Moreplavec Kolumbus, cisárovná Sissi či futbalista Ronaldo - tí všetci majú na Madeire svoje sochy. Fascinujúca krajina večne zeleného ostrova je dokonalou náplasťou na to, že plavky si veľmi neužijete.

Až donedávna bol ostrov Madeira na rebríčku obľúbenosti u európskych turistov o trochu nižšie než Kanárske ostrovy, hoci rovnako leží v Atlantiku neďaleko afrického pobrežia a letecky je dobre dostupný. Situácia sa postupne mení k lepšiemu a záujem o túto destináciu rastie. Nielen scestovaní turisti, ale aj futbaloví fanúšikovia určite nezaváhajú a v pomyselnom zemepisnom kvíze priradia Madeiru k Portugalsku, hoci sa neobjavuje v médiách tak často ako Kanárske ostrovy, patriace Španielsku. Do istej miery za to vďačí svojmu slávnemu futbalovému rodákovi Ronaldovi.

Madeira
Aj keď zhruba deväťdesiat percent (801 km²) tejto portugalskej autonómnej oblasti zaberá najväčší ostrov Madeira, súostrovie zahŕňa ešte päť väčších a niekoľko menších neobývaných ostrovov. Napriek tomu, že sa nachádza 550 kilometrov severne od Gran Canarie, celoročne tam panuje príjemná subtropická klíma s vyrovnanými dennými i ročnými teplotami, ktoré sa pohybujú okolo 20°C. Mimo hlavnej turistickej sezóny patrí Madeira podobne ako ostatné ostrovy takzvanej Makaronézie (Azory, Kanárske ostrovy, Kapverdy, Madeira) k obľúbeným zimným „útočiskám“ dôchodcov z bohatších európskych krajín. Viac ubytovacích kapacít, a teda aj turistov, nájdeme v južnej časti ostrova, kde je podnebie o čosi teplejšie s menším množstvom zrážok. V zime teplota vzduchu na pobreží ostrova neklesá pod 16°C a teplota mora je takisto prakticky po celý rok stála (18 –20°C).

Kúpanie pre odvážnych

Aj keď dovolenkárov lákajú cestovné kancelárie na celoročné kúpanie, vody oceánu sú vhodné skôr pre otužilcov. Aj v lete teplota mora málokedy dosiahne 23 – 25 °C. Treba ešte dodať, že pobrežie tohto sopečného ostrova je z veľkej časti strmé a skalnaté. Nájdeme tam podstatne menej miest vhodných na kúpanie než na Kanárskych ostrovoch. Preto skúsení znalci považujú Madeiru za destináciu vhodnú hlavne pre turistov, ktorí sa chcú pozerať a spoznávať. Priamo vo Funchale je kúpanie v mori možné oficiálne len na dvoch miestach – na Praia de Barreirinha a na kúpalisku Lido. V oboch prípadoch treba zísť k moru po rebríku. Keďže sme videli oživovanie mladého plavca, chuť na bližšie zoznámenie s Atlantikom nás rýchlo prešla.

ĎALŠIE FOTOGRAFIE ZO STÁLE VYHĽADÁVANEJŠIEHO OSTROVA NÁJDETE V GALÉRII

Lesk zaoceánskych lodí

Asi kilometer od Lida sa nachádza štrková pláž Praia Formosa, ku ktorej vedie pekná promenáda. Kto by sa predsa len chcel poriadne vyšantiť vo vodnom živle, toho azda uspokojí jediný madeirský akvapark, ktorý sa nachádza neďaleko metropoly pri rybárskom mestečku Santa Cruz. Väčšina návštevníkov, nás nevynímajúc, namiesto kúpania v mori obdivovala v prístave obrovské zaoceánske výletné lode, ktoré majú na ostrove pravidelnú zastávku. Z turistov, ktorí sa vyroja z týchto plávajúcich hotelov, majú domáci určite zisk, preto im zrejme ich prítomnosť neprekáža. Hádam len rybárom skúšajúcim šťastie neďaleko prístavu mohli vlny spôsobené veľkými plavidlami pokaziť na chvíľu dobrú náladu. Kým v našich končinách v druhej polovici zimy obyčajne mrzne a sneží, na „ostrove večnej jari“ už od februára, respektíve aj o niečo skôr, vládne jar.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia