fanúšikovia astronómie a vesmíru sledovať v priamom prenose vo svojich domovoch. Misia nesie názov Mars 2020 a hlavným cieľom NASA je preskúmať prehistorický kráter Jezero a detailne sa zamerať na vyhľadávanie biologického života. Rover Perseverance bol úspešne vynesený do vesmíru z vojenskej základne vzdušných síl Cape Canaveral na území Floridy 30. júla 2020. Cesta rovera na Mars trvala viac ako šesť mesiacov pri rýchlosti 2,5 kilometra za sekundu a 18. februára vo večerných hodinách verejnosť sledovala samotné pristátie, ktoré sa zvukovo zaznamenávalo pomocou špeciálneho mikrofónu. Prvá snímka bola vyhotovená už niekoľko minút po pristátí. NASA zabezpečila historicky prvý zvukový záznam z povrchu červenej planéty, pričom video je prístupné aj verejnosti.

Stavba a konštrukcia rovera je inšpirovaná jeho predchodcom Curiosity z roku 2012, ale, samozrejme, má technicky dokonalejšiu a rozsiahlejšiu výbavu. Už pri pristátí využil inovatívny systém Safe Target Selection, ktorý bol súčasťou sondy a ktorého úlohou bolo vybrať bezpečné miesto na pristátie. Súčasťou samotného vozidla je 23 kamier a dva mikrofóny, ktoré slúžia na vyhotovovanie zvukových a vizuálnych záznamov. Doposiaľ bolo vytvorených okolo sedemtisíc snímok. Toto vozidlo sa od svojich predchodcov líši špecifickou funkciou získavania fotografií bez toho, aby muselo zastaviť. Rover disponuje aj niekoľkými satelitmi, ktoré zabezpečujú spojenie so Zemou. Vozidlo je ďalej vybavené 2,1 metra dlhým ramenom, ktoré je stavbou aj funkciou podobné ľudskej ruke.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Nové obvinenia! Neuveríte, kvôli čomu vraj Meghan spravila cirkus pred svadbou

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Monika Beňová

Politička alebo bývalá modelka? MONIKA BEŇOVÁ sa zmenila na nepoznanie!

Hotel Apache ako prvý zamestnal ženy krupierky.

Pri zrode bola aj mafia: LAS VEGAS vyrástlo uprostred púšte

Asteroid s priemerom asi jeden kilometer preletel okolo Zeme vo vzdialenosti dva milióny kilometrov a dosiahol rýchlosť 35 kilometrov za sekundu.

Najväčší ASTEROID roka: Dosahuje stonásobne vyššiu rýchlosť než zvuk

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Ambasáda je cudzie územie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia