Politička Monika Beňová (52) prežíva krásne chvíle. Onedlho sa po druhý raz stane mamou. Na reči neprajníkov nedá a na dcérku Leu sa s partnerom Ľubomírom Klčom (36) veľmi tešia. Prečo zvažuje jeho prítomnosť pri pôrode?

Svojím tehotenstvom ste mnohých šokovali. Pre vás to však bol dar z nebies. V rozhovore pre Denník N ste povedali, že s partnerom, advokátom Ľubomírom Klčom (36), ste sa o to pokúšali štyri roky. Aké boli vaše prvé pocity?

Nepovedala som, že štyri roky. Povedala som, že to bolo už dlhší čas. Úprimne, nie celkom rozumiem, prečo by mal byť ktokoľvek šokovaný z tehotenstva ženy. Médiá to trochu preháňali. Naše pocity boli krásne a každým dňom sú ešte krajšie a silnejšie.

Dnes majú aj mnohé tridsiatničky problém otehotnieť a využívajú asistovanú reprodukciu. Bol to aj váš prípad alebo ste to prenechali osudu?

Neviem o tom, že by mali tridsiatničky problém otehotnieť. A navyše som presvedčená, že tieto otázky, podobne ako tlak na tridsiatničky v zmysle kedy už konečne budú mať dieťa, je neprimeraný a neetický. Lea je naša dcéra.

Syna Martina (32) ste priviedli na svet ako dvadsaťročná. Je toto tehotenstvo v niečom iné?

V mnohom a zároveň v ničom. Dnes je veľa možností, informácií, žena si môže vybrať lekára a podobne. Ale priviesť dieťatko na svet je vo svojej podstate už tisícročia rovnaké. Mení sa len spôsob a kvalita možností.

Už ste spomínali, že ak sa s niekým o svojom živote radíte, tak je to váš partner a váš syn. Vedel teda Martin od začiatku, že sa s partnerom snažíte o dieťa? Prekvapilo ho to?

Samozrejme, že áno. So synom máme otvorené a úprimné vzťahy a vždy to tak bolo. Rešpektujeme sa navzájom. Potešilo ho to.

Syn Martin mame pomáha a teší sa na malú sestričku.
Syn Martin mame pomáha a teší sa na malú sestričku.
Zdroj: Archív NMH

Vraj s každým tehotenstvom žena omladne, máte ten pocit?

Vôbec som nad tehotenstvom takto nepremýšľala. Teda cez prizmu môjho omladenia, ale cítim sa výborne, mám veľa energie a všetko okolo seba vnímam pozitívne.

Dnes už nie je Slovensko také konzervatívne ako pred pár rokmi, ale rodiť po päťdesiatke je u nás aj tak rarita. Mnohí si myslia, že je to nezodpovedné. Čo im odpoviete?

Ľudia majú v hlavách množstvo zbytočných predsudkov a obmedzení. Namiesto vlastnej spokojnosti a šťastia mnohí stále riešia život niekoho iného. Nezodpovedné je mať dieťa a nestarať sa oň. Mať dieťa, milovať ho a starať sa oň nie je nezodpovedné v žiadnom veku. Je to nádherné a fascinujúce.

Pred každým vážnym rozhodnutím človek zvažuje rôzne možnosti. Nad čím ste sa zamýšľali, keď ste sa rozhodovali pre dieťatko?

Stále akoby sa tu podsúvala predstava, čo všetko musí žena zvažovať, kým sa pre dieťa rozhodne. Ja som nebola mentálne ničím limitovaná. Dieťatko sme si veľmi želali. Nebolo čo zvažovať. Naše staré a prastaré mamy mali po tri, štyri, päť detí, omame sa môj otec narodil ako štvrtý syn po štyridsiatke. Takže nechajme viac priestoru osudu.

Rodiť budete v nemocnici na Antolskej v Petržalke. Rozhodli by ste sa rovnako, aj keby nebol Covid-19, keďže viaceré známe slovenské ženy si odskočili porodiť do susedného Rakúska?

Nie. Nevidím na to dôvod. Rodila som na Bezručovej pred 32 rokmi, keď tam ani nefungoval výťah a pôrodníčkou bola obvodná lekárka. Nepozerám na pôrod z pohľadu svojho komfortu. Na Antolskej je jedno z najlepších prenatálnych oddelení a ja chcem pre dcérku to najlepšie a najbezpečnejšie. Pred rokmi som spala už aj v pivnici v spomínanej Bezručovej nemocnici, takže nič horšie už teraz nehrozí. Myslím na deti, nie na vlastné pohodlie.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Matt Damon a Ben Affleck

Hollywoodski spolužiaci: Ktoré známe tváre spolu drali lavice?

Populárne články
Choreograf a režisér Ján Ďurovčík s manželkou.

Dočkal sa! JÁN ĎUROVČÍK sa tesne pred 50-tkou stal otcom. Aké meno dostal jeho vytúžený syn?

Soňa Skoncová prežíva najkrajšie obdobie svojho života. Je tehotná.

BABYBOOM V TOP STARE! Dve moderátorské hviezdičky sa pochválili tehotenským bruškom

„Ku každému vzorcu treba konkrétne príklady z reálnych životných situácií, na čom stroskotáva aj väčšina mojich študentov,“ hovorí docent Ján Šebo.

Kam s peniazmi v ťažkých časoch? Možno vám napovie Oranžová obálka

Do legendárnej marikovskej postele sa pýtali takmer všetky nevesty v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Noblesa a uvoľnenie: Nevesty sa tešili na svadobnú noc v malej posteli v Besnom

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Začnite týždeň s úsmevom :) TOP 10 vtipov z týždenníka ŽIVOT

Napriek hendikepu sa CHANG a ENG BUNKEROVCI dokázali v živote presadiť.

Najznámejší siamskí bratia nikdy nemali deti. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia