Hoci v živote urobil mnoho chýb, práve tie ho doviedli na cestu poznania seba samého. Aj preto spevák Tomáš Klus (33) opakovane podstúpil týždňové pobyty v tme. Čo tam o sebe zistil?

Pôsobí takmer ako reklama na šťastie. Akoby v jeho živote neexistovali žiadne problémy. Napriek tomu tvrdí, že neustále hľadá Boha.

„Moja žena sa mi v tomto smere smeje, lebo ja mám také rôzne obdobia, keď ma pochytí nejaká aktivita, ako napríklad akvaristika alebo duchovné hľadanie. Je fakt, že hľadanie Boha je pre mňa jedna z najdôležitejších vecí v živote a vlastne veľké životné hobby,“ začína svoje rozprávanie umelec, ktorý v ankete Český slávik v roku 2012 porazil aj neprekonateľného Karla Gotta.

Tomášovo hľadanie sa začalo skoro, a to v detstve.

„Pomerne skoro mi zomrel otec a potom sestra. Bolo to tesne za sebou a už vtedy vo mne bujneli otázky typu: Kam títo ľudia idú? Má život vôbec nejaký zmysel? Najskôr sa tento kolobeh roztočil, potom však ustal, lebo som sa intenzívne začal venovať športu.“

Potreba opätovného hľadania Boha sa u neho opäť rozvinula v období, keď začal spievať pred publikom, s čím boli spojené aj prvé úspechy.

„Začal som byť trošku slávny, práve preto som opäť pocítil potrebu hľadať pokoru v niečom, čo ma presahuje. Niežeby ma sláva ovládla, ale mal som pocit, že sa so mnou niečo deje, že sa mení uhol pohľadu ľudí na mňa, a tá svetská sláva na mňa začala pôsobiť,“ priznáva.

Neskôr sa začal venovať športu a jeho hľadanie Boha na istý čas išlo bokom.
Neskôr sa začal venovať športu a jeho hľadanie Boha na istý čas išlo bokom.
Zdroj: Facebook

Presne v čase, keď sa dostal na pomyselný kariérny vrchol, mal v rádiách veľmi hrané piesne, vypredané koncerty, rozhodol sa všetko zanechať a na päť týždňov odísť do Indie. Ako inak – opäť hľadať. Boha, pravdu, pokoru? Vyberte si.

„Tam sa spustila fáza, keď som sa prostredníctvom budhizmu dočítal o jednej zo starých mníšskych praktík, keď sa mnísi zatvárali na niekoľko rokov do jaskyne iba s vrecom nejakého zrna a vďaka tomu sa dostávali k poznaniu. Zaujalo ma to. Keď som sa neskôr dozvedel, že u nás existuje niečo ako terapia tmou, rozhodol som sa ju vyskúšať,“ ozrejmil, prečo sa v dnešnej konzumnej dobe dal na týždeň dobrovoľne zatvoriť do miestnosti bez svetla.

Kým sa však k tejto terapii dostal, trvalo mu to dva roky. Neodkladal to zo strachu, skôr hľadal vhodný termín.

„Vedel som, že to bude ťažké, ale chcel som to absolvovať. Jediný démon, ktorého si do tej tmy so sebou berieme, sme len my sami. Tam sa zrazu začnú ukazovať naše rôzne tváre, ktoré sú dosť desivé. Každá tma, v ktorej som bol, bola úplne iná a najintenzívnejšia bola v tom, že to je skvelé projekčné plátno, na ktorom vidíme rozličné svoje myšlienkové pochody.“

Mám pocit, že ak je človek v nejakej pozícii a je na neho nastavený pomyselný reflektor spoločnosti, je dobré otvárať témy dôležité pre spoločnosť.
 

Popol na hlave

Keďže v tomto priestore mohol veľa premýšľať a prehodnocovať svoj život, prišli aj náročné chvíle.

„Odžil som si tam veľa rôznych dialógov, keď som niekomu niečo povedal a tým som mu ublížil alebo som niečo nepovedal a tiež som tým ublížil. Dosť často to bola problematika spojená s láskou, s ktorou som v minulosti nakladal ako so spotrebným materiálom. Ublížil som mnohým ženám. A vlastne som tri dni trávil v tme iba modlitbami, prosbami o odpustenie. Bolesť som sa však snažil prijať.“

Prekvapenie nastalo, keď sa po týždni z tejto terapie vrátil medzi ľudí: tých, ktorých v myšlienkach žiadal o odpustenie, začal z ničoho nič stretávať na ulici.

„Ospravedlňoval som sa im, snažil som sa im to vysvetliť, no niektorí to s odstupom času už ani nechápali,“ zaspomínal si so smiechom.

Samozrejme, nie všetky krivdy sa mu podarilo zahojiť. „V niektorých prípadoch to nešlo, lebo občas to ublíženie bolo priveľmi veľké,“ priznal.

Napriek všetkému sa so svojimi démonmi začal postupne vyrovnávať a následne pochopil, že pôvodcom všetkých jeho problémov bola v podstate lož.

„Keď som si to uvedomil a prijal som to, pravdu som začal automaticky aplikovať v živote. Mám pocit, že ak je človek v nejakej pozícii a je na neho nastavený pomyselný reflektor spoločnosti, je dobré otvárať témy dôležité pre spoločnosť.“

Tomáš sa otázke života 
a smrti venuje veľa rokov. Priviedli ho k tomu nešťastné udalosti v rodine.
Tomáš sa otázke života 
a smrti venuje veľa rokov. Priviedli ho k tomu nešťastné udalosti v rodine.
Zdroj: Archív NMH

Následne dospel k názoru, že lepšie ako moralizovať je ísť cestou osobného príkladu.

„Verejne som si posypal hlavu popolom a snažil som sa otvoriť tému pravdivosti v osobnom živote. Ak totiž človek vysloví pravdu, okamžite prestane žiť v paralelných vesmíroch, ktoré si klamstvom vytvára. Týmto spôsobom som sa prejavil, čím som len potvrdil rolu blázna a šaša v spoločnosti,“ povedal nám so smiechom.

Nezabudol však pripomenúť: „Ale ja sa na túto rolu nesťažujem, lebo mám pocit, že títo šašovia majú veľkú slobodu v tom, že si môžu hovoriť, čo chcú. To bol v podstate aj jeden z mojich životných cieľov.“

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
V seriáli Horná Dolná exceluje po boku Petry Polnišovej ako Juraj Brmbalík.

Dano Heriban odolával ponukám televízií až 10 rokov. Prečo tak dlho váhal?

Bývalí spolužiaci urobili niečo, čo ich bude navždy spájať.

Hrdinský skutok školákov: Z horiacej budovy pomohli zachrániť desiatky detí

Ilustračná snímka

Na Slovensko mieri svetlo z Betlehema. Symbol lásky a nádeje prinesú skauti

Obezita prináša zhoršenú kvalitu života.

Najrozšírenejšie metabolické ochorenie zabíja viac ľudí než podvýživa! Ako sa vyhnúť obezite?

Ilustračná snímka

Chobotnica menila farby počas spánku. Snívalo sa jej?

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia