Mŕtvi zanechávajú odkazy živým – toto sme najviac milovali. Na ich vyzdobených náhrobných kameňoch návštevníkov cintorínov ohromia aj farebné fotografie motorových člnov, ryby, motorky, autá a v mnohých prípadoch gravírovaný znak obľúbeného futbalového klubu.

U Španielov je dieťa na prvom mieste a obetavo, s láskou sa starajú aj o najstarších členov rodiny. K mnohým úmrtiam dochádza v domácnosti. Pohreb sa zvyčajne koná už do 24 hodín po smrti člena rodiny, nie však neskoršie ako do dvoch dní, pričom kremácia nie je bežná. Najčastejšie svojich milovaných pochovávajú v rakve do nadzemných rodinných výklenkov. Rodiny si ich prenajímajú na určitý čas. Výklenok je dosť priestranný na to, aby sa doň zmestila truhla.

Čo sa stane po deviatich dňoch
Deväť dní po smrti príbuzného sa v jeho rodine uskutoční spomienkový obrad nazvaný rosario. Pozostalí sa pri ňom modlia, pália sviečky a s láskou pri čerstvých kvetoch spomínajú na človeka, ktorý zomrel. Spomienkový obrad rosario sa opakuje každý rok, vždy v deň výročia úmrtia zosnulého.

Na prednej časti je umiestnený náhrobný kameň s menom, dátumom narodenia a smrti zosnulého. Prevažne ho zdobí farebná podobizeň Ježiša alebo Panny Márie. V mnohých prípadoch sú na nich však vytlačené alebo gravírované veci, ktoré nebožtíkovi počas života robili radosť. Popri motorových člnoch, rybách, motorkách, autách a obľúbených futbalových kluboch sú to aj hudobné nástroje. Skrátka, spomínajte s nami na všetko, čo sme mali radi, a užívajte si to, pokiaľ sa dá!

FOTKY NÁHROBNÝCH KAMEŇOV NÁJDETE V GALÉRII...
Diskusia