MUDr. ADRIANA ŠIMKOVÁ je hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo a pracuje v ambulancii v Pezinku. Tvrdí, že mnohí ľudia s príznakmi onkologického ochorenia sa počas druhej vlny báli ísť k lekárovi, aby sa nenakazili. Aj preto lekári zavádzajú žltý čas. 

Vedeli by ste povedať aj konkrétny prípad pacienta, ktorý prišiel na preventívnu prehliadku, hoci sa cítil zdravý, a zachránilo mu to život?

Samozrejme. Napríklad mnohé vyšetrenia okultného krvácania v stolici, ktoré môže byť prejavom rakoviny hrubého čreva. Ale poviem vám iný príbeh. V minulosti som sa rozhodla darovať začínajúcej kolegyni prístroj na vyšetrenie okultného krvácania v stolici, aby mohla aj takto zachraňovať životy. Kamarátka mi priniesla vzorku stolice svojho muža. Práve vtedy mal totiž nárok na preventívne vyšetrenie. Na jeho vzorke som chcela pani doktorke ukázať, ako sa s prístrojom pracuje. Hodnota, ktorá ukazuje množstvo krvi v stolici, bola taká vysoká, že mi skoro oči vypadli. Čím je hodnota vyššia, tým je onkologické ochorenie pravdepodobnejšie. Bolo pre mňa náročné povedať to kamarátke, jej manžel mal vtedy 44 rokov. Nemali sme čas na otáľanie. Objednali sme ho na kolonoskopiu a na onkológii v krátkom čase absolvoval zákrok. Našťastie to bol krvácajúci polyp, keby však čakal možno ešte rok, je možné, že by sa z neho vyvinulo onkologické ochorenie.

Treba si dávať pozor aj na príznaky?

Len nedávno prišla ku mne na vyšetrenie 45-ročná pani, ktorá mala dlhšie mierne teploty a bola zahlienená. Našla som jej veľkú uzlinu a do troch týždňov už podstupovala onkologickú liečbu lymfómu. Zodpovednosť za svoje zdravie má každý pacient vo svojich rukách. My všeobecní lekári sme tu pre nich a pripravení zasiahnuť  preventívne i v čase núdze, ale musia za nami prísť. Aj preto opakujem: pacient sa nedá vyšetrovať na diaľku a aj prevenciu musíme robiť priamo v ambulanciách. Preto všetkých pozývam, aby určite šli na preventívne vyšetrenia k svojmu lekárovi bez strachu z nákazy a bez čakania.

Čo je to žltý čas a ktoré preventívne vyšetrenia rakoviny môžete absolvovať bezplatne sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia