Na filmovom plátne boli VINNETOU a OLD SHATTERHAND pokrvní bratia, v reálnom živote sa z ich hereckých predstaviteľov stali skutoční priatelia. Zoznámili sa náhodou v rímskych filmových ateliéroch Cinecittà.

Pierre Brice sa na herecké výslnie dostal až po stvárnení známeho indiánskeho náčelníka. Dovtedy sa pretĺkal rôznymi zamestnaniami a neustále túžil po filmových úlohách. Vo Francúzsku, až na drobné divadelné roly, na ne šťastie nemal, preto to chcel skúsiť v hollywoodskych štúdiách alebo v Ríme. Nakoniec si zvolil taliansku metropolu a zostal v nej 13 rokov. Jeho príchod do nej však nebol najšťastnejší. Smola bola, že do ateliéru prišiel deň po tom, ako režisér Federico Fellini vzdal márne hľadanie hlavného predstaviteľa do snímky Sladký život a úlohu dal rodákovi Marcellovi Mastroiannimu.

Až keď vo filmovom štúdiu zazrel Pierra Bricea, ktorý si tam prišiel hľadať prácu, zneistel, či by nebol vhodnejším hlavným predstaviteľom jeho nového filmu. Žiaden zásadný zlom nenastal, Fellini úlohu nepreobsadil a na francúzskeho herca čakali v Ríme iné roly. Čo je však podstatné, práve v tom čase sa v rímskom štúdiu prvýkrát stretol s americkým hercom Lexom Barkerom, ktorý si v Sladkom živote zahral. Ich „známosť z videnia“ pokračovala a do ozajstného priateľstva prerástla počas nakrúcania nezabudnuteľných mayoviek.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Zábava pri nakrúcaní

Hoci postava Vinnetoua pôsobila vo filme vznešene a seriózne a Old Shatterhand zasa vyzeral ako šľachetný muž so zmyslom pre dobro a zlo, náčelník Apačov aj džentlmen „greenhorn“ často zabávali celý štáb za kamerou. Pred ňou boli profesionáli, za ňou „pohodári“. Dokázali vytvoriť priateľskú atmosféru, najmä Pierre Brice nechodil po vtipné nápady ďaleko. Po smrti Lexa Barkera priznal, že si často prezeral fotografie z nakrúcania a neraz mal v očiach slzy. No keď si spomenul na filmovacie dni, nálada sa mu razom otočila.

Karavan, ktorý slúžil Pierrovi Briceovi ako herecká šatňa v exteriéroch, premenil na kartársku herňu. Bol náruživým hráčom a Lexa Barkera pravidelne obohral. Ten zasa vynikajúco jazdil na koni, otec ho naň posadil už ako trojročného. Filmový Vinnetou predtým na koni nikdy nesedel. Naučil ho to až Lex počas filmovania. Zvládol to bravúrne, no v náročných záberoch ho predsa len zastúpil kaskadér. Slávna scéna, pri ktorej uzatvárali pokrvné bratstvo, im pripadala smiešna, a keď si mali pozerať do očí a povedať brat, vždy sa rozosmiali. Pierre sa počas celého filmovania správal ako nezbedný chlapec a cez prestávky jeho zábavné kúsky vyvolávali salvy smiechu u celého štábu.

Tomu sa filmári neubránili ani pri prvej scéne v prvý filmovací deň. Režisér vydal pokyn „bitte ton“ (prosím zvuk) a pred kamery vybehol Vinnetou. Štáb sa začal pochechtávať, Pierre nechápal, čím ich rozosmial. Vtedy nevedel po nemecky a zdalo sa mu, že namiesto „bitte ton“ počuje Vinnetou. Odvtedy ho kolegovia po tomto povele posielali na scénu so slovami: „Pierre, volajú ťa.“ Neuveriteľný vzťah mal filmový náčelník Apačov so svojím koňom Ilčim. Dokonale splynuli, Pierre sa s ním hral počas prestávok a filmoví poradcovia označili ich súznenie za nevídané spojenie.

Obaja hlavní predstavitelia sa odmalička venovali rôznym športom. Aj plávaniu. Veľmi radi sa mimo natáčania ponárali do nádherných prírodných kulís, či už to boli Plitvické jazerá, rieky Krka alebo Zrmanja. Trávili spolu všetky voľné chvíle, chodievali na špagety do Talianska, na chorvátskej rozbahnenej ceste pretekali na nových modeloch áut. Pierre Brice havaroval, našťastie sa mu nič nestalo a na pohľad hrôzostrašná nehoda mala za následok mdloby vystrašeného Lexa Barkera. Že sa v živote stretli, považovali za znamenie zhora. Nechýbalo veľa a všetko mohlo byť inak, pretože Pierre Brice o rolu indiánskeho náčelníka nestál.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia