Austrálski prírodovedci objavili dva špeciálne druhy včiel. Počas nočného výskumu v severnom Queenslande spozorovali jedince, ktoré aj za tmy dokázali rozoznať zdroj potravy a pohybovať sa. Ide o druhy Reepenia bituberculata a Meroglossa gemmata.

Včelárstvo na najmenšom svetadiele preslávil okrem veľkého množstva druhov aj inovatívny vynález na získavanie medu, ktorý sa považuje za najefektívnejšiu novinku od 19. storočia. Skupina vedcov na čele s výskumníkom Jamesom Doreym nedávno zorganizovala nočný výskum, ktorý priniesol do sveta prírodných vied nové poznatky, a to práve o austrálskych včelách. Výskum sa uskutočnil v dažďovom pralese Daintree, situovanom na severe Austrálie v Queenslande. Prvýkrát v histórii zaznamenali aktívnu činnosť včiel za súmraku a v nočných hodinách.

Väčšina druhov včiel má zrakový orgán vyvinutý s dôrazom na denné podmienky. Tentoraz však ide o dva druhy, ktoré si vyslúžili pomenovanie „nočné včely“. Výskumný tím predpokladá, že zrak sa týmto včelám nezastavil na takom vývojom stupni ako pri prevažnej väčšine druhov tohto hmyzu, ale ich oči sú schopné prispôsobiť sa aj prostrediu s nízkym osvetlením a zabezpečiť včelám jednoduchú orientáciu aj za tmy.

„Potvrdili sme existenciu najmenej dvoch druhov nočných včiel v Austrálii a je pravdepodobné, že druhov, ktoré sa za slabých svetelných podmienok môžu pohybovať cez deň, skoro ráno alebo večer, bude oveľa viac,“ objasnil výsledky výskumu James Dorey.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia