Patrí medzi našich najvyhľadávanejších hercov, no v súkromí je Juraj Loj (36) po boku partnerky Zuzany Kanócz (40) v prvom rade hrdým otcom svojich troch detí.

Do kín prichádza európsky film Agnieszky Holland Šarlatán, kde ste si zahrali jednu z hlavných postáv po boku českého herca Ivana Trojana.

Je to film inšpirovaný životom Jana Mikoláška, ktorý bol českým ľudovým liečiteľom, bylinkárom a ktorý za život liečil asi päť miliónov ľudí. Medzi svojimi pacientmi mal napríklad Maxa Švabinského, T. G. Masaryka, jednoducho veľké osobnosti našich dejín. Tento film je o danostiach Jana Mikoláška, pretože sa venoval diagnostikovaniu chorôb cez moč.

Zároveň tým, že jeho život prechádza tromi historickými obdobiami, a to prvou svetovou vojnou, druhou svetovou vojnou a socializmom, film rieši aj kontroverziu okolo neho. Bol neustále perzekvovaný a pod drobnohľadom mocných. Tí mali veľké podozrenie, že okráda ľudí. Je pravda, že to bol zámožný človek a tiež homosexuál, čo sa v žiadnom zo spomínaných historických období netolerovalo. Mal partnera, ktorého som vo filme stvárnil ja.

Takže pôjde aj o príbeh lásky.

Áno, ale moja postava Františka Palka vstupuje do príbehu, až keď Jan Mikolášek kupuje vilu v Jenštejne, aby mohol rozšíriť svoje pôsobenie. Hľadal totiž pomocníka, ktorý by mu balil bylinky určené na liečbu konkrétnych chorôb. Tento film odkrýva veľa zaujímavých tém a rovín. V prvom rade je o tom, ako Jan Mikolášek pomáhal ľuďom, na druhej strane mal v sebe démonov, s ktorými celý život bojoval. Film je, samozrejme, aj o láske, o tom, čo človek dokáže pre lásku v ťažkých chvíľach obetovať.

Keďže sa u nás v rôznych časových intervaloch bojuje dosť ostro za tradičnú rodinu, prijať túto postavu bola zrejme výzva.

Ale v rétorike slovenského ľudu sme predsa liberáli a otvorení všetkému. (Smiech.) Keď som si prečítal scenár, nemal som prečo váhať, išiel by som do toho za akýchkoľvek okolností už len preto, že film robila Agnieszka Holland. Bolo mi v úvodzovkách jedno, čo to bude a za koľko, lebo som chcel pracovať s ňou ako s režisérkou, ale aj s Ivanom Trojanom. Scenár napísal Marek Epstein, čo bola záruka nesmiernej kvality. Príbeh bol taký silný a nádherný, že sme z tejto práce boli všetci nadšení. Na pľaci to bolo cítiť každý deň.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Naplnila Agnieszka Holland a spolupráca s ňou vaše očakávania?

Keď som išiel ešte len na prvú čítačku, sám pre seba som si hovoril: nemaj žiadne predstavy. Agnieszka s Ivanom ma však medzi seba prijali ako seberovného. Komunikácia s nimi bola veľmi príjemná a bavili sa so mnou o živote, politike, čiže akékoľvek moje obavy opadli hneď na začiatku. Agnieszka potrebuje mať na pľaci rodinnú atmosféru.

Chce sa cítiť slobodne v tom, čo robí, a mať okolo seba ľudí, ktorí kopú za spoločný projekt. To bolo veľmi cítiť na každej jednej zložke, ktorá sa na filme podieľala. Všetci robili maximálne, čo mohli, a, paradoxne, ja som to ani nebral ako robotu. Pre mňa to bola odmena, lebo vždy, keď som cestoval na nakrúcanie do Prahy, vnímal som to, akoby som cestoval za svojou druhou rodinou.

Film už mal svetovú premiéru v Berlíne, kde zožal obrovský úspech.

Diváci boli naozaj nadšení, ale tu by som podotkol, že išlo o festivalové publikum, ktoré je zvyknuté na rôzne filmy. Agnieszku v Berlíne navyše milujú, preto som zvedavý, ako na film zareaguje slovenský a český divák.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia