Mnoho Slovákov v zrelom veku je stále bez partnera. „V žilách máme vštepené, že láska má prísť sama a prirodzene ako v rozprávke, ale to sa nie každému podarí,“ hovorí vzťahová poradkyňa Diana Fabiánová (41) zo šou Svadba na prvý pohľad.

Keď sme sa stretli prvýkrát, šou sa na televízne obrazovky ešte len chystala a nemohli ste o jej obsahu veľmi hovoriť. Teraz sa vysiela druhá séria. Aký „ľudský materiál“ sa zúčastnil na kastingoch?


Na túto druhú sériu sa prihlásilo oveľa viac účastníkov než na prvú. Pre mňa je to signálom toho, že divákom sa relácia páčila a mali dôveru v to, že svoju úlohu berieme vážne a snažíme sa účastníkom úprimne nájsť ich spriaznenú dušu. Do relácie sa prihlásilo vyše 500 ľudí, čo nám poskytlo omnoho väčšie možnosti namiešať správne dvojice v porovnaní s prvou sériou. Myslím, že sa to odrazilo aj na samotnom výsledku. Vybrané páry sú podľa mňa kompatibilnejšie.

Aké bolo vekové rozpätie prihlásených účastníkov?


Prihlásili sa aj veľmi mladí ľudia, čo mňa osobne prekvapilo. Boli tam dvadsiatnici, prípadne ľudia nad dvadsať, až po ľudí okolo štyridsiatky, čo bola viac-menej veková hranica. Celkovo sa tu stretla široká osobnostná, veková aj profesionálna škála ľudí. Bolo to pestrofarebné.

Pri takých mladých ľuďoch, ako spomínate, nie je riziko, že im ideálneho partnera nájdete, ale oni vo vzťahu nevytrvajú, lebo naň nie sú pripravení?


Určite. Tuším, že niečo podobné sa v Svadbe na prvý pohľad aj stalo. Za tým všetkým je určitá vzťahová zručnosť človeka, že je schopný nielen si vytvoriť, no hlavne udržať funkčný párový život. To sa učíme, ako kráčame životom. Je to proces. Pri mladom páre vzniká riziko, že na vážny vzťah je pre nich príliš skoro. Síce si k sebe nájdu kompatibilného človeka, ale potom v nich preváži chuť skúšať nové veci, nových ľudí, experimentovať. Teraz je doba neobmedzených možností, mladí ľudia túžia veľa zažiť, cestovať, venovať sa kariérnemu rastu.

Vtedy sa dá hovoriť o vzťahovom načasovaní pre nich nie vhodnom, ktoré môže vytvorenie stabilného páru narušiť. Na druhej strane je to komplikované aj pri vyzretejších pároch okolo štyridsiatky. Ich nároky na partnera sú totiž veľmi vysoké. Aj keď si prajú, aby sme im ho našli, majú až príliš jasnú, sformovanú predstavu o tom, ako má daný človek vyzerať, aký má byť, ako sa má správať. Napasovať sa do ich predstavy je náročné. Je to skutočná výzva.

SVADOBNÉ PÁRY ZO ŠOU SVADBA NA PRVÝ POHĽAD NÁJDETE V GALÉRII

Keď ste s jednotlivými účastníkmi šou robili pohovory, aký najčastejší problém uvádzali, keď sú stále sami?


Dôvody boli rôzne, ale opakovalo sa pár takých základných motívov. V prvom rade nevedia, kde ho hľadať. Ak sa už aj zjaví, ako spraviť prvý krok? Chýba nám zručnosť, ako niekoho osloviť, keď ide o takú vážnu vec, akou je potenciálny partner. Problém s tým mali aj extrovertní ľudia. Bola tam kategória ľudí, ktorá nemá dôveru k online zoznamkám, prípadne s nimi má negatívne skúsenosti. Tým sa im možnosti na zoznámenie, hlavne v období, v akom práve žijeme, ešte zúžili. Vyskytovala sa aj kategória ľudí, ktorí roky cestovali, vrátili sa domov a teraz im chýbajú priateľské a spoločenské väzby.

Nemá ich kto prepájať, zoznamovať medzi kruhmi priateľov. Tým, že boli dlho preč, pretrhali sa tieto možnosti. Prípadne sú ich kamaráti už zadaní a žijú usadlejšie. Ešte tam bola kategória ľudí, ktorí si opakovane vyberali nevhodných partnerov. Už boli z toho začarovaného kruhu, končiaceho sa rozchodmi, sklamaní. Preto chceli zistiť, či veda dokáže to, čo oni nedokážu, a to rozpoznať s nimi kompatibilné polovičky, s ktorými by postavili vzťah na zdravých základoch.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Albert Einstein

Géniovia, ktorí sa narodili predčasne. IQ mali aj 160

Populárne články
Ilustračná snímka

Národné legendy: 10 najobľúbenejších hrdinov Slovenska!

Herečku týždenník Život navštívil krátko pred jej smrťou.

Bolestivý príbeh lásky: Kolníkovú nechal manžel so štyrmi deťmi. Do smrti verila, že sa vráti

Sisa Lelkeš Sklovská

SISA SKLOVSKÁ zažíva peklo: Ďalšej operácii sa nevyhne!

Hrdý otec Boris Valábik sa po pôrode pochválil svojimi dievčatami.

Boj o život dcérky: BORIS VALÁBIK s manželkou prežili nočnú moru všetkých rodičov

Jána Dojčana si veľmi rýchlo vzala korona.

Odplával vodácky vizionár: Ján Dojčan nedokázal kovid poraziť ani napriek výbornej kondícii

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Dlhé vlasy posilňujú korienky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia