Ikonická šansoniérka nás navždy opustila vo veku 89 rokov. Aká bola Hana Hegerová?

Článok "Hana Hegerová v poslednom čase nemá veľmi šťastný život: Nikam nechodí a nechce návštevy!" sme publikovali v októbri 2016.

Posledný rok jej život nie je veľmi šťastný. Prekonala mozgovú príhodu, trápi ju srdce a už viac rokov má problémy s kĺbmi a chrbticou. Krutú ranu jej osud uštedril pred rokom v júni. Po ťažkej chorobe zomrel jej syn Matúš (60 †). Keď mala osemdesiat, vyhlásila: „Nemôžem napísať svoj životopis, nikto by mi to neveril a bol by to totálny gýč!“ A pritom by bolo o čom písať, jej život bol zaujímavý a pestrý, dokonca si posedela vo väzení.

Z Carmen Hana

Narodila sa do tzv. buržoáznej rodiny, čo jej neskôr komplikovalo život. Jej otec Ján Farkaš bol bankový úradník a matkina rodina má dokladovaný pôvod až do roku 1500 a vlastný erb. „Mamka mala šľachtický pôvod, ale drhla podlahu ako hocijaká iná žena. A bola skvelá kuchárka, preto si na dobré jedlo potrpím celý život,“ povedala šansoniérka. Otec mal zasa rád zvláštne mená, v prvom manželstve mal syna Ramóna, a keď sa mu v druhom vzťahu narodila dcéra, dostala meno Carmen. Umelkyňa však spomínala, že o jej krstnom mene rozhodla stará mama.

Zdroj: Antonín Krčmář

„Milovala opery a nepáčilo sa jej, keď sa mená zdrobňovali, a tak rozhodla, že budem mať meno, ktoré sa nedá zdrobňovať. Carmenka, to je hrozné, to sa ani povedať nedá, však? Keď som sa rozhodla vykročiť na dosky, ktoré znamenajú svet, tak som si povedala, že keď bude niekde napísané, že sa volám Carmen, tak ľudia budú hovoriť: Hlupaňa, nič nevie, ale hlavne, že má také meno!“ Vybrala si bežné meno Hana a nechcela k nemu používať maďarsky znejúce priezvisko Farkašová, tak si v počiatkoch kariéry požičala matkino dievčenské meno Čelková. Nájdete ho aj v titulkoch jej prvého filmu Frona. Vydajom získala definitívne priezvisko Hegerová.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia