Miesto, kde sa stretávajú mnohé kultúry, raj múzeí, nákupov na slávnej Oxford Street, centrum zábavy a fantázie. Nie náhodou je Londýn jedným z najnavštevovanejších miest na svete. V žiarivom vianočnom šate dáva obvykle ešte viac na známosť svoj lesk a krásu.

Londýn je tretie najväčšie európske mesto s vyše ôsmimi miliónmi obyvateľov. Svojou polohou a politickými podmienkami je spolu s mestami New York, Tokio a Paríž najvýznamnejším finančným centrom na celom svete. Práve tu sa rodí najlepší biznis. Nie vždy však niesla metropola Spojeného kráľovstva súčasný názov.

V minulosti sa pýšila menami Londinium, Lundenwic či Lundenburg. Až v roku 1965 bolo mesto administratívne založené pod názvom Londýn. Momentálne sa rozdeľuje na City of London a 32 ďalších mestských častí, ktoré spolu tvoria takzvaný Veľký Londýn. Nechajme sa spolu pohltiť pestrosťou rušného veľkomesta.

ZAUJÍMAVOSTI O LONDÝNE:
  • Hovorí sa tu viac než 300 jazykmi
  •  V meste vybudovali prvé metro na svete, a aj keď sa volá underground (v preklade podzemné), väčšina trás je nad zemou. 
  • Najznámejšia londýnska pamiatka Big Ben nie je názov veže, ale zvona, ktorý veža ukrýva. Samotná veža sa volá The Elizabeth Tower. 
  • Vroku 1891 chceli v Londýne postaviť konštrukciu, ktorá by zatienila Eiffelovku. Bohužiaľ, bola taká nestabilná, že ju v roku 1907 zbúrali. 
  • Obchodné centrum Harrods predávalo v roku 1916 balíček s názvom Uvítací balíček pre vašich priateľov. Obsahoval kokaín, morfín, striekačky a ihly. 
  • Aby ste sa stali vodičom známych čiernych londýnskych taxíkov, musíte poznať 25-tisíc ulíc v meste a 50-tisíc miest. Musíte prejsť testom a získať licenciu. 
  • Vo Westminsterskom paláci sídli parlament, je to najväčší palác v krajine. Zákon dokonca hovorí, že je v ňom nelegálne zomrieť. Aký by však bol trest, nie je jasné.

Povinná jazda

Rozmanité a vzrušujúce mesto s ponukou najvýznamnejších svetových pamiatok, atrakcií a aktivít. V Londýne môžete stráviť aj mesiac a nestihnete spoznať celé mesto. Nazrime teda na miesta, ktoré si nemôžeme nechať ujsť pri jeho návšteve. Aj keď mesto má výborne vybudované metro, lepšou a hlavne zážitkovejšou dopravou sú typické londýnske poschodové červené autobusy – doubledeckery. Sú pomerne rýchle a umožnia vám aj príjemnú prehliadku londýnskych pamätihodností počas jazdy.

K najnavštevovanejším atrakciám patrí Westminsterský palác, ktorého súčasťou je Big Ben, a budova parlamentu, krásne sa vypínajúca na brehu Temže. Azda najväčšou ikonou mesta je dvíhajúci sa most Tower Bridge, ktorý tvoria dve veže v štýle viktoriánskej gotiky a tie spájajú vrchné a spodné chodníky. Vidieť ho vysvietený v noci je zážitok. Pomenovanie dostal po hrade Tower of London, ktorý sa nachádza kúsok od mosta. Často si ho ľudia mýlia pod týmto názvom. Ročne sa zodvihne aj 800-krát.

Povinnou zástavkou je rezidencia kráľovnej Alžbety II. – Buckinghamský palác. Bežne nie je otvorený pre verejnosť, iba počas letných mesiacov. Vtedy sa kráľovná zvyčajne presunie do svojho škótskeho sídla. Okolie zdobia farebné kvety a stráži ho čestná stráž. Aké by bolo nezastaviť sa v Londýne na nákupy?! Ich rajom je najslávnejšia londýnska ulica Oxford Street, dlhá niekoľko kilometrov a plná známych značiek. Koncom leta a po Vianociach ceny extrémne klesajú, takže ak sa chystáte navštíviť Londýn v tomto období, rovno si nechajte miesto v kufri na nové módne kúsky.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Netradičné bývanie či nová dominanta New Yorku... Tucet bizarností, ktoré musíte vidieť!

Populárne články
Grófka Sophie

Vychádzajúca hviezda na kráľovskom nebi: Briti GRÓFKU SOPHIE zbožňujú

Ilustračná snímka

KĽÚČOVÉ SLOVÁ podľa znamenia zverokruhu: Ktoré sú tie vaše?

Rodina LADISLAVA STRÍŽA podniká v pohrebníctve od 40. rokov minulého storočia.

Šéf pohrebných služieb: Pripravme sa na to, že v jednej rodine zomrú na kovid viacerí

Dorota Nvotová

DOROTA NVOTOVÁ má nekonečného sporu Matoviča so Sulíkom plné zuby: Drsný odkaz politikom

Eva Varholíková Rezešová

Okázalý luxus jej nič nehovorí: EVA VARHOLÍKOVÁ RAZAŠOVÁ si našla nové bývanie

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia