Vesmírna agentúra NASA predstavila svetu nové robotické vozidlo Rover Mars 2020, ktoré je zároveň kľúčovým vozidlom misie Mars 2020. Jej začiatok naplánovali na júl tohto roka s cieľom preskúmať planétu Mars a získať bližšie informácie o podmienkach na život na tejto planéte.

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) potvrdil, že na základe plánov na vytvorenie nového vesmírneho vozidla, ktoré zhotovili v minulom roku, skonštruovali plne funkčné vozidlo Rover Mars 2020, ktoré ako súčasť misie Mars 2020 vyšlú na červenú planétu v júli 2020 zo základne na myse Canaveral, pričom pristátie sa očakáva vo februári 2021.

Úspešnosť plánov a zostrojenia vozidla potvrdili vedci z NASA v decembri 2019 pri predstavení stroja médiám. Podľa agentúry Reuters je robotické vozidlo takmer hotové, a teda odklad odletu sa nepredpokladá. Vozidlo ešte vo februári 2020 pošlú do Kennedyho vesmírneho centra na Floride, kde dokončia montáž.

Modernejšie vozidlo

Celková konštrukcia, plány a kontrola trvala dlhšie z dôvodu rôznych vylepšení a nových funkcií, ktoré vedcom z Národného úradu pre letectvo a vesmír pomôžu preskúmať povrch Marsu a podmienky na život a toto vozidlo bude slúžiť aj ako akýsi predvoj cesty človeka na Mars. Doterajšie a najnovšie objavy súvisiace s planétou Mars pochádzajú z misie, v ktorej bol kľúčovým strojom rover Curiosity.

Informácie, ktoré prinieslo toto vozidlo, zvýšili pravdepodobnosť existencie života na planéte. Napriek viacerým objavom a teóriám z minulosti patria dôkazy z tejto misie medzi najsilnejšie. Na Marse boli objavené stopy organických molekúl. Tie sa našli na mieste, kde sa pravdepodobne pred 3,5 miliardami rokov nachádzalo jazero.

Vedci zistili aj súvislosť medzi únikom metánu a tamojšími ročnými obdobiami, pričom prišli na to, že vyššie hodnoty metánu sú vždy počas neskorého marťanského leta na severnej pologuli a v zime na južnej pologuli. V porovnaní s vozidlom Curiosity je nové robotické vozidlo vybavené viacerými funkciami, rozmerovo je však rovnaké ako jeho predchodca.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia