V roku 2018 vedci zaznamenali infračervené žiarenie, ktorého vlnová dĺžka mohla signalizovať existenciu molekúl vody na južnej strane Mesiaca.

Lietajúce observatórium SOFIA nedávno jednoznačne zachytilo infračervený signál vody na jeho slnečných častiach. Na Mesiaci sa však nenachádzajú žiadne kaluže a nejde ani o pevné skupenstvo.

Vedci z celého sveta prichádzajú s rozličnými teóriami či objavmi, ktoré posúvajú astronómiu na vyššiu úroveň. V roku 2018 sa verejnosť bližšie zoznámila s vesmírnym projektom, s lietajúcim observatóriom. Aj keď observatórium SOFIA (Stratosférické observatórium pre infračervenú astronómiu) absolvovalo prvý let ešte v roku 2007, vedcov aj samotný stroj preslávil objav vody na Mesiaci.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Lietadlo Boeing 747SP je spoločným projektom Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a Nemeckého výskumného centra pre letectvo a vesmír (DLR). Ide o upravené lietadlo, ktorého hlavnou časťou je teleskop s priemerom zrkadla až 2,5 metra.

Kvôli jednoduchému a praktickému pozorovaniu je súčasťou boeingu aj ochranný kryt, ktorý sa automaticky otvára približne vo výške dvanásť kilometrov. V tejto výške sa nachádza len okolo jedného percenta vodnej pary, preto ide o ideálne podmienky na pozorovanie vesmírnych objektov. Vylepšený teleskop v zadnej časti lietadla slúži na zaznamenávanie infračerveného žiarenia. Vedci na základe jeho veľkosti dokážu určiť, o akú hmotu môže ísť.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia