Slovenská spisovateľka a realitná maklérka Eva Rohrman Madová predáva nehnuteľnosti od Valencie po Malagu. Baví ju písanie kníh, ako aj práca s ľuďmi. Pobrežie od Costa Blanca po Costa del Sol si obľúbili aj Slováci, ktorých pri obhliadke nehnuteľností nezastavil ani koronavírus.

Pochádza z Nitry a vyštudovala ekonómiu vo Viedni. V meste valčíkov žila dlhé roky. Do Španielska sa spolu s manželom dostali náhodou, prostredníctvom známych, ktorí im ukázali oblasť Costa Blanca. Zamilovali sa do nej a po nejakom čase tam odišli bývať.

Čítal som pozitívne recenzie vašej knihy Zlato sa čistí ohňom. Píšete aj počas koronakrízy?

Áno, najmä teraz. Dokončujem druhú časť románu, ktorý vyšiel na konci roka 2020 aj v španielčine. Dej je plný emócií, lásky, odvahy a utrpenia a nielen podľa mňa, ale aj podľa čitateľov by mal mať pokračovanie. Lockdown bol v Španielsku v prvej vlne dosť dlhý, takže väčšia časť knihy je hotová.

Musíte v Španielsku, ktoré má takmer 47 miliónov obyvateľov, pracovať aj po vydaní úspešného románu?

Áno, samozrejme. Úspešný predaj knihy neznamená, že človek si môže dovoliť nepracovať. Náš knižný trh je malý a v Španielsku som nováčik. Zatiaľ je pre mňa písanie iba hobby.

Inšpiruje vás pri tvorbe práca realitnej maklérky?

Niektoré postavy, ktoré som v románe vytvorila, som stretla počas práce s realitami. Veľa mojich známych sa tam chce nájsť a niektorí sú aj sklamaní, keď tam nie sú. Inšpiráciou mi boli aj dlhé roky strávené v kozmopolitnej komunite, keďže som ako pomerne mladá odišla žiť do Viedne.

Predávajú sa reality v známych letoviskách horšie než pred koronou?

Na pobreží si nehnuteľnosti kupuje až 50 percent cudzincov. Najmä počas prvej vlny, keď tu bol od marca do júna 2020 úplný lockdown, sa takmer nepredávalo. Po tejto vlne sa vynoril zaujímavý fenomén. Do Španielska pricestovalo až o 80 percent menej cudzincov, ale zvýšil sa dopyt po nehnuteľnostiach zo strany Španielov z vnútrozemia, ale aj cudzincov, ktorí tu žili na odľahlých miestach a začali sa viac zaujímať o bývanie pri mori. Aktuálne je dopyt po realitách pri mori aj zo strany Slovákov a Čechov o dosť vyšší.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia