Pri výstavbe novej diaľnice objavili miesto posledného odpočinku manželského páru ešte z obdobia čínskej dynastie severný Sung. Súčasťou hrobky je atypický „rozprávkový most“, ktorý spája manželov aj po smrti. Vek ľudských ostatkov odhadujú na tisíc rokov.

Pracovníci archeologického ústavu v čínskej provincii Chu-nan začali s vykopávkami ešte pred dokončením plánov na výstavbu diaľnice Ning-siang – Šao-šan, ktorej spustenie sa plánuje na rok 2022. Po krátkom čase objavili viaceré nálezy, z ktorých niektoré sú staré až tisíc rokov. Archeológovia predpokladajú, že ide o nálezy z obdobia čínskej dynastie severný Sung (960 až 1 127 n. l.). V minulosti sa pri podobných vykopávkach súvisiacich so stavebnými projektmi našli mnohé vzácne predmety, no v tomto prípade ide o jedinečný objav manželskej hrobky.

FOTOGRAFIE OBJAVU NÁJDETE V GALÉRII

Vedci našli v hrobke okrem ľudských ostatkov niekoľko hrnčiarskych predmetov z tej doby. Objavili aj železný klinec, ktorý slúžil na utesnenie hrobky. Významné nálezisko je súčasťou starého pohrebiska Tchien-ťia-wan neďaleko mesta Ning--siang v provincii Chu-nan, cez ktoré má prechádzať diaľnica. Kostrové ostatky páru sa našli na podklade z tehál. Pri pohrebe telá do hrobky pravdepodobne uložili tak, aby sa hlava nachádzala na akomsi vydláždenom vankúši. V tomto období bol veľmi zriedkavou úpravou hrobky „rozprávkový most“, teda menší výklenok medzi jednotlivými hrobkami, ktorý mal zachovať spojenie manželov aj po smrti.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Kam na DOVOLENKU S DEŤMI? Aj na Slovensku máme atrakcie pre najmenších. Tu sú niektoré z nich

Populárne články
Na doskách SND účinkuje vyše 40 rokov.

Nemal uznanie od otca: MARTIN HUBA roky čakal na slová podpory od rodičov

Fedor Flašík a Monika Beňová

Odkaz tehotnej Beňovej: Dojatý Flašík prezradil, prečo s Monikou nemali vlastné deti

Ivana Beláková je pokrytá tetovaniami od svojich obľúbených tatérov. Považuje to za obdobu kúpy obrazu od maliara, ktorého štýl uznáva..

Slovenka z malej obce na Myjave dobýva Hollywood: Medzi tetovačmi patrí k svetovej špičke

Dara Rolins

Zarába ťažké tisíce! Z príjmov DARY ROLINS vám spadne sánka. Má to však svoju daň

Aneta Parišková

Aneta Parišková zvláda náročnú liečbu bravúrne: Aké budú výsledky?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia